Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechráněné volné hráče čekají potíže

15 2004
New York - Letošní hrozba výluky v zámořské NHL straší hlavně nechráněné volné hráče. Status, který dříve hokejistům sliboval možnost velice lukrativních smluv, už teď takovou výhodou nebude. Mezi více než 140 hráči, kteří mohou od 1. července jednat o smlouvě s jakýmkoliv klubem zámořské soutěže, je i sedm českých hokejistů.

A hráče při předpokládaných úsporách klubů čeká spíše nejistota.

Mezi těmi, které jednání čekají, jsou i Dominik Hašek z Detroitu, Robert Reichel z Toronta, Martin Ručinský z Vancouveru, Petr Nedvěd z Edmontonu, Jaroslav Modrý z Los Angeles a duo z Bostonu Jiří Šlégr s Michalem Groškem.

Příkladem, jak se projeví zářijové vypršení stávající kolektivní smlouvy mezi NHL a Hráčskou asociací NHLPA, bylo nedávné jednání kapitána Philadelphie Keitha Primeaua s vedením Flyers. Nakonec uzavřel čtyřletou smlouvu na 17 milionů dolarů, což je v průměru 4,25 milionu dolarů ročně. Přitom v uplynulé sezoně měl základní příjem pět milionů dolarů a jako výrazná opora se podílel na postupu do finále Východní konference.

"Nikdo netuší, co se přesně stane. Ale já vím, že Flyers počítají s platovým stropem od 33 do 35 milionů dolarů," řekl zámořským médiím Primeaův agent Don Reynolds. Jednání o dalším působení jeho klienta, který se mohl stát v prvním červencovém dnu nechráněným volným hráčem, prý podle toho také vypadala. Zatímco dvaatřicetiletý Priemau si nejbližší budoucnost vyřešil, pro některé starší hráče by současná situace mohla znamenat i konec působení v NHL.

Kanonýr Brett Hull, který v srpnu oslaví čtyřicetiny a měl roční příjem pět milionů dolarů, se od vedení Detroitu dozvěděl, že mu nový kontrakt nebude nabídnut. Red Wings mají opční právo na Brendana Shanahana, ale prý se dohodnou jen v případě, že z 6,5 milionu dolarů sleví. Obdobné je to u dvaačtyřicetiletého Chrise Cheliose, jemuž už Detroit nechce vyplácet 5,9 milionu. 

Vedle Hulla a Cheliose jsou tu například jedenačtyřicetiletý Ron Francis, o rok mladší Al MacInnis, Steve Thomas či osmatřicetiletí Luc Robitaille s Garym Robertsem. Výjimkou mezi prominentním hokejisty je devětadvacetiletý Paul Kariya. Ten totiž před uplynulým ročníkem slevil při přestupu z Anaheimu do Colorada z deseti na 1,2 milionu dolarů. Pokud se generální manažer Avalanche Pierre Lacroix po Kariyaově nepřesvědčivé sezoně rozhodne s ním neprodloužit smlouvu, stane se také díky podprůměrnému příjmu nechráněným volným hráčem. A dá se předpokládat, že při zájmu ostatních klubů by si jako jeden z mála z této skupiny finančně polepšil.

Třeba Kariyaův blízký přítel Teemu Selänne od Lacroixe po šestnácti vstřelených brankách z uplynulé sezony znovu nabídku na 5,8 milionu dolarů nedostane. Devětatřicetiletý Hašek, šestinásobný držitel Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL, je prý při jednání s Ottawou na menší příjem připraven. Mezi další nechráněné hráče patří například Žigmund Pálffy, Alexej Kovaljov, Alexej Žamnov či Ed Belfour.

Navíc tu je ještě více než 300 chráněných volných hráčů, kterým musí kluby nabídnout do 30. června desetiprocentní navýšení současných smluv, jinak se z nich mohou stát také nechránění hokejisté. V této skupině je 39 českých hokejistů. V Carolině skončila smlouva čtveřici Pavel Brendl, Jaroslav Svoboda, Josef Vašíček a Radim Vrbata, stejně tak v Ottawě Radku Bonkovi, Martinu Havlátovi, Martinu Pruskovi a Václavu Varaďovi.

V Atlantě je to trojice František Kaberle, Tomáš Klouček, Patrik Štefan, v Nashvillu Martin Erat, Tomáš Vokoun a Marek Židlický. Bez kontraktu je i dvojice Jaroslav Špaček, David Výborný z Columbusu, Václav Nedorost s Pavlem Trnkou z Floridy, Roman Hamrlík s Radkem Martínkem z New Yorku Islanders, Jan Hlaváč s Karlem Rachůnkem z New Yorku Rangers i čerství držitelé Stanleyova poháru Pavel Kubina a Stanislav Neckář z Tampy Bay.

Dalšími jsou Jiří Fischer z Detroitu, Radek Dvořák z Edmontonu, Milan Kraft z Pittsburghu, Petr Čajánek z St. Louis a Tomáš Kaberle z Toronta.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze