Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němečtí hokejisté hrozí bojkotem mistrovství

24 2001
B e r l í n - Problémy v německé hokejové lize vyústily v krizi, kterou reprezentanti prohloubili hrozbou bojkotu nadcházejícího mistrovství světa, jež budou hostit od 28. dubna do 13. května Norimberk, Kolín nad Rýnem a Hannover. Kamenem úrazu je dohoda klubů, která má omezit počet cizinců a starších hráčů v první lize. Zkušení hokejisté, kteří tvoří jádro reprezentace, vidí v opatření ohrožení svého postavení a prostřednictvím svého mluvčího, jedenatřicetiletého obránce Jörga Mayra z Kolína, pohrozili stávkou.

Představitelé šestnáctky klubů z nejvyšší soutěže se na schůzce před dvěma týdny dohodli na tom, že se počínaje příští sezonou sníží počet cizinců v každém týmu z šestnácti na čtrnáct. Dále se shodli v tom, že každý klub bude stavět jen osmnáct hráčů starších třiadvaceti let, naproti tomu minimálně čtyři Němce, kteří ještě nedosáhli tohoto věku. Jednak se tak prý sníží náklady za platy veteránům především ze zámoří, a navíc ještě dostane příležitost hrát pravidelně v tamní první lize talentovaný dorost.

Mayr se však obává, že i když většina klubů nařízení dodrží, stejně šanci většímu počtu než právě požadované čtveřici mladých hokejistů nedá. Předpokládá totiž, že kluby postaví čtrnáct cizinců a počet osmnácti hráčů nad 23 let doplní pouze o čtyři starší německé hokejisty. "To asi většině z nás způsobí existenční starosti, což může z dlouhodobého hlediska znamenat katastrofu i pro reprezentaci," spekuloval Mayr.

"Spousta hráčů do třiadvaceti let ještě není na účinkování v seniorském týmu připravena. Potřebují delší dobu, aby se etablovali v lize a na základě výsledků si pak zajistili místo v národním týmu," dodal. Hráči se zatím rozhodli protestovat otevřeným dopisem, pokud se ale nedočkají diskuse, jsou ochotni podniknout i právní kroky. Na jejich straně ostatně stojí i některé kluby, mezi nimi i Mnichov Barons, jehož manažer Max Fedra prohlásil, že "chce o celé věci znovu jednat na březnovém zasedání klubů."

 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze