Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci jsou spokojeni a chtějí další MS

14 2001
Berlín - Zřetelně spokojeni jsou po právě skončeném hokejovém mistrovství světa němečtí pořadatelé, kterým do značné míry záleželo na dobrém obrazu v zahraničí i solidním zisku. Netají se, že by rádi znovu šampionát brzy pořádali, a díky zázemí s četnými multifunkčními arénami třeba i "zaskočili" za jiný stát, který by se při přípravě šampionátu ocitl v nesnázích. "Vzhledem k dobrým zkušenostem při tomto šampionátu se chceme co nejdříve ucházet o další," prohlásil šéf organizačního výboru Franz Reindl. "Možná krátkodobě zaskočíme i za jiné, kdyby měli s pořádáním problémy." Německý list Der Tagesspiegel dodal, že se to může stát, neboť třeba Češi mají problémy se stavbou stadionu v Praze pro rok 2004.

"Mistrovství světa překonalo naše očekávání," pokračoval Reindl. Na 56 zápasů přišlo 407 542 diváků, přestože ještě před dvěma měsíci Německý hokejový svaz počítal jen se zhruba 240 000. Zisk zatím Němci nespočítali, ale odhadli ho na dva až tři miliony marek, zatímco původně počítali jenom s jedním milionem.

Především ale Reindl vidí v šampionátu zisk pro lední hokej. Předseda Německého hokejového svazu (DEB) Rainer Gossmann si slibuje, že postup německého týmu do čtvrtfinále navíc povzbudí zájem o tento sport v zemi, kde je ve značném stínu špičkového fotbalu.

I přes některé nedostatky během mistrovství se Němcům chvály dostalo od Mezinárodní hokejové federace (IIHF). "Byla to velká show na ledě," řekl její předseda René Fasel a ocenil diváckou návštěvu, která se přiblížila té počtem nejvyšší na světovém šampionátu 1997 ve Finsku.

Třemi moderními arénami v Hannoveru, Kolíně nad Rýnem a Norimberku sice Němci dali mistrovství nový rozměr, ale v budoucnu se přece jen IIHF hodlá po šampionátech 2002 a 2003 vrátit ke dvěma hostitelským městům. Fasel nezamlčel, že třeba Hannover měl problémy s prodejem vstupenek.

Z finančních důvodů navíc domácí hokejový svaz udělal z Hannoveru s halou pro 10 500 diváků finálové dějiště, i když v Kolíně byla k dispozici aréna pro 18 500 návštěvníků. Divácký zájem v Hannoveru přitom byl menší, ale média nad smlouvami zástupců hal s DEB spekulují, že ta hannoverská dodala na účet svazu více než kolínská.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze