Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Není to jen Jágrův dvojník? ptají se ruští fanoušci

HVĚZDA NA SIBIŘI. Od svého příletu je Jaromír Jágr v sibiřském Omsku hlavní postavou. Tedy pro fanoušky hokejového klubu určitě. | foto: AFP

30 2008
Hokejoví fanoušci v Omsku zpovídali českou hvězdu Jaromíra Jágra. Někteří stále nevěří, že hraje v jejich týmu.

Na internetu používá přezdívku Yura09, fandí hokejistům Avangardu Omsk.

A mezi příznivci sibiřského klubu není sám, kdo v posledních dnech propadl jágrmánii.

Když měl možnost položit Jaromíru Jágrovi jeden z dotazů, na něž včera česká hvězda na stránkách ruského klubu odpovídala, Yura09 se zeptal: "Pořád nevěřím, že Jágr přišel do Omsku, aby hrál za náš tým. Není to jen nějaký váš dvojník?"

"Není," odpověděl jasně Jaromír Jágr. "Ale nebylo by určitě špatné mít svého dvojníka. Byl by lepší hokejista než já a já bych se na něj chodil dívat z tribuny."

 Jágr fanouškům odpovídal i na to, proč si vybral jako víru pravoslaví, jestli v Česku je Jágrova ulice, proč už nenosí dlouhé vlasy nebo proč tak rád chodí do kasina.

"Nekouřím, nepiju. Tak co mám dělat? Teď už chodím po zápase domů, ale dřív jsem se chtěl večer nějak pobavit. Ostatní šli popíjet do baru, jenže smát se a ani nevědět čemu, to mě nebavilo. Proto jsem byl raději v kasinu. Tam je ticho a klid, slyšíte jen, jak se kutálí kulička," vysvětloval Jágr.

"A vyhrál jste?"

"Záleží, jak se na to díváte," odpověděl Jágr. "Měl jsem různá zaklínadla a rituály, abych přilákal štěstí. A pak někdo přišel, jen tak vsadil na sedmnáctku a vyhrál. Tak jsem to na tu sedmnáctku hodil taky. A nic."

Jágr baví Omsk scénkami

Český útočník přiletěl do Omsku v pátek v ranních hodinách. Jen na letišti na něj čekalo přes 500 fanoušků, poté měl setkání s gubernátorem omské oblasti Leonidem Poležajevem. Nejdříve se Jágr na ledě připravoval sám, protože čekal na spoluhráče, kteří se vraceli ze soustředění v Chorvatsku.

Jágr – osamocený hokejista bruslící po prázdném ledě – byl od začátku středem pozornosti, stal se nejsledovanějším sportovcem v Rusku. A je na něm vidět, jak si zájem fanoušků i médií užívá.

Pro čtenáře deníku Sovětskij sport dokonce při večeři sehrál scénku, při níž zavolal ruské hvězdě Alexanderu Ovečkinovi z Washingtonu a vyčítal mu, že kvůli němu musel odejít z NHL.

Nebo si šel Jágr kupovat vstupenky na vlastní zápasy, i když bylo dopředu jasné, že jsou beznadějně vyprodané.

Současně je ovšem na Jágrovi vidět, jak bere své sibiřské angažmá vážně. Když jej při jednom z prvních tréninků zvali svatebčané, kteří slavili ve VIP prostorech moderní Omsk Areny, aby se s nimi přišel vyfotit, Jágr odmítl: "Musím trénovat."

Na starostech v novém klubu mu už ubralo to, že si našel nové bydlení. Sáhl přitom hned po první nabídce klubu a adresu Leninova 50, kde bydlel před třemi roky při výluce NHL, vyměnil za byt v panelovém domě, k němuž spadá i nonstop otevřená posilovna. A hlavně, je jen pár minut autem od nové Omsk Areny, která v době výluky ještě nestála.

. Ovečkin mě vyhnal z NHL, žertoval Jágr

O tom, jak je Jaromír Jágr v Omsku vstřícný k novinářům, svědčí i scénka, kterou sehrál už dva dny po příletu pro čtenáře deníku Sovětskij sport.


Zatímco si český hokejista objednává k večeři kuřecí se špagetami, redaktor Pavel Lysenkov vytáčí číslo Alexandra Ovečkina. O čem se budou dvě hvězdy, nedávno ještě soupeři v NHL, bavit?


"Jágr je omič, Ovečkin moskvič," poznamená ještě Jágr před telefonátem. Přihlásil se tak mezi obyvatele Omska, zatímco nejlepší hráč posledního ročníku zámořské ligy je konkurenční Moskvan.


"Zdrávstvuj, Sáša!" pozdraví Jágr rusky do telefonu a přejde na angličtinu. "Jak se máš?"


"Díky, všechno v pořádku, Jaromíre.
Teď odpočívám v Moskvě," odpoví Ovečkin.


"Jen odpočíváš? Když jsem letěl do Omsku, četl jsem v novinách, jak posiluješ na báze Dynama."


"To ano. Můj trenér v klubu pracuje a já to navíc v Novogorsku znám, vždyť jsem v Dynamu vyrostl.


A jak se máš ty?"


"Jde to. Čekám, až se Avangard vrátí ze soustředění v Chorvatsku.
Pak nás čeká první společný trénink.
Trochu se toho bojím," směje se Jágr.


"Jak dlouho budeš hrát v Rusku?" zajímá se Ovečkin.


"Dva roky. Pak se vrátím do Česka. Už jsem nemohl zůstat v NHL. Jsi moc dobrej. Co bych tam dělal, když nastřílíš 65 gólů a já jen 25? Byl jsem tak špatnej, že jsem musel odejít, abych si zachoval zbytek cti."


Jágr v tu chvíli smíchy málem spadne ze židle. A směje se i Ovečkin. "Kdybys dal 40 gólů a já aspoň 30, ještě by mělo smysl tam sezonu zůstat. Ale takhle už tam pro mě není místo. Je tam Ovečkin."


"Jardo, přeju ti v Rusku hodně úspěchů."


"A já tobě, abys vyhrál Stanley Cup!" odpovídá Jágr a odkládá telefon. Pak dodá: "V příští sezoně dá Ovečkin 70 gólů. Vůbec nechápu, kde se v něm bere tolik energie. To nenatrénujete. S tím se musíte narodit. Přerazí mu nos a on vzápětí nasází Montrealu čtyři góly. To se jen tak nevidí. Je to unikát!"Najdete na iDNES.czmobilní verze