Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyprodáno. Proč domácí zápasy hokejistů české fanoušky tolik táhnou?

Čeští hokejisté slaví trefu proti Rusku. | foto: AP

9 2015
Zbývají ještě 2 000 lístků, ale není pochyb, že až hokejová reprezentace příští týden vjede na led pražské O2areny, bude vyprodáno. Už zase. Čím to, že hokej láká, zatímco fotbalisté bědují, že plno na národní tým nebývá?

Vladimír Vůjtek dočetl seznam 24 jmen, která povolal na předvánoční Channel One Cup, a v klubku novinářů přiznal: „Těším se. Nejen mě čeká výjimečný zápas.“ Ačkoliv se turnaj odehrává v Moskvě, úvodní utkání si Češi odbudou v Praze proti Finsku.

A Vůjtka, který k národnímu týmu přišel v létě, čeká domácí reprezentační premiéra a (nejspíš) rovnou před vyprodanou arénou.

Věc, která není za poslední rok u hokeje ničím výjimečným. Od loňského prosince tým sehrál v domácím prostředí 17 zápasů a hned 13 z nich bylo vyprodaných. Navštívilo je 230 982 lidí, což představuje 96 procent kapacity stadionů, které reprezentaci hostily.

Euforie, která nevyprchala

Ano – výrazný vliv má květnový šampionát, kde bylo plno na sedm z devíti českých duelů, jenže lístky zmizely i na přípravy či únorové zápasy s Ruskem, ve kterých kromě bodů do – dnes už přehlížené – série EHT o nic nešlo.

„V minulé sezoně se zájem zvyšoval, jak se blížilo mistrovství. Horečka byla cítit na prosincovém utkání v O2 areně, ale i letošní zápas ukazuje, že zájem lidí o utkání národního týmu trvá,“ říká Petr Nitsche z agentury BPA, která zápasy organizuje.

A v čem tkví úspěch? „Snažíme se držet optimální cenovou hladinu pro rodiny s děti,“ tvrdí Nitsche. Za týden se dá na Finsko jít za 250 až 370 korun, přičemž nejdražší vstupenky byly prodané jako první.

Koho bere trenér Vůjtek

Nominace na turnaj EHT

Brankáři: Rittich, Furch, Salák.
Obránci: Voráček, Jeřábek, Doudera, Šimek, Rutta, Kempný, Kolář, Kundrátek.
Útočníci: Červenka, Kubalík, Valský, Buchtele, Zaťovič, Kovář, Filippi, Koukal, Horák, Radil, Vincour, Kvapil, Gulaš.


Jak budou hrát Češi

Čtvrtek 17. prosince
Česko – Finsko
(O2arena v Praze)

Sobota 19. prosince
Česko – Švédsko 16.00

Neděle 20. prosince
Česko – Rusko 12.00

Jaký rozdíl proti fotbalu. Tam letos na jaře stály lístky na kvalifikaci s podprůměrným Lotyšskem 590 až 1 490 korun, a když na tribunách zůstaly prázdné ostrůvky, asociace přiznala, že cenu přepískla. Fotbaloví fanoušci se na rozdíl od těch hokejových k reprezentaci chovají trochu macešsky. S výjimkou posledního přáteláku v Ostravě (tam byly lístky za stovku!) nebývá plno.

Loni na Letné s Američany: necelých 13 tisíc lidí. Předtím v Olomouci s Rakušany: 10 tisíc. Nejsou to úplně ostudná čísla, přesto by si národní tým zasloužil víc. I hráči si často stěžují, že by nejradši měli plno, protože vyprodaná utkání lépe motivují. Problém se však netýká jen přípravných zápasů. Když měli Češi před pár týdny slavit postup na Euro, přišlo na kvalifikaci s Tureckem 17 tisíc diváků, jenže decibelovou přesilu měli v hledišti Turci. Z chystané oslavy byl trapas.

Hašek: Máme lepší image

Ne, i hokej občas přestřelí. Třeba v dubnu v Jihlavě, kde na přípravu se Slovenskem stály lístky na stání 390 korun, na sezení ještě o 100 víc. A stadion byl zaplněn jen z poloviny. Hrály se hned dva zápasy ve dvou dnech, navíc na počátku dubna měla sestava obou celků daleko k hvězdnému obsazení.

„Dvě tři jména jsou schopná utkání vyprodat,“ říká Nitsche.

Opakování chyby ale zřejmě jen tak nepřijde. Už v půlce února hraje tým s Ruskem v Třinci a Ostravě a Nitsche předpokládá: „Reprezentace tam delší dobu nebyla. A vzhledem ke složení realizačního týmu očekáváme velký zájem.“

Úspěšná série tak neskončí!

Dominik Hašek, hokejová legenda, jehož bratr Martin pro změnu hrával fotbal, nabízí další vysvětlení, proč hokej táhne. „Kdykoliv se bavíte s děvčaty, tak fotbal zajímá 10 procent z nich a hokej až 70. Navíc fotbal má image agresivnějšího prostředí, dýmovnic, sprostějších nadávek, tak chápu, že rodina si raději zajde na hokej, kde se cítí bezpečněji. I počasí hraje roli, protože se hraje v uzavřených arénách.“

Je zkrátka lepší sedět v prosinci na hokeji v mikině než na třikrát dražším fotbale s třemi svetry...

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze