Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Někdy je těžké se na nás dívat, říká Kusý

Zbyněk Kusý | foto: Luboš Lang

31 2008
Pardubice - Už se z toho stává smutná tradice. Každý úspěch pardubických hokejistů vzápětí vystřídá truchlivá kocovina. A pořádný sešup dolů. 2003: finále. 2004: senzační vyřazení ve čtvrtfinále play-off s Plzní. 2005: mistrovský titul. 2006: úřadující šampion chybí ve vyřazovací části. 2007: finále.

A rok 2008? Pardubice si znovu "slibně" zavírají bránu do play-off. Po čtyřech porážkách v řadě ztrácejí na desáté, poslední postupové místo do předkola osm bodů. A oproti Třinci mají odehráno o jeden zápas víc.

"Aritmetika je zcela jasná. Máme před sebou ještě šest kol. Už nemáme jinou šanci než plně bodovat. A to se musíme spoléhat na klopýtnutí někoho ze soupeřů," říká generální manažer Zbyněk Kusý.

Poslední čtyři zápasy jste prohráli, výkony jsou vesměs bídné. Jak vám je při pohledu na led?
Je to katastrofa. Nehrajeme to, co bychom chtěli. Chybějí nám věci, které nás zdobily v minulé sezoně. Bojovnost, ale hlavně hokejová hra. Nyní hrajeme individualisticky, nejsme schopni soupeře přehrát. Někdy je velmi složité se na to dívat.

Po úterní porážce se Zlínem jste měl pohovor s týmem v kabině. Co se tam odehrálo?
To jsou věci, které nebudeme ventilovat. To patří za zavřené dveře kabiny.

Na konci listopadu jste vyměnili trenéry, k posunu však nedošlo. Proč?
V tuto chvíli bych to nechtěl komentovat. Stále ještě hrajeme a hrát budeme až do šestého dubna. Podstatné věci už víme, prováděli jsme různá šetření. Tuto záležitost ale budeme komentovat až po sezoně.

Dobře. Můžete přesto už nyní zhodnotit hru vašeho týmu?
Není žádným tajemstvím, že nám neustále dělá problémy přechod z obrany do útoku, přesilové hry, osobní souboje a především tempo utkání. Nejsme schopni soupeři vnutit svoji hru a konkurovat mu, když bruslí daleko rychleji než my. Umíme to. Sehráli jsme dobrá utkání proti Českým Budějovicím a Třinci. Ale následující čtyři zápasy jsme odehráli způsobem, který je pro mě nepochopitelný.

V silně improvizované sestavě kvůli střevní viróze otočíte zápas proti Třinci. A když s výjimkou Pivka nastoupíte v kompletním složení proti Litvínovu, přijde propadák. Není to zarážející?
To je způsobeno psychikou. Když je situace úplně beznadějná, hráč ztratí psychický blok, že musejí. To je pro nás v letošní sezoně synonymum. My musíme v každém utkání. Když se vrátím ke Spenglerově poháru, předváděli jsme při něm hokej, na který byla radost pohledět. Po návratu jsme hráli ve Vítkovicích a rozdíl byl pro mě naprosto nepochopitelný. Nebo úterní utkání proti Zlínu. Do šesté minuty jsme jeli třikrát sami na branku a nedali jsme gól. To není v tréninku. Měli jsme před sebou prázdnou branku a nebyli jsme schopni se do ní trefit.

Byl to jen další důkaz, že proti týmům ze spodní poloviny tabulky propadáte.
To souvisí s psychickou pohodou v týmu, která letos není vůbec. A také s tím, jaké hráče máte pro konkrétní utkání k dispozici. Listopad, prosinec a leden byl pro nás dost složitý. Za posledních osm let jsme nikdy neměli tolik zraněných a nemocných hráčů. Vyjma sezony, kdy jsme vyhráli titul. V ní nám těsně před začátkem play-off onemocnělo asi čtrnáct hráčů. Ale tohle postihne i jiné týmy, je potřeba se s tím poprat. A nám se to nedaří.

Do letošní sezony jste však šli s velmi širokým kádrem, měli jste pět pětek. Mužstvo by se mělo se zdravotními problémy vyrovnat. Souhlasíte?
Bezpochyby. Široký kádr máme do dneška. Stále máme pět útočných formací a devět obránců, i když jsme dost hráčů uvolnili. Pořád je to dost na to, aby byli schopni zvládnout zátěž a úroveň utkání. Je však i otázkou, zda hráči z našich vlastních zdrojů mají na extraligu.

Není i další příčinou výběr posil? Za poslední tři roky přišlo do Pardubic osmnáct hráčů odjinud. Deset z nich už z týmu zase odešlo.
Netvrdím, že jsme se v některých případech nespletli. Chtěli jsme posílit některé posty po dohodě s trenéry. Když však dojde k určitým interpersonálním konfliktům, je pak složité pokračovat dál. Někdy nejsme ochotni akceptovat výkonnost s ohledem na finanční stránku kontraktu. Ale za poslední čtyři roky jsme získali titul, jednou jsme byli druzí a jednou jsme nepostoupili do play-off. A to jen proto, že nám dva měsíce chyběl první gólman. Letošní sezonu teprve budeme hodnotit. Proto bych nebral jako něco neobvyklého. že se nám tady protočí víc hráčů. To je normální. Jen nutné se podívat, proč někteří odešli.

Zastavme se tedy u obránců. Na začátku letošní sezony měla defenzíva stát na třech nejzkušenějších zadácích Píšovi, Richterovi a Posmykovi. Všichni tři odešli pryč.
Aleši Píšovi končila smlouva po sezoně. Měl lukrativní kontrakt. U něho šlo vyloženě o kolektivní rozhodnutí na úrovni peníze a výkonnost. Asi nebude nic tajného, že mezi Martinem Richterem a hlavním trenérem (pozn. Miloš Říha) došlo ke konfliktu. Neměli jsme jinou volbu než Martina uvolnit. A třetí případ je Marek Posmyk. Brali jsme ho na základě objednávky trenérů. Chtěli mít devět nebo deset obránců s tím, že čtyři z nich budou praváci. Já ale nenadělám nic s tím, že se pak vůbec nedostal k přesilovkám. Potom se musíme rozhodnout, zda má pro nás takový hráč v závěru sezony ekonomický smysl. Brali jsme ho na hostování a už na začátku jsme říkali, že v prosinci nebo v lednu zvážíme, zda s ním budeme pokračovat.

Ve čtvrtek o půlnoci skončí přestupní termín. Dojde v týmu ještě k nějakým změnám?
Minulý týden na zasedání představenstva klubu jsme se rozhodli, že mužstvo zůstane v tomto složení. V tuto chvíli spoléháme na hráče, kteří tady jsou, aby vyřešili situaci důstojně. Do sestavy by se měli po nemoci vrátit Blažek, Ondřej a v brzké době i Pivko. Máme ještě Jindřicha, Klejnu a Rákose. To je dohromady osmnáct útočníků. Nevidím důvod, proč bychom měli přivádět někoho jiného, kdo není z Pardubic.

A odchody?
Po druhé třetině úterního zápasu proti Zlínu byl okamžitě z kádru uvolněn Miroslav Hlinka.

Z jakého důvodu byl uvolněn?
Dohodli jsme se, že tuto věc nebudeme dál komentovat. Je to vnitřní záležitost klubu.

Mezi kluby, které mají jistou účast v play-off, nebo v zahraničí by mohl být zájem o vaše další hráče. Pustíte je?
Nebudeme nikoho uvolňovat, nikdo další neodejde. Kádr musí zůstat pohromadě. Z důvodu zodpovědnosti vůči sponzorům a vůči fanouškům. Nemůžeme si to dovolit. Ani za horentní sumy! V posledních týdnech jsme dostali nabídky od několika českých klubů, ze Švédska a z jiných zemí v částkách mnoha milionů korun. Nechceme to však udělat. I z důvodu rizika. Mohou přijít další zranění nebo vlna chřipky, nevyjdou nám tři utkání a můžeme být ohroženi. Žádnou takovou situaci si nemůžu dovolit.

Takže je to vzkaz fanouškům, že sezonu "nebalíte"?
Rozhodně nebalíme! Ještě hrajeme šest utkání, i když to samozřejmě bude těžké. Když ale zvládneme zápasy ve Zlíně a tři domácí utkání s Plzní, Vítkovicemi a Libercem, stále se ještě můžeme o desátou příčku poprat. Záleží jen na výkonu našich hráčů. Pořád však ještě hrajeme. A pokud bychom nepostoupili, ani další soutěž nebude jednoduchá. Nikdo to tam nevypustí. Právě naopak, bojuje se o žití a nežití. I když máme náskok dvaceti bodů na poslední Ústí, pořád to ještě nemusí stačit. Zažil jsem takové soutěže. Do konce sezony musíme ještě mnohokrát bodovat, abychom měli jistotu, že bude vše v pořádku.

Hrozba, že se nedostanete do play-off, je dost reálná. Pokud se splní, bude to mít finanční důsledky pro klub?
Máme podepsané dlouhodobé kontrakty. Jediné, na co doplatíme, když nepostoupíme, je část příjmů ze vstupného. Tam bychom zaznamenali ztrátu. Ve smlouvách s našimi partnery nemá kde dojít k obrovským škodám. Výraznější změny neočekávám. Samozřejmě si ale nemusíme nic nalhávat, že by z toho byl někdo nadšený.

Nebude ohroženo ani splácení dostavby arény, které je z velké části v režii klubu?
Myslím si, že vůbec ne. Týká se to jiných finančních operací. Někteří lidé se neustále snaží vytvářet nějaké překážky nebo si vymýšlet nějaké záležitosti, které mají poškodit klub nebo pomoci jim v osobních ambicích. Ale musím říct, že tuhle věc klub zvládne.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze