Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat? Padesát na padesát

4 2001
Teplice - Říkají mu Špacír, s hokejem obešel kus světa od Skotska po Itálii. Teď bude devětatřicetiletý František Procházka, bývalý obránce Litvínova a reprezentace, trénovat druholigové Teplice. "Poohlížel jsem se v Česku po angažmá. Jednal jsem s Litvínovem, v tom přišla nabídka z Teplic. Prohodili jsme pár slov a domluvili jsme se," popsal Procházka, jak se do Teplic dostal. Bude dojíždět z Litvínova.

Proč jste se nedomluvil v Litvínově?
V Litvínově je momentálně dostatek trenérů, samozřejmě jsem tam mohl jít třeba k žákům, ale nabídka trénovat dospělé se neodmítá.

Jaké si v nové roli dáváte cíle?
O tom je předčasné hovořit, vše je ještě čerstvé. Nevím, co je to za mužstvo, jací jsou zde hráči. Ale přišel jsem kvůli tomu, aby se teplický hokej změnil, šel nahoru. To určitě.

Jakou roli ve vašem angažování sehrál manažer Petr Keller, váš známý?
Velkou. Jednu dobu byl v Litvínově mým spoluhráčem, znali jsme se. Tohle samozřejmě hodně rozhodovalo.

Skládáte v Teplicích takovou litvínovskou osu, zapadne do ní i Petr Rosol?
To je mylná informace, s ním jsme nemluvili. Má trochu jiné cíle, momentálně pracuje v Litvínově. Na sto procent jsou ale tady bývalí litvínovští hokejisté Radek Šulc a Evžen Gál, jednáme ještě s dalšími.

Jak se osobně těšíte?
Hrozně moc. Je to pro mě start v jiné sféře. Samozřejmě existuje i varianta, že vyběhnu na led zároveň jako hráč. Momentálně jsem ale trenér.

Nakolik je možné, že budete týmu pomáhat i na ledě?
Tak padesát na padesát.

Jaký je přerod hráče v trenéra?
Už jsem si to prožil loni v Drážďanech, tam jsem byl také hrající kouč. Trénoval jsem děti i dospělé v drážďanském béčku. Trochu jsem počítal s tím, že se do toho musím pustit.

Co vás vůbec vedlo k návratu?
To je jednoduché. Za prvé rodina, za druhé už mám také dost toho běhání po světě. Když ta možnost je, tak jsem ji chytil.

A není pro vás druhá liga málo?
Tady startovala spousta lidí, Ondřej Weissmann, byli tady Zíma, Kadlec. Jako začátek to považuji za bezvadnou šanci.

Jak se vám líbí zázemí v Teplicích?
Teplický stadion moc dobře znám, byl jsem tu na soustředění s reprezentací i Němci. Celou dobu jsem si říkal, že by byla obrovská škoda, kdyby se tu nehrál hokej. Myslím navíc, že by to mělo mít nějakou úroveň, ten stadion je bezvadný.

KDO JE FRANTIŠEK PROCHÁZKA?

* bývalý reprezentační obránce, který na žádném mistrovství světa nevyšel střelecky naprázdno

* hokejový světoběžník, který hrál mimo jiné ve finských Helsinkách, italském Miláně, francouzském Chamonix, německém Freiburgu či skotském Ayru

* odchovanec Litvínova, za který odehrál 339 střetnutí a vstřelil 77 gólů

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze