Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedvěd na mistrovství světa nepojede

15 2003
Praha - Je rozhodnuto, reprezentační kouč Slavomír Lener se nedočká vytoužené posily pro mistrovství světa ve Finsku. Petr Nedvěd teď klidně může odjet na Floridu zahrát si golf, sezona pro něho skončila. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) nevyhověla žádosti české strany a start centra New Yorku Rangers na nadcházejícím světovém šampionátu ve Finsku zamítla. "Nesmí hrát, je to definitivní," přiznal sklesle předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut. "Je to pro nás velké zklamání, ale co se dá dělat. Musíme se podřídit," reagoval Lener.

Odvolala se přitom na pravidlo, podle něhož nesmí hráč po dovršení 18 let reprezentovat dvě různé země. Nedvěd hrál v roce 1994 na olympijském turnaji v
Lillehammeru za Kanadu.

Předseda hokejového svazu jednal o Nedvědovi telefonicky přímo se šéfem mezinárodní hokejové federace Reném Faselem. "Mluvil jsem i s generálním sekretářem federace Edvinssonem a také on mi rozhodnutí potvrdil. Z jejich pohledu a prý i dle názoru jejich právníků je výklad pravidla jednoznačný. Nemůžeme už proti tomu nic dělat," dodal Gut smutně.

Zkušený jedenatřicetiletý rodák z Liberce Nedvěd emigroval do Kanady v roce 1989 a o pět let později získal v kanadském dresu stříbrnou olympijskou medaili. IIHF se postavila negativně už k první žádosti svazu o povolení Nedvědova startu na letošním mistrovství světa ve Finsku a stejný postoj zaujala i k odvolání.

"Jsem zklamaný. Je to velká škoda. Chtěl jsem si zahrát," připustil Nedvěd a potvrdil, že nyní pojede na Floridu hrát golf s bratrem Jaroslavem. Přiznal, že trochu počítal s tím, že na světovém šampionátu nebude smět nastoupit. "Byl jsem s tím smířený, ale pravidlo mezinárodní federace moc nechápu," dodal.

Český svaz ledního hokeje se v apelu proti rozhodnutí federace opíral o skutečnost, že pravidlo o zákazu reprezentace dvou zemí zahrnulo olympijské hry až v roce 1996, tedy dva roky poté, co Nedvěd nastoupil za kolébku hokeje v Lillehammeru. 

"Je to pro nás velké zklamání, ale co se dá dělat. Musíme se podřídit," reagoval na čerstvou informaci trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener, v jehož plánech bude zkušený forvard s více než osmi stovkami zápasů v NHL chybět.

"Podle mě je nesmyslné uplatňovat proti Petrovi pravidlo, které v době jeho startu za Kanadu neplatilo. A speciálně v jeho případě, protože on se tak vlastně nevědomky eliminoval z možnosti hrát znovu za české mužstvo."

Lener osobně považuje verdikt IIHF za nesmiřitelný. V rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že je stále přesvědčen o tom, že požadavek české strany je legitimní. "Stále si myslím, že pravda je na naší straně. Teď už zbývá jen chvíle do začátku šampionátu a potřebujeme klid pro závěrečnou přípravu, nicméně po mistrovství bych se rád obrátil na právníky a probral s nimi celý případ v civilní rovině. Už kvůli budoucnosti a třeba už příštímu světovému šampionátu," naznačil svůj záměr.

Nedvěd ilegálně opustil republiku jako sedmnáctiletý a český dres oblékl až o sedm let později na Světovém poháru. Tam však hrát mohl, protože IIHF soutěž neřídila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze