Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédové napravili fiasko ze Stockholmu. V Malmö táhl i juniorský hokej

Švédští hokejisté Lucas Wallmark a Christian Djoos se radují z gólu. | foto: AP

6 2014
Návštěvnost na mistrovstvích světa hokejistů do dvaceti let je vždy velkým tématem, tím spíše pořádá-li se šampionát v Evropě. Zatímco v zámoří je o juniorský hokej vždy obrovský zájem a i na zápasy, ve kterých nefiguruje domácí reprezentace, si najde cestu několik tisíc lidí, v evropských zemích to s diváky tak snadné není

Přestože juniorský šampionát nabízí měření jen těch nejlepších zemí a v týmech se nachází zpravidla ty největší talenty a budoucí hvězdy NHL, stále se v Evropě tento turnaj netěší takovému zájmu jako v zámoří. Zatímco na domácí juniorskou reprezentaci zde ve Švédsku chodilo stabilně kolem 11 tisícovek fanoušků, skupinový zápas Ruska s Finskem vidělo jen 945 diváků, a to obě země dokázaly v play-off urvat cenný kov.

Oproti tomu na posledním mistrovství světa za oceánem přišlo i na zápas Švýcarska s Lotyšskem ve Scotiabank Saddledomu v Calgary dokonce 13 666 diváků. Co se týká srovnání oproti loňskému mistrovství v Ufě, pak je na tom v absolutních číslech letošní šampionát přece jen o něco lépe.

Vše o MSJ

Výsledky, rozhovory a reportáže z Malmö

V Rusku přišla sice na každý zápas alespoň tisícovka diváků, což se v Malmö ne vždy podařilo, zároveň se ale návštěva jednoho utkání nikdy nepřehoupla přes 8 tisíc.

Právě návštěvy ze zápasů domácích vytáhly celkový průměr letošního turnaje přes 4 tisíce. V porovnání se 14 tisíci z před dvou let, kdy se celá akce uskutečnila v kanadské Albertě, je ale stále vidět, že si své renomé juniorský šampionát na evropském kontinentu stále teprve buduje.

Pokud porovnáme letošní mistrovství s českými šampionáty v letech 2008 či 2002, pak se v oblasti diváckého zájmu dočkáme mírného zlepšení. Na zápasy naší reprezentace tehdy chodilo v Pardubicích zhruba o polovinu méně fanoušků, než jich pravidelně podporovalo švédskou reprezentaci letos v Malmö. Co do průměrné návštěvnosti ale výsledky o tolik horší nebyly. Čísla z českých turnajů se v podstatě rovnají těm loňským z Ufy.

Cíl jsme překonali, říká člen organizačního výboru

"Naším cílem bylo, aby absolutní počet diváků překročil hranici 80 tisíc, což se nám podařilo již po skupinové fázi. S tím jsme velmi spokojení," hovořil o cílech pořadatelů jeden ze členů organizačního výboru, Mikael Haglund. "Chtěli jsme do Malmö nalákat rodiny. Aby přišli rodiče s dětmi a třeba i prarodiče a všichni fandili Švédsku. To se povedlo a v konečném důsledku to mělo na atmosféru dobrý efekt," dodává.

Návštěvnost juniorských MS

MS 2002 (Pardubice, Hradec)
průměr: 3178 diváků, celkem: 101 698

MS 2008 (Pardubice, Liberec)
průměr: 3335 diváků, celkem: 103 384

MS 2012 (Calgary, Edmonton)
průměr: 14346 diváků, celkem: 444 718

MS 2013 (Ufa)
průměr: 3406 diváků, celkem: 102 187

MS 2014 (Malmö)
průměr: 4654 diváků, celkem: 144 268

Po organizační stránce proběhl letošní turnaj hladce. Stálo to ale poctivou přípravu a pomoc velkého počtu dobrovolníků. "Přípravy jsme započali před dvěma roky v Calgary, intezivní práce na šampionátu ale probíhala od června minulého roku," popisuje přípravy Haglund. "Na podzim nás pracovalo na organizaci zhruba deset až dvanáct a spolu s námi asi 450 dobrovolníků," poukazuje na důležitost hokejových nadšenců.

Po fiasku, kterým se stalo v minulých letech švédské pořadatelství seniorského šampionátu, si tak skandinávská země napravila reputaci. "V první řadě jsme chtěli oslovit švédské fanoušky, také jsme ale spolupracovali například s kanadskou cestovní kanceláří se specialzací na sport, díky níž se nám povedlo přivést do Malmö asi 900 Kanaďanů," tvrdí Haglund. "Samozřejmě jsme se pokusili oslovit nějakým způsobem fanoušky všech zúčastněných zemí, v některých případech ale nebyl konečný efekt tak viditelný," dodává.

Cenová politika lístků byla pak pro švédskou širší veřejnost poměrně přívětivá. "Když jsme se rozhodli, že bychom chtěli naplnit stadiony, chtěli jsme aby cena lístku nebyla překážkou pro nikoho, kdo by se rozhodl přijet," poznamenává Mikael Haglund. "Proto jsme nastavili cenu od 100 SEK (přibližně 300 Kč) za denní vstupenku do jedné arény během skupinové fáze. Vstupenky na finálový den se pak pohybují v relacích od 300 SEK (900 Kč)," říká.

Štafetu po Malmö přebírá Montréal a Toronto

Po dvou ročnících odpořádaných na evropském kontinentu se celá akce přesouvá zpět za oceán. Pořadatelství na přelomu let 2014 a 2015 si rozdělí Montréal s Torontem. "Pro nás je to velmi důležitý turnaj," tvrdí obchodní ředitel kanadského hokejového svazu, Mike Ross. "Hockey Canada vyprodukovala v roce 2012 zisk kolem 20-ti milionů dolarů a všechny tyto peníze putovaly zpět na mládežnický hokej," poukazuje na důležitost této akce.

"Rádi bychom v návštěvnosti předčili Otawu i Albertu. Na stadionech bude kapacita 19, respektive 21 tisíc fanoušků a my samozřejmě budeme chtít co nejvíce utkání vyprodat," odhaluje své cíle Ross. "Prodáváme vstupenky v balíčcích. Každý si může koupit lístek na všech 13 utkání v Montréalu nebo na 19 zápasů v Torontu s vyřazovací částí," nastiňuje systém prodeje vstupenek.

Fotogalerie

Podle ohlasů kanadských fanoušků tady v Malmö jsou už ale téměř všechny balíčky rozebrány. Jednotlivé lístky pak budou moci fanoušci prodávat přes speciální webové stránky, které za tímto účelem Hockey Canada před šampionátem zřídí. "Stejný systém se nám osvědčil při turnaji v Albertě," poznamenává Ross.

Vzhledem ke zvýšenému zájmu veřejnosti si také mohli pořadatelé dovolit lehce upravit cenové rozmezí vstupenek. "Ceny lístků jsme nastavili na takovou průměrnou hodnotu. Na nejlevnější místa šly lístky do prodeje za nějakých 40 dolarů (přibližně 800 Kč) na zápas," tvrdí Mike Ross.

Kanaďané navíc překonali během letošního šampionátu zajímavý rekord ve sledovanosti, shodou okolností při zápase s Českou republikou. "Naše vzájemné utkání ve skupině sledovalo u nás v Kanadě přes televizi více než 1,7 milionu diváků, což je vůbec nejvíce na zápas hraný mimo Severní Ameriku," odhaluje zajímavou statistiku Ross. "Také si musíme uvědomit, že čas utkání nebyl pro lidi v Kanadě ideální a stále šlo jen o skupinovou fázi," přidává další fakt, který jen vypovídá o popularitě juniorského hokeje v Kanadě.

Po započtení konečných výsledků letošního turnaje je známé také složení skupin pro příští šampionát, který se bude konat od 26. prosince 2014 do 5. ledna následujícího roku. Češi budou čelit v torontské skupině reprezentacím Švédska, Ruska, Švýcarska a postupujícího Dánska. V Montréalu se pak představí vedle Kanady a Spojených států opět také Německo, Slovensko a čerství mistři z Finska.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze