Navrátil: Jediné, čím se mohu živit, je hokej

23 2003
Brno - Svoji kariéru odstartoval v roce 1994 ziskem mistrovského titulu v Olomouci. Po devíti letech, naplněných stěhováním napříč republikou, je hokejový útočník Milan Navrátil zpátky doma. Prvoligová Kometa Brno si ho vybrala jako jednoho z mužů, kteří jí mají přinést lepší budoucnost. "Tahle šance mne láká," tvrdí.

"Pro Brno by mohlo být dobré, že dává dohromady mužstvo z kluků, kteří k němu mají vztah. Doufám, že mu pomůžeme," tvrdí hráč, zařazený na začátku sezony do první pětky.

Přitom říká: kdo z Brna kdy utekl, dobře udělal. "Někteří se tady zahrabali. Asi tady nebylo nic dobrého, když to s hokejem takhle dopadlo," říká bez obalu.

"Nyní doufám, že všechno v klubu bude fungovat. Že Kometa nepůjde stejnou cestou úpadku jako Žďár nad Sázavou, od kterého ligu koupila."

Je zajímavé sledovat pouť, po které Navrátil došel až na místo, ze kterého do světa jako junior vyrazil. Čtyři roky odehrál v Olomouci, kde vybojoval i mistrovský titul, vystřídal i další kluby: České Budějovice, Plzeň, Zlín, Karlovy Vary a Žďár nad Sázavou.

"Občas jsem si pustil pusu na špacír, řekl jsem třeba před plnou kabinou něco trenérovi, a už jsem se pakoval," vzpomíná Navrátil. Takhle například musel zmizet z Plzně. Už se dokonce zdálo, že hokej o tohoto hráče přijde. Ještě když hrál extraligu, ukončil Navrátil náhle kariéru.

Hledal si práci, načas se věnoval koním, ale později se vrátil na led.

"Došlo mi, že jediné, co umím tak obstojně, abych se tím mohl život, je hokej. O spoustě věcí jsem přemýšlel," přiznává, ale víc se nechce ke stinné stránce své kariéry vracet. "Kdysi jsem byl mladý kluk, který se dostal k hodně penězům, žil bezstarostně a užíval si. V posledních letech se snažím najít vnitřní harmonii, zajímal jsem se o jógu, a tyhle věci mi pomohly," říká.

V Českých Budějovicích se urazil na trenéra, že ho nenechal hrát tolik, kolik si představoval. Dnes, v devětadvaceti letech, odložený v první lize, o sobě tvrdí: "Musím makat víc než ostatní, abych byl vidět. Nechtěl bych trčet v průměru, vždycky se snažím dát něco navíc."

Po tréninku mu pod ramena padají řídnoucí blond vlasy a na rukou se chvějí mužné svaly. Umí dát ránu. Přitom v civilu je Navrátil mírný člověk. Občas se stane, že v lese, když vidí nepořádek, začne sbírat odhozené plastové láhve.

"Čas od času mi takhle rupne v bedně. Příroda je nádherná a já jsem nesvůj, když vidím, jak ji lidé kazí," špitne, jako kdyby říkal něco, co se nehodí. "To víte, kluci v kabině si to přečtou, článek vyvěsí na nástěnku a nebudu od nich mít pokoj," řekne a usměje se té představě.

V hokejovém světě je znovu rád. "Mohl bych doufat, že si mne někdo ještě všimne a vytáhne do extraligy. Ale když ne, svět se nezboří. Chtěl bych zkusit trénovat děti, začít se zajímat, co dál," tvrdí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pech po třístém duelu za Spartu: Mládež není soutěživá, jsou to leklé ryby

Lukáš Pech, útočník Sparty, střílí gól Litvínovu.

Ve třístém zápase za Spartu se přiblížil i k druhému jubileu, vítězný gól Lukáše Pecha byl jeho...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15...Kladno zasadilo rychlý úder v prodloužení, Jihlava rozdrtila Přerov

Jihlavská radost v zápase se Slavií.

Kladenští hokejisté stále bez Jaromíra Jágra vyhráli přestřelku na ledě Frýdku-Místku až v...

Jágr za Kladno ještě nenastoupí. Necítím se fyzicky připravený, řekl

Veřejný trénink Jaromíra Jágra s dětmi a dalšími mladými hráči třineckého klubu

VIDEO Hokejista Jaromír Jágr stále neví, kdy se vrátí v sestavě Kladna na prvoligový led. Řekl to v...

Jak ovlivní shovívavou NHL legalizace marihuany? Mně pomohla, říká bitkař

Kanadská vlajka podepsali lidi podporující nový kanadský zákon o legalizaci...

Kanadě od středy vládne nové a notně kontroverzní téma. V platnost vstoupil zákon legalizující...

Další z rubriky

Euforie ve Vsetíně. Můžeme zabojovat o extraligu, věří Pechanec

Antonín Pechanec je centrem nejproduktivnější řady Chance ligy, na křídlech má...

Antonín Pechanec si splnil přání. Ve Vsetíně hraje produktivní centr pod trenérem Jiřím Dopitou,...

Kladno zasadilo rychlý úder v prodloužení, Jihlava rozdrtila Přerov

Jihlavská radost v zápase se Slavií.

Kladenští hokejisté stále bez Jaromíra Jágra vyhráli přestřelku na ledě Frýdku-Místku až v...

Jágr za Kladno ještě nenastoupí. Necítím se fyzicky připravený, řekl

Veřejný trénink Jaromíra Jágra s dětmi a dalšími mladými hráči třineckého klubu

VIDEO Hokejista Jaromír Jágr stále neví, kdy se vrátí v sestavě Kladna na prvoligový led. Řekl to v...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz