Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesmějí nás sesadit! říká kouč Augusta

10 2001
Praha - Nejtěžší sezona v životě? Nejhorší a nejdelší přemýšlení nad sestavou? Asi ano... Trenér hokejové reprezentace Josef Augusta stojí před životní šancí, před vrcholem sezony: olympiádou v Salt Lake City. "Vybrat správný tým, to je výzva," tvrdí kouč. "Budu mít spoustu hokejových virtuosů, ale jde o to, aby si sedli do kabiny a měli v hlavě jedinou myšlenku: Nás nikdo nesesadí!"

To tedy bude hlavní motivace? Aby Čechy nikdo nesesadil z trůnu?
Ano. Nesmíme si říkat: Musíme obhájit, musíme obhájit. To je těžké a nervující.

Mnoho vítězů z Nagana říká, že je za vítězstvím hnal strach. Strach, aby se neopakovala ostuda ze Světového poháru. Nebude tento motiv chybět?
Nebude. Od Nagana jsme třikrát vyhráli mistrovství světa a nehnal nás žádný strach. Vítězíme, protože se sešla skupina hokejistů, kteří si nezávidí. Panuje mezi nimi obrovská kolegialita.

Ale na olympiádě budete mít mužstvo hvězd. Vždycky je otázka, jak se snesou.
Já bych bral všechny hvězdy!

Potřebujete však muže na černou práci.
Jistě. Nastanou chvíle, kdy nebudou hrát všichni. To bude citlivé! Musíme vzít hráče, kteří unesou, že vlezou na led třeba jenom na deset minut.

A najdete takové?
Ale my je máme. Nebo budeme mít.

Fotbalová reprezentace se ocitla v potížích a trenér Chovanec dokonce prohlásil, že má někdy pocit, že trénuje manekýny. To se vám stát nemůže?
Doufám, že ne. Za tři roky, co jsem u reprezentace, jsem naštěstí nezažil, že by se nějaká hvězda vyvyšovala nad tým.

Původně měl být hlavním trenérem Ivan Hlinka. Jak jste přijal změnu?
Na střídačce měl být Hlinka, Augusta a Růžička, takhle to bylo připravené. Ale zvrátil to Ivan, který se lekl, vycouval a koučink hodil na mě! (smích) Ale my mu dáme dost šancí, aby nám musel přijít pogratulovat do kabiny!

Budete tedy mužstvo koučovat sám, nebo se podělíte s asistenty?
Šéfem na střídačce budu já. To je moje zásada. Musí to dělat jeden člověk, protože dva lidi nemůžou myslet stejně.

Hodně se mluvilo o Slavomíru Lenerovi. Nezapomněli jste na něj? Někteří hokejisté tvrdí, že o vítězství v Naganu se také zasloužil.
On je mladý a dobrý trenér. Vždyť to není poslední olympiáda. Má jich ještě pět před sebou!

A pro vás je to poslední?
No, to záleží na tom, jak tam dopadneme.

Kapitánem a vůdčí postavou má být Petr Svoboda. Co když kvůli zdraví nenastoupí?
Najdeme jinou vůdčí osobnost. Může to být Reichel, Jágr...

Bude Vladimír Růžička coby asistent stejnou osobností, jako když byl kapitánem v Naganu?
Bude. Je to velká osobnost, má naši krevní skupinu, je neskutečně zapálený pro hokej. Prostě stejný šílenec jako já, když jsem byl mladý.

Poprvé budete koučovat Jaromíra Jágra. S ním mají trenéři potíže. Jak to zvládnete?
Kdyby s takovými hráči nebyly problémy, divil bych se. Myslíte, že Pitner neměl problémy s Jardou Holíkem? Že v Litvínově neměli problémy s Hlinkou? A ve Spartě s Havlem? Hvězdy jsou jiné, zvláštní, a k tomu patří také zvláštní vztah s trenérem. Pitner s Holíkem se také nepusinkovali. Ale vyhrávali.

Vy jste měl kdysi jako trenér Dukly Jihlava konflikt s Dominikem Haškem, který na vojně odmítl nastoupit proti "svým" Pardubicím.  To už je za vámi?
Dominik to ve své knížce popsal velice dobře. Byla jiná doba. Dneska by to třeba vyřešil jinak. Já jsem taky jiný než před deseti lety.

Turnaj se hraje v Severní Americe. Nehrozí, že hráči podlehnou pocitu, že všichni jsou proti nim? Že Kanada a USA mají protekci?
V mužstvu budou borci, kteří se tímhle nezabývají. Nikdo na to nesmí ani pomyslet. Na mistrovství v Německu taky byla bouřka kvůli kabině, pak nám nabídli lepší, a oni se už nechtěli stěhovat...

Jako trenér si plníte sny, kterých jste nedosáhl jako hráč. Stal jste se mistrem světa, teď máte šanci být olympijským vítězem...
Už jednou jsem byl blízko, v roce 1976 v Innsbrucku. Vedli jsme nad Ruskem o gól a byli pár minut od zlata. A pak mi Jakušev prošťouchl puk pod tělem do branky. Takže finále proti Rusku bych bral!

Máte svůj rituál: neměníte vítěznou košili. Kolik si jich povezete na olympiádu?
Když to půjde, rád celý turnaj vydržím v jedné! Jenom ji budu vonět!

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze