Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší manažer v dějinách NHL: Arizonu povede 26letý Chayka

Nový GM Arizony John Chayka na tiskové konferenci. | foto: Matt YorkAP

6 2016
Mnoho jeho vrstevníků hraje hokejové manažery na počítači, on bude řídit opravdový klub v NHL. John Chayka, 26letý analytik, byl ve čtvrtek jmenován novým generálním manažerem Arizona Coyotes. „Ale můžu vám můžu říct, že dělat trejdy v NHL je něco jiného než na počítači,“ usmál se krátce po svém jmenování.

Chayka dříve hrál hokej, leč s kariérou sekl už v juniorském věku. Na hokej každopádně nezanevřel a v roce 2009 založil společnost Stathletes, která se zaměřuje na rozebírání hokejových zápasů pomocí videa.

Díky výborné analytické práci se dostal do povědomí a před rokem si ho Coyotes najali jako asistenta generálního manažera se zaměřením právě na analýzu. Chayka nepracoval jen u A týmu, ale podílel se i na rozvoji hráčů na farmě.

A nyní přišel další úspěch - povýšení na pomyslný trůn, ze kterého by měl řídit arizonský klub. Chayka se stal nejmladším manažerem v dějinách NHL; překonal i Gorda Stellicka, kterému bylo 30, když se v roce 1988 ujal stejné funkce v Torontu.

„Za život potkáte hodně lidí, ale málokdo vás zaujme natolik, že si řeknete: Ten člověk je výjimečný! Během uplynulé sezony jsem nabyl dojmu, že John takový je,“ vypráví kouč Coyotes Dave Tippett.

A pokračoval: „Kvůli svému věku a firmě, kde začínal, dostal nálepku analytika. Ale on má zdravý rozum, je to chytrý chlap. Přemýšlí vyváženě, nespoléhá jen na analýzu.“

Právě Tippett ale asi bude skutečným vůdcem Coyotes. Tým trénuje už od roku 2009, nyní byl navíc jmenován viceprezidentem hokejových operací. Podobně silnou roli má málokterý kouč v NHL. Že bude mít výrazný vliv na rozhodování, potvrdil i Chayka. „Přivedeme jen hráče s takovými vlastnostmi, které budou vyhovovat Tippovi.“

Už příští sezona ukáže, zda spolupráce mladého, progresivního manažera a zkušeného kouče dovede Coyotes k lepším výsledkům.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze