Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Násilný atak v NHL šetří policie

11 2004
Vancouver, Praha - Bezvládný hokejista leží na ledě v kaluži krve, spoluhráči z něj stěží strhávají rozběsněného soupeře. Děsivá scéna z akčního filmu? Ne, realita utkání NHL. Útočník Steve Moore z Colorada leží po ataku Todda Bertuzziho z Vancouveru v nemocnici s poraněnou krční páteří, otřesem mozku a tržnými ranami v obličeji.

Sezona pro něj skončila. Hvězda Vancouveru nesmí hrát. Možná ji čeká soud za násilné napadení. Případ šetří policie.

Bertuzziho atak zvedl v zámoří bouři nevole a zděšení. Kam až jednou násilí na ledě může zajít? Devětadvacetiletý útočník má postavu ranaře, umí soupeře narazit na mantinel. Jenže je hlavně rychlý, boduje a střílí góly.

Ale v utkání s Coloradem, které jeho tým prohrál 2:9, zezadu přijel k Moorovi, udeřil jej pěstí do hlavy. Ten upadl obličejem napřed.

Poté, co na něm přistál Bertuzzi, zůstal útočník ležet na ledě v bezvědomí v kaluži krve. Moore pykal za to, že před časem zranil kapitána Vancouveru Markuse Näslunda. Moore nebyl za zákrok potrestán. A tak si na něj počkal Bertuzzi...

"Byl jsem šokovaný, když jsem viděl, co se stalo. Tohle nebyl Todd," řekl zámořským reportérům Näslund, Bertuzziho kamarád.

Kanadský útočník možná podlehl emocím ve vypjatých zápasech dvou rivalů. "Ale není žádná omluva pro to, co udělal," řekl Phil Sauve, gólman Colorada.

Bertuzziho včera mělo čekat disciplinární řízení, jež rozhodne o délce zákazu činnosti, bylo však odloženo. Do jeho skončení nechce Bertuzzi mluvit s novináři.

"Jsem si jistý, že liga ukáže, že nikdo nechce, aby se tohle někdy opakovalo," řekl legendární útočník Wayne Gretzky.

Ani policejní vyšetřování zákroků na ledě není novinkou. Čelilo mu už 11 hráčů NHL. Známý je případ Marty McSorleyho, obránce Bostonu. Ten byl v roce 2000 obviněn z útoku se zbraní poté, co hokejkou udeřil do hlavy Donalda Brashera.

Dostal podmínku, od NHL roční distanc a jeho kariéra skončila.

PACHATEL A OBĚŤ. Steve Moore z Colorada (vpravo) dodnes cítí následky otřesu mozku. Ten mu na jaře 2004 způsobil hrubým faulem Todd Bertuzzi z Vancouveru. Zápasy obou týmů budou zřejmě hodně nervózní.

Todd Bertuzzi z Vancouveru hovoří před novináři o svém zákeřném útoku na coloradského útočníka Stevea Moorea. Ten teď leží v nemocnici s poraněnou krční páteří, otřesem mozku a tržnými ranami v obličeji.Najdete na iDNES.czmobilní verze