Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neslibuju, co nesplním, říká Král, kandidát na šéfa hokejového svazu

Tomáš Král, jeden ze tří kandidátů na post předsedy hokejového svazu | foto: MF DNES

27 2008
Funkcionáře dělá pět let a už se stačil zalíbit vlivné skupině lidí v čele s Karlem Gutem, která by ho ráda viděla na pozici nového předsedy hokejového svazu. Tomáš Král, šéf extraligové Plzně. Co nabízí?
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

V jakém stavu je podle vás v současné době český hokej?
O nějakých problémech se ví. Svaz se potýká s nedostatkem peněz, došlo k oslabení v oblasti mládežnických reprezentací a nedaří se ani u seniorů. Ale tam jsme letos měli dost smůlu, to všichni viděli.

Jaké by tedy byly vaše první kroky, pokud byste ve volbě uspěl?
Úkolem předsedy je řídit. Ať už bude zvolený kdokoli, musí si udělat reálný obraz o věci.

Co to přesně znamená?
Jde o to, udělat si představu o ekonomice. V první fázi bych se zaměřil na sestavení nového výkonného výboru. Vybral bych si lidi, se kterými chci pracovat. Pak je potřeba zefektivnit práci odborných komisí, vybrat jejich předsedy, kteří budou mít jasnou představu, s kým chtějí dělat. Samostatnou kapitolou je legislativa.

Je zastaralá?
Přesně tak. Předpisy na sebe často nenavazují a pak se dostáváme do potíží. Tak to zkrátka chodí - dokud není problém, nic se neřeší. Pak se stane něco, jako byla třeba kauza Vsetín, a vznikají nepřehledné situace. Důležité bude ale také zapracovat na organizační a personální složce svazu.

Tedy?
Ujasnit si efektivitu jednotlivých pracovních míst. A to nemyslím jenom v negativním smyslu. Podle mě na svazu jednoznačně chybí pozice stálého šéftrenéra, který by měl k dispozici tým zkušených odborníků. Ti by sjednocovali činnost jednotlivých reprezentací. Mám totiž pocit, že je potřeba věnovat se víc samotnému hokeji.

V minulosti nebyly úplně nejlepší vztahy mezi APK a svazem. Měly by se podle vás upravit?
To by byl samozřejmě jeden z mých úkolů. Ona samotná smlouva mezi svazem a APK je dost jednoduchá, měla by být propracovanější. Právě proto pak vznikají nějaké dohady a nesrovnalosti. Extraliga je určitě takový fenomén, kvůli kterému by měl být vzájemný vztah užší a komunikativnější.

Redakce iDNES.cz se pokusila kontaktovat i zbylé dva potenciální kandidáty na post předsedy hokejového svazu, kteří se budou ucházet o důvěru Asociace profesionálních klubů (APK). Názory Františka Černíka a Zbyňka Kusého se ale pro čtenáře zprostředkovat nepodařilo.

František Černík v úterý nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na SMS zprávy, Zbyněk Kusý žádost o rozhovor na téma volby předsedy svazu odmítl. "Nezlobte se, ale já se k tomu teď vyjadřovat nebudu," prohlásil. Své představy, jak by vedli hokejový svaz, tak předložili pouze APK, která bude ve středu svého kandidáta vybírat.

Jakým způsobem toho dosáhnout? Teď to vypadá, že jde skoro o nereálný požadavek.
To si nemyslím.

Proč?
Protože jedním z členů výkonného výboru je vždycky prezident APK. Ten má být prostředníkem. Je to o práci lidí. Extraliga má přece několik zástupců i v současném výkonném výboru. Teď jde jenom o to, aby se tomu ti lidé věnovali, měli na to čas a aby chtěli. Rozhodně si nemyslím, že by tu nebyly vytvořeny podmínky pro dobrou práci.

Jaké si dáváte ve volbě šance?
Nikdy jsem neměl ambice dělat předsedu hokejového svazu. Oslovila mě určitá skupina lidí a to pro mě bylo určitě ocenění. Člověka samozřejmě potěší, když mu lidé jako pan Gut řeknou, že by byli rádi, kdybych do takové pozice šel. Pokud ale nedostanu důvěru od APK, budu respektovat nepsané dohody a z kandidatury odstoupím. Každopádně jsem předložil program, ve kterém jsem sdělil svou představu. Kluby jsem neobjížděl, nikoho jsem nepřesvědčoval. To není můj styl. Vím, s kým bych chtěl spolupracovat, takže nebudu někde jezdit a říkat věci, které bych později nesplnil.

S kým byste tedy chtěl spolupracovat?
Na svazu je několik sfér činností. Dovedu si představit spolupráci s Petrem Břízou, v čele reprezentační komise bych rád viděl některého z bývalých vynikajících hráčů.

Jako třeba?
Tak například národní tým by měl vést Vláďa Růžička. Chtěl bych zkrátka lidi, kteří za sebou mají zkušenosti a jsou populární.

Mluvil jste o mládežnických reprezentacích, kterým se poslední dobou nedaří. Víte, kdo by měl vést je?
Nerad bych spekuloval, protože v téhle oblasti je spousta velmi šikovných trenérů. Ať je to Ryžuk z Karlových Varů, Přerost, kterého znám z Plzně, kde udělal titul s extraligovým dorostem. Nebo Bukač s Markem Sýkorou. To jsou zkušení pánové a ti by se měli vyjadřovat.

Ožehavá je i otázka komise rozhodčích. V poslední době s její prací panovala nespokojenost. Jak se k tomu stavíte vy?
Zatím nemůžu nic říct, protože ve středu je jednání, po kterém bude jasno, jestli se stanu kandidátem APK. Že bych měl připravený papír, kde mám všechno vymyšlené, to ne. Ale rozhodčí a komise rozhodčích je určitě téma, o kterém by se diskutovalo velmi intenzivně.

Svaz má dluhy, jak se jich zbavit? Šetřit, nebo shánět nové sponzory?
Šetřit v každém případě. To pravidlo je jednoduché - můžu dělat to, na co mám. Nemůžu jet na Malevidy, když vím, že můžu jenom do Krkonoš. Český hokej a jeho tradice a historie je ale samozřejmě produkt, který by se měl umět prodat. I když je to velmi složité.

Kde ale brát peníze?
Všichni víme, že prodávat hokej na čtyřech akcích Euro Hockey Tour není žádná legrace. Pak už nemáte žádnou jinou možnost kromě mistrovství světa. Rezervy jsou myslím v marketingu, propagaci hokeje a využití hráčů na různých akcích.Najdete na iDNES.czmobilní verze