Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neliba: Hráči se musí prát o úspěch

9 2003
České Budějovice - Trenérská dvojice Vladimír Caldr - Jan Neliba podepsala v extraligových Českýbch Budějovicích smlouvu na rok plus rok opce. Caldr je jihočeský patriot. To Neliba není V jižních Čechách tak známý. Poté, co skončil ve Vsetíně a nevyšly mu nabídky na angažmá z Ruska, zakotvil na jihu Čech. Proč se rozhodl pro České Budějovice? "Je to pro serióznost, s jakou se mnou jednali," říká bez obalu kouč, který sám sebe považuje za hokejového fanatika. A stojí za ním výsledky. Letos dokázal dovést podceňovaný Vsetín do play-off.

Řekl jste, že jste měl několik nabídek na příští sezonu. Byly některé z nich z extraligy, nebo ze zahraničí?
U nás v extralize mě oslovil Vsetín, který chtěl, abych tam pokračoval. Zájem měly i Plzeň a Zlín. Čtvrté byly Budějovice. V zahraničí to byl Chabarovsk a později Magnitogorsk, dva kluby v Rusku. V Chabarovsku to padlo kvůli vzdálenosti. Magnitogorsk jsem prohrál s Jánem Filcem ze Slovenska. Příště, až budu o takovém angažmá jednat, musím být opatrnější a musím si to nechat pro sebe. Poučil jsem se. Když se o něčem takovém ví, zapojí se do toho agenti a je všechno jinak. V Rusku, co mám informace, chtějí kluby především trenéry, kteří vedli reprezentace a měli s nimi úspěch.

Vybral jste si České Budějovice. Proč?
Je to pro serióznost, s jakou se mnou jednali. Trošku jsem tam poznal vedení a znám trochu i kádr. Je to stabilizované mužstvo. Takže uvidíme, co nás čeká a jestli bude nějaké zlepšení.

Znáte hru českobudějovického týmu z extraligy, vedl jste proti němu Vsetín. Co mu chybí a co ho chcete naučit?
O mně se ví, že jsem hokejový fanatik, takže bych chtěl něco z toho přenést do týmu, aby se hráči o úspěch prali více. Až si to přečtou, budou možná říkat, co ještě po nás bude chtít. Neříkám, že všichni. Ale chtěl bych, aby měl tým takové nasazení, abychom my trenéři byli spokojení. Říkáte, že je znám. Ale znám je málo, čtyři zápasy za rok, to je málo. Budu tým více poznávat v letní přípravě. Znám ale Vladimíra Caldra, se kterým jsme rovnocenná dvojice. A Vláďa zná místní hráče dobře.

České Budějovice čekají déle na úspěch v play-off. Tušíte proč?
Budeme se snažit do týmu zavést nějaké prvky, o kterých si myslíme, že mu pomohou. Jestli se nám to podaří, to nejde naplánovat. Může se to zlepšit. Záleží na tom, jak nás mužstvo bude brát a jak na nás bude reagovat.

Právě Vsetín se v končící sezoně prezentoval velikým nasazením.
Dám příklad. Kdyby měly Budějovice po celou sezonu takové nasazení, tak budou po základní části extraligy čtvrté.

Říkává se, že České Budějovice v kádru nemají hráče pro play-off. Rozlišujete hráče pro play-off a pro základní část extraligy?
Mužstvo se bude formovat. Musím ho poznat a uvidíme, co to přinese. Play-off je víc o oddanosti pracovat pro tým. To dokázala Slavia. Pracuje pro úspěch týmu. Vyřadila Spartu a její kádr jednoznačně hovoří o tom, že je lepší než kádr Slavie. Sparta měla mít navrch, ale Slavia se svou hrou Spartu přeskočila.

Kádr Českých Budějovic bude třeba doplnit. Jakou představu máte o posílení celku vy sám?
Zatím se jedná s některými hráči a časem budeme moudřejší.

Upřednostnil byste návraty hráčů, kteří tady v sezoně hostovali a znají prostředí? Jsou to Gýna, Slavík, Procházka a Míka.
Uvidí se, jaké budou možnosti. Otazníků je mnoho. Slavík je pryč. Sparta ho nějakým způsobem chce. Dále je tu otázka, co Sailer, co Slavia a co Míka a podobně. V případě Gýny je údajně Litvínov ochotný jednat. Bude záležet, jak se domluvíme s vedením klubu.

Vzal byste si Sailera?
Hráčsky bych si ho vzal. Tam ale hrají roli vnější okolnosti. Konkrétně jsem ho sledoval ve druhém zápase finále v Pardubicích a hrál výborně. Byl vidět, nabízel se, chtěl hrát. Potvrdil, že hráčské schopnosti má. Teď k tomu přicházejí ještě další okolnosti.

Chcete si některého z hráčů přivést vy sám?
Jednání jsou možná, o jednoho či dva mám zájem.

Čeká vás letní příprava s novým mužstvem. Jakou máte představu o jejím složení?
Letní příprava slouží k nabírání fyzické kondice, podle toho se s Vladimírem Caldrem dohodneme. Obejdeme sportoviště, která jsou k mání, a určíme letní přípravu.

Dal byste přednost tréninku v Českých Budějovicích, nebo byste raději vyjel na soustředění?
Myslím si, že hráči samotní uvítají přípravu doma. Jsou nacestovaní až až, cestují celý rok. Přitom mají své rodiny, soukromí. Jedno soustředění ale bude na Šumavě.

Kdy a kde jste se poznal s Vladimírem Caldrem, se kterým budete spolupracovat?
Známe se už dlouho. Hrávali jsme proti sobě, on za Budějovice, já za Kladno. Pak dělal asistenta v Budějovicích, já jsem trénoval Kladno. A trénovali jsme spolu mužstvo Západu při Utkání hvězd v roce 1995.

Dobře. Ale co se stane, až se při utkání neshodnete. Kdo bude mít hlavní slovo?
Jak jsem ho poznal, dokážeme spolu komunikovat. Jeden z nás názor prostě uplatní. Nemůžeme se někde v kabině jeden přes druhého překřikovat. Myslím si, že to zvládneme.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze