Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtěl jsem Kanaďany urazit, brání se Klesla

23 2001
T o r o n t o, P r a h a - Hokejový obránce Rostislav Klesla musel v poslední době hodně vysvětlovat. Bylo krátce po finálovém souboji na juniorském šampionátu v Moskvě. Český tým právě udolal Finsko a obhájil titul. K zářícímu osmnáctiletému mladíkovi, vyhlášenému jako nejlepšímu bekovi mistrovství, přišel zámořský novinář. "Kanaďané si stále myslí, že jsou nejlepší," nadhodil. "No a proč tedy nevyhráli?" opáčil Klesla. "To jsou prostě typičtí Kanaďané." A právě tento výrok mu hodně zavařil. Prý se ke Kanadě chová neuctivě, pohrdá jí, psali tamní žurnalisté. Vysvětlení si vyžádal i Don Cherry, kouč a hlavně proslulý televizní komentátor.

"Je možné, že moji výpověď trochu zkreslili," obhajoval se. "Rozhodně jsem nemínil někoho urazit. On se mě jenom zeptal, proč český hokej tak vládne. Tak jsme řekl, že je to chytrostí." Kanaďané podle něj vynikají tvrdostí, Finové zase sází na rychlost. No a Češi používají hlavu. "Třeba za deset let bude na špici úplně někdo jiný. Teď jsme to však my, protože nám to při zápasech myslí."

Urostlý zadák tak musel zachraňovat svou pověst. Za celou dobu, co bydlí a hraje v Kanadě, ho měli za přizpůsobivého mladíka, příkladného tahouna týmu a velkého dříče. "Kanadě vděčím za mnoho, hodně mně pomohla v kariéře," vyprávěl Klesla pro deník Toronto Sun.

"Proto bych nechtěl, aby se moje vyjádření brala jako pohrdavá." To dostatečně uklidnilo i prezidenta Bramptonu Mika Griffina, jenž si Kleslu velmi hýčká. "Mám dvaadvacetiletého syna. A kdyby byl alespoň trochu jako Rosťa, byl bych velmi spokojený otec."

Klesla patří k hlavním oporám Bramptonu, v létě si ho ve vstupním draftu vybral Columbus, nováček ve slovutné NHL. V nejslavnější soutěži vydržel osm zápasů, dal dva góly. Přesto ho vedení poslalo zpátky k juniorům. "Nijak mi to nezvalo. Stejně jsem to bral jako velkou životní zkušenost," povídal nadějný obránce v průběhu juniorského šampionátu v Rusku. "Přijal to skvěle. V pátek mu oznámili, že končí. A hned sv sobotu obvolával kluky z Bramptonu, aby s ním šli na jídlo. Je prostě takový," pochvaloval si Griffin jeho přístup.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze