Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebude to lehké, říká Kusý před kongresem

28 2003
Praha - První červnový týden stráví světová hokejová generalita ve španělském Marbelle. Zde se od 1. do 7. června koná volební kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Z jednání vzejde nové předsednictvo federace, její šéf i tři místopředsedové. Švé želízko v ohni má i Česká republika, mezi kandidáty do předsednictva je i Zbyněk Kusý, generální manažer Pardubic a člen výkonného výboru hokejového svazu. Tříčlenná česká delegace bude na kongresu navíc prezentovat připravenost České republiky pořádat hokejové MS 2004. Kusý kandiduje do předsednictva IIHF x Hokejový svaz chce sponzory hledat sám

"Lze jen těžko odhadnout, jak volby dopadnou, ale určitě to nebude lehké," zhodnotil dnes Kusý svoje naděje v rozhovoru pro ČTK.

Osm stávajících členů předsednictva hodlá ve svém mandátu pokračovat, úřadující švýcarský předseda René Fasel zatím údajně nemá protikandidáta. O generálním sekretáři federace, jímž je v současné době Švéd Jan-Ake Edvinsson, kongres IIHF nerozhoduje.

O zbývající tři volná místa usiluje osm nových tváří. Mezi nimi jsou vedle Kusého také šéf Slovenského svazu ledního hokeje Juraj Široký, Ernest Aljančič ze Slovinska, Jan De Greef z Nizozemska, Francouz Patrick Francheterre, Španěl Frank Gonzales, Eduard Pana z Rumunska a Švéd Kjell Nilsson.

"Přesto jsem optimistou, a když to nedopadne, svět se přece nezboří," prozradil český zástupce svůj pohled na připravovaný proces hlasování, které je na programu kongresu v úterý 3. června. V sedmatřiceti letech je Kusý jasně nejmladším adeptem na členství v předsednictvu IIHF.

"Na jednu stranu to může být nevýhodou, ale na druhou mám zase určité signály, že federace hodlá řady vedení omladit," prozradil Kusý, jenž od roku 1998 pracuje v marketingové komisi IIHF. O funkci místopředsedy federace se už naopak nadále nehodlá ucházet Miroslav Šubrt. Letos sedmasedmdesátiletý dlouholetý sportovní diplomat působí na tomto postu už od roku 1966.

Do voleb se zapojí zástupci 63 členských svazů. Zakládající země mají po dvou hlasech, zbytek po jednom. Českou stranu budou reprezentovat předseda svazu Karel Gut, generální sekretář Martin Urban a Kusý, jenž je současně šéfem organizačního výboru mistrovství světa v roce 2004 a na kongresu ho v pondělí čeká další prezentace šampionátu.

"Vezeme s sebou videokazetu mapující historii země, českého hokeje, pořadatelských měst Prahy a Ostravy či probíhající výstavbu haly ve Vysočanech. Část je věnována lokálním turistickým zajímavostem a ubytovacím kapacitám, všichni také obdrží podrobné rozlosování mistrovství," vypočítal Kusý.

Účastníci kongresu mají navíc rozhodnout, zda obvykle čtyřletý mandát prodlouží až do roku 2008, kdy IIHF čekají oslavy stého výročí založení federace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze