Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedorost: Vyměnil jsem Rusko za ruské město

23 2004
Karlovy Vary - Nejnovější posila hokejistů karlovarské Energie, slovenský útočník Andrej Nedorost, stojí před prvním ostrým startem za Karlovy Vary. Do cesty se mu na úvod postaví Plzeň, ve které si prožil extraligovou premiéru a seznámil se s karlovarským koučem Radimem Rulíkem.

Jakou roli sehrála vazba na trenéra Rulíka při rozhodování o novém angažmá?
Vše je trochu propojené. Začalo to v Plzni, kde jsem hrál pod trenérskou dvojicí Marek Sýkora a Radim Rulík. Odtamtud jsem odešel do Ameriky. V Magnitogorsku jsem hrál opět pod Markem Sýkorou. To všechno sehrálo při výběru Karlových Varů svou roli.

Znalost trenéra Rulíka tedy rozhodovala?
Určitě. Radima znám. Vím jaké typy hráčů má rád a vím, co od nich vyžaduje. Vím, že to v Karlových Varech bude na profesionální úrovni. Rozhodl jsem se to zkusit.

Jak vzpomínáte na angažmá v Plzni v sezoně 2000/2001?
Sezona začala dobře. Pak mi ale v souboji hráč přisedl kotník a dva měsíce jsem nemohl ani nazout brusle, bylo to nepříjemné. Ztratil jsem kondici, návrat pak byl dost těžký. Nakonec jsem se ale dostal zpátky do formy a závěr mi docela vyšel.

Proč jste se vůbec rozhodl odejít z Ruska?
V Magnitogorsku se mi od začátku sezony nedařilo. Do týmu přišel Petr Sýkora, takže jsme tam byli čtyři cizinci. Černý Petr padl na mě. Odešel jsem na měsíc do Nižněkamsku. Tam jsem ale od začátku trenérovi nepadl do oka. Impuls ke změně působiště jsem dal proto nakonec sám. Ruska jsem měl už dost. Vím, jaká je česká extraliga. Ve Varech chci dostat znovu chuť do hokeje a v lize jim pomoci.

Neláká vás to znovu do NHL?
Po návratu z Ameriky jsem byl z hokeje velice znechucený. Vím, že se tam hraje nejkvalitnější soutěž na světě. Musím ale nejdřív znovu dostat chuť do hokeje, pak můžu přemýšlet, co bude dál.

Měl jste při rozhodování o novém působišti hodně nabídek?
Kvůli výluce v NHL toho nebylo moc. Agent mi řekl, že Vary mají stále zájem, tak jsem se dál už nerozmýšlel.

Bylo ve hře i Slovensko?
Měl jsem nabídku z Trenčína. Hokej jsem dělal vždy proto, abych hrál někde venku. Nabídka z Karlových Varů byla lukrativnější, navíc česká extraliga je kvalitnější.

A neodvrátil vás pohled na extraligovou tabulku?
Od začátku sezony se mi nedaří. Nejsem v takové pozici, abych si mohl vybírat. Z Varů přišla dobrá nabídka. Navíc se tu kromě Radima Rulíka znám i s dalšími hráči, Michalem Dvořákem a Romanem Málkem. To všechno nakonec při mém rozhodování převážilo.

V Rusku se za zápasy týmy dost nacestují. Karlovy Vary leží v západním cípu republiky, k ostatním extraligovým městům to také nemají nejblíž.
Cestování tady a v Rusku se nedá vůbec porovnávat. Tam se hrají dva zápasy doma a dva venku. Jste čtyři dny mimo domov. Po návratu se jednou vyspíte doma a příští noc už zase trávíte na báze. Se soukromým životem je to pak dost složité. Zvlášť pro hráče, kteří mají rodinu. Nemyslím proto, že by měl ve Varech nastat nějaký problém.

Jak budete v Karlových Varech bydlet?
Sám v pronajatém bytu. Vše je už zařízeno.

Měl jste už čas seznámit se s městem?
Zrovna dnes se chystám trochu se projít po kolonádě. Zkusím nakoupit nějaké dárky. Zatím nemám absolutně nic.

Jak po vašem ruském angažmá vnímáte větší zastoupení ruských obyvatel ve městě?
Je to takový paradox. Vím, že Rusů je tu hodně. Věděl jsem to už před tím. Když jsem letěl do Bratislavy, tak na letišti v Moskvě z jedné brány odlétalo letadlo do Bratislavy i do Karlových Varů. Spím čtyři dny na hotelu a byli tam jen Rusové. Vyměnil jsem Rusko za ruské město... (smích).

Jakou největší změnu jste zatím zaznamenal?
Určitě atmosféru v šatně. V Magnitogorsku se mnou hráli dva bratři, kteří mezi sebou ani nepromluvili a to měli rodiny. Určitě si měli o čem popovídat. Tady je atmosféra mnohem volnější. Na tréninku se dře, ale v šatně je zábava. Hráči si dobírají jeden druhého.

Do jaké míry jste se už seznámil s ostatními spoluhráči?
Zatím moc ne, ale věřím, že to půjde rychle, během několika dní. To není jako v Rusku. Některé hráče jsem vůbec neznal. Musel jsem to z nich tahat. V šatně neexistovaly žádné rozhovory. V době tréninku, nebo před zápasem už vůbec ne. Myslím, že je to škoda. Když nepoznáme jeden druhého, nebudeme vědět, jak případné problémy řešit.

Hrajete ve druhém útoku místo Jána Lipianského. Co říkáte spoluhráčům?
Jako hráči jsou velice dobří. Je skvělé, že mezi sebou komunikujeme. Myslím, že by to mohlo fungovat.

Jak vnímáte, že vaše premiéra v dresu Energie bude zrovna proti Plzni?
V Plzni jsem nehrál jen já. V Karlových Varech je dost hráčů, kteří tam působili. V utkání půjde vlastně o šest bodů. Pokud chceme jít do play-off, Plzeň je jedním z týmů, které musíme porážet.

Autoři:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze