Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem žádný Bůh, smál se legendární Gretzky

4 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Napětí ovládlo celou místnost. Bylo pár minut po půl sedmé, když se otevřely zadní dveře. Přítomní utichli, desítky kamer se rozjíždí. Fotografové zběsile mačkají spoušť, blesky září. Uprostřed chumlu totiž kráčí Wayne Gretzky, nejslavnější hokejista všech dob. Právě začíná půlhodinová tisková konferece s výkonným ředitelem kanadské reprezentace a generálním manažerem týmu pro olympijské hry v Salt Lake City. To všechno je The Great One, nejsledovanější osoba probíhajícího šampionátu.
Podívejte se na rozsáhlou fotogalerii

Gretzky se rozhlédne po davech. V bleděmodrém obleku a bílé košili se pohodlně usadí, na levé klopě svítí znak kanadského mužstva. Vedle něj se uvelebil René Fasel, šéf světového hokeje. Organizátor setkání upozorňuje žurnalisty, aby vypnuli mobilní telefony. Gretzky sahá do kapsy a vyndá svůj přístroj. Usměje se a pohledem ho zkontroluje. V sále to zašumí, od této chvíle si někdejší opěvovaný centr a čtyřnásobný vítěz Stanley Cupu získává veškerou pozornost.     

"Jsem velmi rád, že tady mohou být," prohodí uvítací frázi. Pak se rozpovídá o kanadském týmu, jenž právě porazil Švýcarsko 6:2. Chválí nadějné mladíky, vypravuje o jejich šanci prodrat se až na olympiádu. Mluví s chutí, často se zasměje. Třeba při pohledu na novou trofej pro světového šampiona, která stojí na vedlejším stole. "Hrozně rádi bychom si ji znovu odvezli domů," připomněl rok 1997, kdy Kanada naposledy vyhrála mistrovství světa.

Ochotně odpovídal na otázky, žádnou se nesnažil nijak odbýt. "Ne, já nejsem žádný Bůh," ušklíbl se poznámku německého novináře, že ho fanoušci v Kanadě tak nazývají. "Já jsem jenom hrozně miloval hokej, strašně rád reprezentoval za naši zemi," vzpomínal na svou úctyhodnou kariéru. "Když jsem hrál a přišel do kabiny Gordie Howe, hodně jsem znervózněl. Byl pro mě modlou," přiznal. Právě tak se cítí kanadští mladíci, jakmile spatří Gretzkyho. "Možná ano, ale to je právě kouzlo hokeje, té naší krásné hry."

Hodně chválil. Německé pořadatele, kanadskou reprezentaci. "A co Češi?" vyšvihne dotaz jeden z českých novinářů. "V posledních letech dokázali něco fantastického. V mužstvu třeba nemají žádné velké hvězdy, ale pracují jako tým. To je něco krásného," žasl devítinásobný držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče zámořské NHL. Ale na finále obhájce titulu netipuje, s Kanadou se prý o primát poperou Němci. "Jsme v Německu. Už kvůli nim to musím říct...," dodá Gretzky. V Hannoveru vydrží legenda světového sportu až do konce, v sobotu zhlédne i souboj Česka proti Rusku.

Žádné další individální rozhovory, zní rozkaz. Přesto se kolem uctívaného hokejisty natlačí po skončení tiskovky přihlížející. Kdekdo mu strčí do ruky fotografii, ani novináři se neostýchají nastražit akreditaci. Vždyť podpis Gretzkyho neseženete každý den... Na žadatele o autogram se nedívá zle, naopak se směje. "Mám se podepsat na tričko?" ptá se německé fanynky. "Tak si ho sundejte a podejte mi ho..." Vůbec se nechoval jako nafoukaná hvězda, s kdekým se dal i do řeči. "Jak se dneska máte?" vyhrkl na oněměné hostesky.

Téměř dvacet minut vydržel v davu, teprve potom za pomoci místní ochranky odkráčel na večeři. "Paráda! Mám podpis Gretzkyho!" křičí venku dívka do telefonu. To už se modla usadila v křesle a užívá vzácné chvilky v soukromí. 

Wayne Gretzky spolu s René Faselem, předsedou Mezinárodní hokejové federace, pózují fotografům s trofejí pro vítěze světového šampionátu.

Nejslavnější hokejista historie, legendární Wayne Gretzky se podepisuje přítomným novinářům po tiskové konference na světovém šampionátu, kam "The Great One" přijel jako výkonný ředitel kanadské reprezentace.

Největší hvězda mistrovství, Wayne Gretzky, sedí na tiskové konferenci poté, co se díval na vítězství kanadské reprezentace nad Švýcarskem.

Wayne Gretzky, někdejší legendární hokejista, hovoří s předsedou Mezinárodní hokejové federace René Faselem po tiskové konferenci v Hannoveru.

Gretzky naslouhá otázce při tiskové konferenci, na všechny dotazy ochotně odpovídal téměř čtyřicet minut.

Ani přítomní novináři se neostýchali poprosit Gretzkyho o podpis.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze