Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat Hlinky do Omsku? Těžko

16 2003
Praha - Spasitel Hlinka? Návrat slavného hokejového trenéra by si přáli v ruském Omsku, který se v této sezoně pod novými trenéry trápí. Tamní deník Vremja Novostěj psal o možném návratu kouče olympipjských vítězů na Sibiř, sám Hlinka to ale popírá: "S nikým jsem nejednal a nyní na to ani nejsem připraven."

Středeční úvahy ruského listu Vremja Novostěj o opětovném působení strůjce historického triumfu českého hokeje na olympijských hrách v Naganu u sibiřského celku Hlinka odmítl. "Bude to prostě nějaká kachna," podělil se o svůj dojem s novináři.

Vzápětí mu zazvonil mobilní telefon. "Zavolám ti za chvíli," řekl jen stručně, a když vzhlédl a uviděl napjaté obličeje všech přítomných kolem sebe, okamžitě reagoval svým typickým humorem. "Ne, žádný Omsk. To byla manželka," vyhrkl se smíchem.

Hokejistům Avangardu vstup do nového ročníku vůbec nevyšel, v aktuální tabulce mu patří dvanáctá příčka. Na vedoucí Dynamo Moskva ztrácejí jedenáct bodů a fanoušci nespokojení s trenérem Sergejem Gersonským požadují jeho odvolání. Nenašel prý společnou řeč se zkušenými hráči, kteří pohrozili odchodem z Omsku, pokud ve funkci zůstane.

I pod tímto úhlem pohledu deník Vremja Novostěj informoval o tom, že Hlinka již byl požádán o návrat do klubu, který pod jeho vedením skončil loni čtvrtý. Český kouč však po srdeční příhodě, která ho postihla letos v květnu, odmítl další stres vyplývající z trenérského řemesla a přijal přece jen klidnější roli hokejového agenta.

"Mám teď určitě více času. Chodím na golf, trávím víc času s rodinou a samozřejmě se vypravím i na hokej. Nikdy jsem neměl tak dobrý přehled o juniorské a dorostenecké lize," pochvaloval si znalosti vyplývající z jeho nové funkce, k níž patří i vyhledávání nových talentů. "A že jich máme dost," dodal spokojeně trojnásobný světový šampion.

Situaci v ruské superlize však Hlinka nadále pečlivě sleduje a na svoje působení v Omsku vzpomíná s trochou nostalgie. Trochu ho prý mrzí, že nedokázal naplnit sny ambiciózního mecenáše Romana Abramoviče a prezidenta klubu Anatolije Bardina a získat mistrovský titul.

"Rusové nic jiného než prvenství neberou. Všechno ostatní je pro ně neúspěch," přiblížil tamní mentalitu. "Ruská liga je ovšem silná, určitě kvalitnější než česká extraliga, a řada týmů má nabitý kádr i dostatek financí. A hokej je sport, chce to i
trochu toho štěstí," poukázal.

Ani ve třiapadesáti letech Hlinka brusle a hokejku natrvalo neodložil. Prozradil, že si již byl v Litvínově třikrát zahrát za starou gardu. Nikoliv však v centru útoku, jak byl zvyklý, ale na postu levého obránce. "A dokonce jsem byl jednou vyhlášen nejlepším bekem utkání," pochlubil se s úsměvem.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze