Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemohli Hniličku překonat, tak provokovali

9 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ani legendární Wayne Gretzky nezastavil český komplex. Uvelebil se v lóži, podepřel hlavu v dlaních a sledoval, jak Kanada znovu s obhájci titulu prohrála. "Opět jsme si potvrdili naše dobré jméno a získali další respekt," uvědomuje si útočník David Moravec. Hokejová reprezentace jako jediná v dosavadním průběhu mistrovství neprohrála, bod ji vyrvali pouze houževnatí Němci. "Snad až 70 procent výkonu stojí na psychice. A tu my teď máme skvělou," dodává vlasaté křídlo. Hráči si věří, jsou velmi odolní. Nenechají se vyvést z míry, udrželi se i proti dotěrným Kanaďanům.Zde si přečtěte: rozhovor s Robertem Reichlem , další zpravodajství ze zápasu a Kubina tolik gólů obvykle nedává

Nehráli tak do těla, přiznal Moravec
I když Kanaďané nehráli tak zákeřně jako třeba v uplynulém roce v Rusku, přesto si občas nějaký výpad neodpustili. Snažili se provokovat, občas někoho píchli holí nebo nenápadně přidrželi. "Ale docela mě překvapilo, že do nás tolik nechodili," všiml si Moravec. "Příliš neatakovali, asi je kluziště na ně až moc široké." A tak alespoň zkoušeli zneklidnit skvěle chytajícího gólmana Hniličku. V poslední třetině do něj zběsile najel Jeff Friesen, brankář se skácel k zemi.

"Nemohli ho překonat, tak ho chtěli alespoň otrávit. To je pro ně typické, hlavně v Evropě si podobné věci dovolují," říká rázný obránce Pavel Kubina. Třebaže má postavu hromotluka a v NHL se občas porve, tady se krotí. "Člověk se musí uhlídat. Někoho srazím a jdu ven a oni nám dají góla. To nejde," vysvětluje bek.

Trefovali se také obránci
Národní tým hrál skvěle disciplinovaně, dodržoval taktiku. Nehnal se zbytečně dopředu, soustředil se na obranu, účinně napadal. A dokázal udeřit ze šancí. "A navíc jsme lépe bruslili," dodal kapitán Robert Reichel. Střeleckou smůlu na šampionátu zažehnali obránci, dvakrát se trefil Kubina, jednou Filip Kuba. V Poslední třetině si zkušeně popojel k prostoru mezi kruhy a parádně namířil pod horní tyčku. "Příležitosti jsem měl i před tím. Teď jsem to konečně protrhl," oddychl si Kuba.

Nehledíme na historii, musíme zvítězit
První část turnaje mají hráči za sebou, to hlavní je čeká. Ve čtvrtfinále narazí na Slovensko. "Teď už si nemůžeme vybírat. Jestli chceme titul, musíme zdolat každého," shodují se hokejisté. Na Slováky umí, ještě nikdy s nimi v rozhodujícím zápase na mistrovství neprohráli. Je možné tuto sérii udržet? "Nemá cenu se dívat do historie. Prostě budeme hrát a musíme je porazit," burcuje Moravec. "Když budeme pokračovat ve výkonech z posledních tří zápasů, bude to dobré," dodává Kubina.

Čeští hokejisté oslavují gól v síti kanadského brankáře Brathwaita

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze