Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo to dělat musí, řekl smutný Růžička

Vladimír Růžička se 17. srpna 2004 stal trenérem české hokejové reprezentace. | foto: Dan MaternaMF DNES

17 2004
Praha - Jindy by na tohle místo byla tlačenice, teď nebylo lehké Vladimíra Růžičku přemluvit, aby ho vzal. "Nejdřív jsem do toho nechtěl jít. Ale řekl jsem si, že někdo to dělat musí," vyprávěl šéf Slavie novinářům poté, co se uvolil vést hokejovou reprezentaci na Světovém poháru. Příprava začíná už ve čtvrtek.

V kritické situaci může být uznávaná osobnost pro hokejovou reprezentaci zachráncem. Vladimír Růžička převzal národní tým po tragickém úmrtí Ivana Hlinky.

"Nejdřív jsem to nechtěl přijmout. Mám tady na Slavii hodně práce a chci v tom pokračovat," vysvětloval Růžička novinářům v úterý dopoledne. Tedy krátce poté, co vedení hokejového svazu zveřejnilo, že se stal novým koučem reprezentace.

"Dohodli jsme se, že to vezmu na koučování a nějaké tréninky při Světovém poháru. Jinak musím fungovat i tady," řekl. "Ani manželka si nepřála, abych na nároďák kývnul," prozradil trenér a manažer Slavie, který je známý tím, že na zimním stadionu tráví skoro víc času než doma.

"Teď jsem ale na hokej moc myšlenky neměl. Co se stalo, je hrozná věc. V současnosti jde všechno ostatní stranou," dotkl se tragické nehody, na jejíž následky zahynul dosavadní reprezentační trenér Ivan Hlinka, blízký Růžičkův přítel. "Ivanova smrt mě hrozně ranila," pravil smutně muž, jehož jméno přicházelo pro post Hlinkova nástupce většině expertů na mysl jako první.

"Nakonec jsme se dohodli, že to na Světový pohár vezmu, ale bylo to pro mne strašně těžké rozhodování," popisuje Růžička.

Nový trenér je skutečně v nelehké situaci. Převezme tým, jejž sám nevybral, postavil ho jeho zesnulý předchůdce. "Nominaci bych neměnil. Tenhle mančaft vybral Ivan a tak to zůstane. Soupiska vypadá dobře, ostatně probírali jsme ji spolu už dřív," říká ovšem. 

Ani v přípravě zatím nechce nic měnit. "Půjde to tak, jak Ivan naplánoval," prohlásil Růžička.

Před začátkem čtvrtečního soustředění se sejde s asistenty Mariánem Jelínkem a Radimem Rulíkem a probere plán přípravy. "Dáme dohromady tréninky, v pondělí nás čeká zápas s Finskem. Na přípravu máme tři utkání. Pak to začne..."

Na prvním tréninku v Karlových Varech promluví k hráčům se vzpomínkou na zesnulého Ivana Hlinku. "A musí se připravit i nějaké rozloučení před pondělním zápasem v Sazka Areně," nabádá Růžička, který připomíná, že národní tým bude na Světovém poháru hrát pro čest Hlinkově památce.

"Doufám, že odevzdáme všechno a že odejdeme s hlavou nahoře, i kdyby se výsledky nepovedly."

Budou mít teď chuť hrát?

VLADIMÍR RŮŽIČKA

Narodil se 6. června 1963 v Mostě, ve stejném městě jako jeho zesnulý předchůdce Ivan Hlinka. I jeho klubová hráčská dráha má s tou Hlinkovou mnoho podobného. Růžička hrál rovněž v Litvínově a v Dukle Trenčín, pak zamířil do NHL (hrál za Edmonton, Boston a Ottawu) a do Švýcarska.

Od poloviny 90. let působí ve Slavii, nejprve jako hráč a pak jako trenér a manažer (dovedl tým k historickému titulu v roce 2003). Jako hráč se stal mistrem světa (1985) a olympijským vítězem (1998) v Naganu, kde jej trénoval právě Hlinka. Je vítězem Zlaté hokejky v letech 1986 a 1988.

Za devět ligových sezon třikrát vyhrál kanadské bodování, pětkrát byl kanonýrem ligy a s Trenčínem si zahrál ve finále ročníku 1988/89. S 543 brankami v nejvyšší domácí soutěži a reprezentaci je druhým nejlepším střelcem československé a
české historie.

Byl asistentem kouče Josefa Augusty na olympiádě 2002, od léta téhož roku působil u národního týmu jako asistent Slavomíra Lenera. Od mužstva odešel v květnu po mistrovství světa v Praze, aby se za tři měsíce neplánovaně vrátil.

O jmenování Růžičky trenérem reprezentace čtěte ZDE.

Rozhovor s Vladimírem Růžičkou čtěte ve středu v MF DNES

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze