Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechceme cizince, zní z ruské ligy

27 2001
Moskva - Možná se blíží doma, kdy čeští hokejisté už do ruské ligy nebudou prchat v takovém počtu jako v této sezoně. Místopředseda Ruského hokejového svazu a šéf moskevského Spartaku Boris Majorov se totiž domnívá, že účast cizinců v lize může uškodit ruskému hokeji. "Legionáři uzavřou cestu mladým a talentovaným ruským hokejistům. Budeme proti tomu bojovat," řekl v rozhovoru pro týdeník Megapolis-Express. Podobně uvažuje i legendární kouč Viktor Tichonov.

Větší počet cizinců by zničil náš hokej, míní Majorov
Dvojnásobný olympijský šampion Majorov se spolu s Viktorem Tichonovem postavil proti možnosti zvýšit počet zahraničních hráčů v ruských klubech. Grémium ruské ligy, kterého se účastnili předsedové všech klubů, letos navrhlo zvýšit počet legionářů z dosavadních tří na pět.

"Byl jsem rozhodně proti. Podobný krok by zničil náš hokej," prohlásil Majorov. Podle něj je úroveň ruské soutěže velmi vysoká. "Každopádně není nižší než v Česku, nebo ve Švédsku. Máme daleko víc silných týmů. Sborná je však jiná otázka," řekl.

Dodal, že je třeba důkladně prostudovat, proč ruská reprezentace už léta čeká na významná vítězství, ačkoli má silný klubový i juniorský hokej. Podle Majorova se situace v ruském hokeji nyní stabilizovala a hráči již neodcházejí masově do zámoří.

Nelíbí se mu platy Patery s Procházkou
"V ruském hokeji jsou nyní platy vyšší, než v dalších evropských zemích. Není náhoda, že se u nás objevili legionáři. Patera a Procházka si nepřijeli jen zahrát. Platí jim nikoli pět tisíc dolarů měsíčně, ale podstatně víc. Vrací se i naši chlapci ze zámoří," uvedl Majorov, jenž také nesouhlasí s tím, aby olympijský výběr tvořili hráči z NHL.

Podle něj by legionář v Rusku měl hrát jen v případě, že je mnohem silnější než domácí hokejista. "A mezitím byl po první čtvrtině soutěže nejlepším cizincem v kanadském bodování Jan Peterek na osmnáctém místě. Stoupenci velkého počtu legionářů tvrdí, že tímto způsobem snížíme platy, které mnohdy neodpovídají
dovednostem hokejistů," řekl.

Procházka? Ten dostává několikanásobně více než naši hráči
"Vím, za kolik bude hrát Procházka. Jeho plat je několikanásobně vyšší, než kolik dostává hráč Spartaku. Naši hráči se pak ptají, proč legionáři dostávají víc než oni, když jejich výsledky nejsou lepší," uvedl. 

Deník Komsomolskaja pravda upozornil, že v poslední době se do Ruska vrací stále více hokejistů, kteří působili v NHL. Mezi největšími hvězdami jsou hráči jaroslavlského Lokomotivu Vjačeslav Bucajev a Andrej Kovalenko, Alexandr Charitonov a Maxim Sušinskij z Avangardu Omsk, či Vitalij Jeremejev z moskevského
Dynama.

"Naši chlapci pochopili, že je lepší hrát doma, než se mučit na farmě NHL za 'nešťastných' sto padesát, či tři sta tisíc dolarů ročně. V Rusku se dnes neplatí méně, přičemž hokej je zajímavější," uvedl list.

Haška nebo Bureho? Toho by v Dynamu nechtěli
Deník také napsal, že když se předsedy Dynama Sergeje Sidorovského ptali, zda by chtěl mít ve svém týmu Dominika Haška, nebo Pavla Bureho, odpověděl, že nikoli. "Nevyhovují stylu hry Dynama," uvedl. Podle listu to svědčí o zásadních změnách v
ruském hokeji.

Kluby jako Ak Bars Kazaň, Magnitogorsk, Severstal Čerepovec a moskevské Dynamo mají prý jen o něco nižší rozpočet než týmy NHL. "Dostat se do ruského klubu je přitom snadnější, než do zámořského," zdůraznil Sidorovskij. 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze