Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší versus nejlepší. MS, nebo Stanley Cup? Co je víc?

Pro zámořské hokejisty je zisk Stanley Cupu jasným vrcholem kariéry | foto: Reuters

2 2008
Jedni se na trofej nadřou ve stovce zápasů. Druhým k vítězství stačí devět utkání. První budou vítězi Stanley Cupu. Druzí mistry světa. Tak jako třeba před šesti lety slovenský útočník Peter Bondra.

"Je to vrchol mé kariéry," říkal po triumfu ve Švédsku, slastné cestě slovenského hokeje na vrchol, revanši za historická příkoří. S Washingtonem zase okusil finále boje o Stanley Cup.

"Nevyhrál jsem ho. Ale i kdyby se mi to povedlo, oslavuje ho jedno město. Tady slaví celý národ," říkal.

Je to věčný spor. Co je víc? Stanley Cup? Nebo mistrovství světa? Světový šampionát určuje nejlepší hokejový národní tým na planetě.

NHL je zase považována za nejlepší hokejovou soutěž na Zemi, a tudíž její vítězové by měli být ti nejlepší z nejlepších.

. MS versus Stanley Cup

Porovnání nejslavnějších trofejíA dále: "Ke Stanley Cupu je dlouhá cesta. Ale za tu dřinu stojí," míní obránce Tomáš Kaberle. Aby vaše jméno přibylo na známé míse, musíte nejprve odehrát 82 zápasů základní části NHL tak, abyste se dostali do play-off. A v něm musíte vyhrát 16 dalších utkání.

O světovém šampionátu se naopak od zavedení play-off mluví jako o mistrovství jednoho zápasu. Ve skupinách můžete hrát jako z partesu, ale když zkazíte čtvrtfinále, přijde konec.

Pro škarohlídy je také šampionát útočištěm "odpadlíků" z NHL. Protože kdo brzy vypadne z boje o prsteny pro vítěze zámořské ligy, může hrát aspoň o jiný pohár. Což však nemusí zákonitě znamenat útrpnou podívanou pro diváka. Tak jako letos.

Ovečkin, Selänne, Heatley, Eliáš... Letošní hvězdy mistrovství světa rozhodně nepatří do druhé ligy.

A navíc: funguje národní hrdost. Evropští fanoušci v hospodách sledují zápasy a probírají, jak "jim" to jde. To v Kanadě kvůli časovému posunu i atraktivitě obvykle ve sledovanosti vyhrával Stanley Cup.

Teď se mistrovství světa hraje přímo na výsostné kanadské půdě a navíc v oblasti milující hokej. "Ale dokud ve Stanley Cupu bude Montreal, budou Kanaďani upnutí k němu," tvrdí bek Zbyněk Michálek.

Ovšem noviny rozebírají sestavu národního týmu. A v televizi běží upoutávky lákající diváky na "Kanadskou cestu ke zlatu".

"Kanadská televizní síť TSN to bude mít příští dva týdny těžké. Na jednu stranu má smlouvu s NHL o podílu na přenosech zápasů play-off až do konce konferenčních finále, na druhou stranu má smlouvu s hokejovým svazem Hockey Canada o přenosech z mezinárodních akcí, jichž se účastní všechny kanadské reprezentace," říká Petr Adler, novinář žijící v Edmontonu.

Co podle něj bude mít navrch? Navíc, když televizní stanice má dva kanály? "Jedině na výsledcích Kanady bude záležet, zda zápasy mistrovství světa zaujmou domácího fanouška tak, aby po TSN chtěl, aby Stanley Cup na chvíli ustoupil na vedlejší kanál. Zatím se nic podobného nikdy nestalo."

Změní se to?

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze