Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastoupí na olympiádě Jágr s Dopitou?

11 2001
Praha - Olympiáda se dá prohrát už nyní. Při sestavování útočných trojic. Nenajdete vhodného centra pro Jágra nebo křídlo pro Reichla s Ručinským, a v krátkém turnaji chybu nenapravíte. Představte si čtyři hokejové legendy skloněné nad jedním papírem. Ivan Hlinka, Josef Augusta, Vladimír Martinec a Vladimír Růžička se hádají, jak poskládat reprezentační útoky pro Salt Lake City. "Koho k Jágrovi? Dopiho? Vezmeme Havláta? A co Pepa Beránek?"Koho byste vzali na olympiádu vy? Hlasujte ZDE

Utajená schůzka před čtvrtečním zasedáním výkonného výboru hokejového svazu možná vyřeší pár otázek, i když definitivní řešení počká až do 21. prosince. Teprve tři dny před Štědrým večerem bude v Moskvě olympijská nominace odhalena. "Ve čtvrtek v Bíteši přidáme k těm stávajícím pár jmen, takže jich dohromady bude asi šestnáct," sdělil Vladimír Martinec.

Bez mučení je ovšem skoro nemožné vymámit z manažera Hlinky a trenérské trojice Augusta, Růžička, Martinec jakékoliv konkrétní informace. Své představy si nechávají pro sebe. Z náznaků však lze leccos usoudit. Nominační komise musí především sestrojit první formaci kolem kapitána Jágra. Každý ze "stvořitelů" má trochu jinou představu, pátrá se po kompromisu. Z konkurzu vypadl Hrdina, Jágrův dvorní centr z Pittsburghu.

Tip MF DNES na olympijskou nominaci:

Brankáři:
Hašek, Turek, Hnilička.
Obránci: Kubina, Hamrlík, Šmehlík, T. Kaberle, Kuba, Šlégr, Škoula.
Útočníci: Jágr, Dopita, Hlaváč - Dvořák, Reichel, Ručinský - Sýkora, Lang, Eliáš - Hejduk, Patera, Beránek - Havlát.

A jaký je váš tip? - Hlasujte ZDE

Když Hlinka v klubu trénoval, kritizoval jej za nedostatek tvořivosti. "Neměl by se puku tak rychle zbavovat, ať s ním raději sám něco udělá," řekl tehdy. Rýsuje se tedy skvostný tandem Jágr - Dopita.

"Jirka Dopita by byl pro Jágra naprosto ideální spoluhráč," prohlásil před časem kouč Slavomír Lener, nyní scout týmu Florida Panthers. "Je to těžkotonážník, má slušnou střelu a jen tak ho neoddělíte od puku. Navíc je zkušený a nezištný."

Dopita se v první sezoně v NHL probourává s obtížemi. Po zranění kolena si zvyká na klasické zámořské nahazování, ve třetí formaci přijal vedlejší roli, ale v evropském pojetí znovu pookřeje. Často hrává vedle Hlaváče, který by tak mohl doplnit první formaci českého mužstva.

Není sporu o nerozdělitelnosti takřka bratrské dvojice Reichel - Ručinský, byť v bodování NHL ani jeden nevyniká jako dřív. Augusta spoléhá na osvědčené řady. V Naganu s Reichlem a Ručinským spolupracoval litvínovský kamarád Lang, na posledním šampionátu zase hbitý Dvořák.

Ovšem Langa by na křídlo asi byla škoda. Při zdravotních patáliích Lemieuxe je v Pittsburghu nepostradatelný. "Lanýž září, je v mančaftu nejlepší," řekl jeho kolega Martin Straka. Nabízí se tedy třetí "lajna" ve složení Sýkora, Lang, Eliáš. Čiperná křídla z New Jersey potřebují někoho, kdo jim fyzickým stylem udělá prostor a bude jim krýt záda. Lang kritéria splňuje. Už není jen ofenzivním hračičkou, dbá na posilování a vhodnou výživu.

Mezi centry se asi nevměstná Bonk z Ottawy, původně patřící ke hlavním kandidátům. Do Salt Lake City naopak určitě poletí Hejduk z Colorada, další z hvězd loňského ročníku, která do toho současného vstoupila vratkým krokem. Snad už se probírá, v posledních třech zápasech posbíral čtyři body (2+2). Třeba právě on by mohl zaskočit Dvořáka v Reichlově útoku.

O přesném složení formací, a především té čtvrté, nejsou Hlinka a trenéři napevno dohodnutí. Zamítli však bránící "checking line", v níž by se uplatnili bijci jako například Varaďa z Buffala. "A viděl jste někdy v českém nároďáku něco takového?" ptal se Růžička. "Potřebujeme někoho, kdo bude dávat góly."

Drtivá většina forvardů do Salt Lake City dorazí z klubů NHL. "Evropanům" zůstávají mizivé naděje, to se týká též jednotky Vůjtek, Patera, Procházka. Objevují se náznaky, že se proslulá dvojice P+P roztrhne a na olympiádu se dostane jen Patera. Šéfy mohou ještě společně uhranout na Baltika Cupu.

V extralize smí doufat leda průbojný slávista Beránek, jemuž věří kouč Růžička. Není vyloučeno, že z českých oddílů nikdo jiný do nominace nepronikne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze