Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nažhavené české hokejisty čeká další díl Euro Hockey Tour

Česko - Švédsko: Kutlák a Wallin - Zdeněk Kutlák uniká švédskému hokejistovi Rickardu Wallinovi. | foto: Reuters

17 2008
Čeští hokejoví reprezentanti chtějí konečně vyhrát celou sérii Euro Hockey Tour. Ve čtvrtek vstoupí do turnaje Channel One Cup, který je jejím druhým dílem. V Malmö je čeká zápas proti domácím Švédům.

Právě na tomto podniku, jehož hlavním pořadatelem je Rusko, se český výběr naposledy radoval z celkového turnajového vítězství; v prosinci roku 2002 opanoval tehdejší Baltika Cup.

Zbývající duely s Ruskem a Finskem již svěřenci Vladimíra Růžičky odehrají v Moskvě.

V týmu, který povede do boje o ukončení nelichotivé série kapitán Jaroslav Hlinka, panuje odhodlání a zároveň přesvědčení, že mužstvo na celkové vítězství sílu má.

"Byli jsme hodně blízko už ve Finsku, kde jsme jako mančaft hráli velice dobře. A když budeme takhle pokračovat dál, tak je to určitě zase krok dopředu," řekl novinářům po dnešním tréninku v Praze útočník Josef Vašíček v připomínce druhého místa na turnaji Karjala.

Záleží však podle něho na tom, jak tým zvládne tři utkání jako celek. "Každý zápas je novým zápasem. Určitě jsme schopní každý ten zápas vyhrát a je jedno, zda je to Švédsko, Finsko nebo Rusko.  Potenciál  máme," myslí si Vašíček.

Podobný je i Růžičkův pohled. "Aby to konečně vyšlo, tak musíme třikrát vyhrát," řekl reprezentační kouč. Přestože chce vyhrát každý zápas, je pro něj důležitá předvedená hra. "Budeme chtít hrát dobrý hokej a pokusit se o co nejlepší výsledky. Jestli budeme první, druhý, třetí nebo jiný... Je to hrozně vyrovnaný a může to dopadnout všelijak," prohlásil Růžička.

Po druhém místu na Karjale byl s předvedenou hrou spokojený. Tým mu ukázal obrovskou bojovnost, chuť mužstva do hokeje a nasazení. "V tom chceme i pokračovat, tedy hrát dobrý hokej. Chybí tomu už jen to koření, což je úspěšný konečný výsledek," uvedl Růžička.

První v cestě stojí českým hokejistům Švédsko.

"Budou hrát doma, budou nám chtít vrátit porážku z Finska. My je zase naopak budeme chtít znovu porazit jako ve Finsku a já věřím našim hráčům, že pokud budeme hrát aktivně a bez zbytečných vyloučení, z čehož mám trošku obavu, tak s nimi budeme hrát dobrý a vyrovnaný zápas. Už se na to všichni těšíme," řekl Růžička.

U nás se píská prostě jinak, tvrdí kouč Růžička


Podle reprezentačního kouče je potřeba se zaměřit právě na to, aby tým nedělal zbytečné fauly. "U nás se zkrátka píská jinak než v  mezinárodním hokeji, o tom jsem jednoznačně přesvědčený. Je to vidět nejen u prvního týmu, ale i na všech juniorských týmech, které vyjedou za hranice" všiml si Růžička problému, s nímž se český hokej dlouhodoběji potýká.

Z jiného metru sudích v extralize pak podle něho pramení velký počet vyloučení na české straně. "U nás v extralize se musí více trestat zákroky hokejkama a naopak více pustit hra tělem. Je to tvrdá hra a srážka s hráčem zepředu by neměl být faul jen proto, že větší porazí menšího. Naopak sekání se pouští, ale ne tak na mezinárodní scéně," vysvětlil Růžička své obavy. 

Švédům se na nadcházejícím turnaji dlouhodobě vůbec nevede. V roce 1998 sice zvítězili, ale ve všech ostatních případech skončili třetí a čtvrtí, při účasti Slovenska před šesti lety dokonce až pátí.

Za posledních šest ročníků tak patřila evropské hokejové velmoci poslední příčka hned ve čtyřech případech. Nejinak tomu bylo i loni, kdy Švédové nezískali ani jediný bod. Češi byli se čtyřmi body třetí.

Právě od minulého ročníku turnaje, kdy se oba celky utkaly v Praze a český tým zvítězil 5:4, mají ze vzájemných soubojů vyrovnanou bilanci tří výher a tří porážek. Zažehnána by tak již měla být série, která tomu předcházela a během níž Češi dokázali Tre kronor udolat pouze jedinkrát ze 13 případů.

Kouč Bengt-Ake Gustafsson musel před turnajem sáhnout k již celkem šesti změnám. Postupně se mu omluvili útočník Nils Ekman, obránci Kenny Jönsson, Marcus Ragnarsson, Dick Tärnström, Lars Jonsson a brankář Jonas Gustavsson.

Výběr poskládaný převážně ze švédské Elitserien doplňují krajánci z KHL: útočníci Tony Martensson (Kazaň), Mika Hannula (CSKA Moskva), Mattias Weinhandl (Dynamo Moskva) a zadáci Johan Akerman (Jaroslavl) s Magnusem Johanssonem (Atlant Mytišči).

Zápas začne v 19:30 a přímý přenosem ho odvysílá program ČT4 Sport. Již od 18:00 změří v Moskvě síly domácí Rusko s Finskem.

Pravděpodobná sestava ČR: Kopřiva - Pilař, Čáslava, Krstev, Sičák, Kutlák, Blaťák, Zíb, Skrbek - Lukeš, Hlinka, Čermák - Rolinek, Marek, Irgl - Hořava, Vašíček, Vampola - Bulis, Červenka, Klepiš.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze