Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neúspěch nemůžeme házet na gólmana. Byli jsme tým, říká Hanzal

Martin Hanzal při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz - Martin Hanzal | foto: David VotrubaiDNES.cz

19 2008
Byl nejmladším členem výběru hokejové reprezentace na šampionátu v Kanadě. Po trénincích sbíral puky a také cenné zkušenosti od hráčů, jako jsou Tomáš Kaberle či Patrik Eliáš. "Jednou chci být jako oni. Jsou to skvělí hokejisté i lidé," napsal Martin Hanzal v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Do redakce dorazil na minutu přesně a hned se pustil do odpovědí. Vytrval hodinu a nevyhnul se ani nepříjemným dotazům.

. ODPOVĚDI Martina Hanzala

čtěte ZDE

Několik čtenářů se ptalo na Hanzalův názor na Milana Hniličku, který je pro velkou část fanoušků hlavní příčinou čtvrtfinálového nezdaru týmu. "Neúspěch bych neházel na jednoho hráče. Byli jsme tam jako tým, ne každý za sebe," odvětil.

Podle něj ani není fér srovnávat Hniličku se Švédem Lundqvisem, Kanaďanem Wardem či Rusem Nabokovem. "To jsou gólmani, kteří patří ke špičce NHL. Tomáš Vokoun bohužel přijet nemohl, měli jsme na mistrovství nejlepšího gólmana, jaký byl k dispozici," prohlásil.

I Martin Hanzal se ale v on-line rozhovoru dočkal kritiky. Podobné, jakou po vyřazení týmu vyslovil Josef Augusta. Bývalého trenéra reprezentace mladí hokejisté z NHL zklamali (čtěte ZDE). "Přece jenom, mladí hráči tam jezdí pro tu jejich bojovnost a nasazení. Proto, aby dokázali ty zápasy rozbláznit. A to jsem u vás neviděl," napsal čtenář s přezdívkou Carlos.

Hanzalova odpověď? "Nevím přesně, co se od nás, jako od mladých hráčů čekalo, ale myslím, že na to, kolik jsme dostávali prostoru, jsme si svoje odehráli. My jsme tam nebyli od toho, abychom zápasy rozblázňovali. To přece není styl českého hokeje."

V dalších odpovědích Martin Hanzal třeba popsal příhodu s Waynem Gretzkym, trenérem Phoenixu, kde hraje. "Jednou jsem v přesilovce pět na tři netrefil prázdnou branku, tak mi přinesl po zápase gólmanskou hokejku s tím, že má větší lopatu, abych se příště trefil," řekl.

Martin Hanzal v dresu Phoenixu

Legendární Gretzky je prý plný vtípků, k hráčům se chová jako k parťákům, nerozlišuje je podle původu. "Je kliďas, vůbec není namyšlený," tvrdí.

Martin Hanzal se v jednadvaceti letech prosadil do NHL. Jaký je jeho recept na splnění snu mnoha hráčů? "V osmnácti jsem odešel do Kanady a myslím, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se dostal do NHL. Jsem zastánce toho, aby kluci hráli alespoň jeden rok v juniorce v Kanadě," prohlásil.

Jeho cesta byla přesně opačná, než je převládající názor v českém hokejovém hnutí. Řada hráčů si totiž v zámořských juniorských soutěžích spíš pokazí kariéru a do NHL se stejně nedostanou. To ale nebyl případ Martina Hanzala. Měl totiž nejcennější devizu k tomu, aby se prosadil: talent.

"Měl jsem štěstí na všechno: na trenéra, měl jsem talent, rodiče mi ve všem pomáhali a díky něm jsem tam, kde jsem, a jsem jim za to vděčný," říká. Zároveň ale zdůrazňuje, že na sobě musí pořád pracovat. "Především proto, že se hokejová kvalita pořád zvedá a je větší konkurence."

Martin Hanzal má jasno i o nejbližších plánech. Nejprve pojede na dovolenou s přítelkyní, pak začne s tréninkem, v létě se bude připravovat na ledě spolu s hráči z Českých Budějovic a pak se vydá do Phoenixu bojovat o postup do Stanley Cupu. Když to nevyjde, rád znovu posílí národní tým na mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze