Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejméně vděčné povolání? Trenér v NHL !

Trenér Pittsburghu Hlinka udílí pokyny - NA VLASTNÍ KůŽI. Také Ivan Hlinka zjistil, že trenér leckdy mnoho nezmůže. Minulou sezonu byl z Pittsburghu vyhozen po pouhých čtyřech prohraných zápasech. Sezonu předtím přitom Penguins dovedl do finále Východní konference. | foto: APČTK

11 2003
Praha, Denver - V angličtině se tomu říká "wake-up call", česky "budíček". Vedení vymění trenéra u trápícího se mužstva, kterému se najednou začne dařit. Calgary Flames s novým koučem Darrylem Sutterem prohráli až v šestém zápase od jeho nástupu. Colorado s Tonym Granatem ve funkci našlo na přelomu roku klid. Columbus vyhrál oba zápasy od odvolání Davea Kinga. První zápas bez Curta Frasera vyhrála i Atlanta. Je to náhoda ? Nikoliv, za oním "probuzením " se neskrývá postava nového kouče, změna se odehraje především v hlavách samotných hokejistů.

Puky odskakují, hráči jsou ustrašení, před každou přihrávkou přemýšlejí víc, než je potřeba. Tým padá dolů tabulkou, fanoušci lamentují, že za velké peníze zbytečně proseděli dvě hodiny v hledišti a další hodinu při výjezdu z parkoviště. Co s tím ? Obětním beránkem se zpravidla stává trenér.

Ivan Hlinka, kterého minulou sezonu Pittsburgh propustil po čtyřech prohraných zápasech, přestože sezonu předtím dovedl tým až do finále Konference, by mohl vyprávět. Povolání hokejového trenéra v NHL je jedno z nejméně vděčných na světě.

Pět ran do klobouku

Věci vzali v letošní sezoně rychlý spád od prosince. Během pěti týdnů byli vyhozeni trenéři postupně v San José, Coloradu, Calgary, Atlantě a tento týden také v Columbusu. Na jménech nebo dřívějších úspěších nezáleží.

Bob Hartley pomohl Coloradu v roce 2001 ke Stanleyově poháru a čtyřikrát do finále play off Západní konference. Zásluhy mu ale nepomohly, Avalanche zvítězili letos doma až na devátý pokus, což Hartleyho stálo místo.

Darryl Sutter v San José dokázal posledních pět let pokaždé zlepšit umístění týmu po základní části. Sharks měli ale katastrofální vstup do sezony a to rozhodlo. To, že týmu v úvodu chyběl vynikající brankář Jevgenij Nabokov, který neměl smlouvu, nikdo jako polehčující okolnost nepovažoval.

Curt Fraser byl v Atlantě od jejích začátků a požíval u hráčů velký respekt. Klub ale přivedl v létě několik velkých posil a očekávalo se, že bude hrát výše než na posledním místě ve Východní konferenci.

Pohled do zrcadla

Pokud trenér vyloženě nevede s hráči osobní válku, je jeho odvolání chápáno opravdu jako rituál oběti . Uvědomují si to i hráči. "Měli jsme ho rádi a chtěli jsme pod ním hrát, ale prostě se nám nedařilo vyhrávat," řekl obránce Calgary Flames Denis Gauthier když vedení klubu 4.prosince propustilo kouče Grega Gilberta i jeho asistenta Brada McCrimmona. "Musíme se podívat sami

Propuštění trenéři

1.12.   San José - Darryl Sutter
(nahradil ho Ron Wilson)

4.12.   Calgary - Greg Gilbert
(nahradil ho Darryl Sutter)

18.12. Colorado - Bob Hartley
(nahradil ho Tony Granato)

26.12Atlanta - Curt Fraser
(zatím bez náhrady)

3.1.   Columbus - Dave King

(zatím bez náhrady)
na sebe do zrcadla."

Klub před jeho odvoláním vyhrál pouze jeden ze dvanácti zápasů. Když se po dlouhém hledání na lavičku postavila jeho náhrada Darryl Sutter (přesně ten, kterého měsíc předtím odvolalo San José), Flames neprohráli v pěti zápasech za sebou. Je to náhoda ?

V Coloradu pomohla výměna především mladým hráčům. Milan Hejduk a Peter Forsberg sbírali na přelomu roku body po hrstech. Alex Tanguay a Steve Reinprecht prolomili dlouhodobou krizi.

"Všimnete si, že hráči nedrží hokejku tak křečovitě. Hrajeme teď sebevědomě," řekl v deníku Rocky Mountain News nový kouč Tony Granato, pod jehož vedením Avalanche vyhráli šest z prvních devíti zápasů.

Jeho předchůdce Hartley neustál slabší výsledky na podzim. Tým pod jeho vedením ve 31 zápasech desetkrát zvítězil a devětkrát remizoval. Nebyla to špatná bilance, avšak od Avalanche se vzhledem k jejich síle očekávalo daleko víc.

Věděli to pochopitelně i sami hráči, kteří na sebe začali čím dál tím víc tlačit. Ze hry se vytratila pohoda, což se vracelo ve formě frustrace. Z psychologické spirály je osvobodil až zásah shůry. "Nebylo to o tom, že Bob Hartley nedělal svojí práci dobře," řekl útočník Mike Keane. "Bylo to o tom, že my jako hráči jsme nehráli dobře. To my jsme ho připravili o místo."

"Jsme tým, který si klade mimořádně vysoké cíle," prohlásil v oficiálním stanovisku generální manažer Pierre Lacroix. "Je zjevné, že tým nedělá kroky, aby tyto cíle plnil."

Klub se chtěl z "krize" původně vymanit příchodem nových hráčů. Hovořilo se o rozsáhlém trejdu s Bostonem, který se měl týkat i obránce Martina Škouly. Když si však Bruins řekli i o útočníka Radima Vrbatu, z obchodu sešlo a vedení učinilo druhý krok, který připadal v úvahu- výměna trenéra.

Zpátky ke starým pořádkům

Okamžité uvolnění atmosféry, které nový trenér s sebou přináší, sezonu ještě zachránit nemusí. V San José už opadla původní euforie a klubu se znovu přestává dařit i pod vedením nového muže Rona Wilsona. Ve čtvrtečním utkání proti St.Louis podrazili týmu nohy dokonce kapitán Owen Nolan a veterán Scott Thornton, kteří ve stejnou chvíli dostali trest za hrubost, když se pustili do zuřivé rvačky s jediným hráčem Blues.

Nepoměr ve změnách

Pět propuštěných trenérů v půli sezony je více než před rokem. Špatný podzim vyhnal v sezoně 2001/2002 z křesla jen trenéry v Pittsburghu (Ivan Hlinka), New Jersey (Larry Robinson) a na Floridě (Terry Murray). Další byli propuštěni až po skončení základní části. Komentátor televizní stanice ESPN Bill Clement připomíná další důležitý efekt. Výměna jednoho trenéra se podle pravidla "když může soused, můžu i já" projevuje jako dominový efekt v propouštění dalších. Polovina sezony je pro výměny navíc ideální doba- týmy prožívají delší krizi a k nápravě zbývá stále ještě dost času.
St.Louis se při přesilové hře pět na tři dvakrát trefili a v tu chvíli vyrovnaný zápas rozhodli. Tady se zřejmě jedná o hlubší krizi, kterou nový trenér nevyléčí. Sharks jsou přesně v polovině základní části až na třináctém místě v Západní konferenci a s poměrem branek 8:18 nevyhráli v posledních čtyřech zápasech.

Atlanta pod vedením generálního manažera Dona Waddella, který na Vánoce zaujal dočasně místo vyhozeného Frasera, vyhrála dva z prvních tří zápasů. Pak ale v dalších pěti zvítězila jen jednou a utrpěla pod jeho rukou i nejtěžší debakl roku 1:8 na ledě Ottawy.

Waddell doufá, že nový trenér hráčům vyžene chmury z hlavy a alespoň trochu vylepší dojem z nevydařené sezony. Mezi kandidáty se objevil také Hartley.

"Jste samozřejmě zvědaví, koho nakonec přivedou," svěřil se útočník Thrashers Jeff Odgers, kterým pod Hartleyem působil v Coloradu dvě sezony. "Ptáte se : ´Bude to někdo koho znám, nebo někdo, kdo uznává můj styl ?´ Máte hodně otázek, vždyť kouč má velký vliv na vaší hokejovou budoucnost."

Správný směr

Tony Granato je asi nejkurióznější náhradou na trenérském místě v letošní sezoně. Ještě v roce 2001 působil jako hráč v San José a jeho trenérské zkušenosti byly jen ty, které posbíral v Coloradu jako Hartleyův asistent během prvních tří měsíců sezony. I z toho je znát, že trenérova minulost není až zas tak podstatná a důležitý je hlavně přímý dopad na psychiku hráčů.

"Mým největším úkolem je navodit takovou atmosféru, ve které hráči ze sebe vydají to nejlepší," uzavírá Granato. "Hokej vás musí především bavit. Pokud vás nebaví a vy jedete na stadion s otázkami typu: ´Tak copak asi dneska budeme na tréninku dělat ?´, pak se neubíráte nikam."

"Musíte přijet a mít radost z toho, že vidíte spoluhráče, radost z toho, že se blížíte ke stadionu a strávíte tam příjemných pár hodin na tréninku. To je ten správný směr, správné uvažování. Pak totiž, když začne večer samotný zápas, máte daleko větší šanci, že uspějete."


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze