Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL a Evropa se sbližují. Ať se hokej rozvíjí všude, říká Bettman

Gary Bettman - Komisionář NHL Gary Bettman mluví na tiskové konferenci před zápasem Vancouver - Chicago. | foto: Andy ClarkReuters

10 2008
Ještě nedávno se evropské kluby ostře hádaly s NHL o peníze za odchod hráčů do zámoří. V poslední době se však vztahy mezi oběma stranami alespoň mírně zlepšují. Důkazem je i návštěva komisaře NHL Garyho Bettmana na šampionátu.

. EVROPAnÉ V NHL

V letošní sezoně nastoupilo v základní části NHL celkem 941 hráčů, 243 z nich byli Evropané. Čechů letos alespoň jeden zápas NHL hrálo 59.

Zdroj: IIHF

Hlavní představitel NHL navštívil v Quebecu utkání Ruska s Běloruskem."Na šampionátu nikomu nefandím. Přijel jsem se podívat jen na pěkný hokej," řekl Bettman po utkání pro iihf.com.

Zároveň s novináři hovořil o vztahu evropského hokeje a zámořské elitní soutěže.

"Je skvělé, že se hokej rozvíjí všude po světě. Je to dobrá zpráva i pro NHL. Proto spolupracujeme s IIHF a pouštíme naše hráče na olympiádu," uvedl komisař.

Nadále ale mezi oběma stranami trvá spor o smlouvu o odchodech evropských hráčů do zámoří. Loni ji odmítlo Rusko, nedávno byli proti i Češi. "Ten problém stále visí ve vzduchu," připustil Bettman. Jinak ale hovořil spíše smířlivě.

V NHL působí alespoň jeden hráč z každé země zastoupené na letošním mistrovství. Většina národních mužstev má zároveň ve svých řadách posilu z NHL. Jedinou výjimkou je Dánsko. Frans Nielsen z New Yorku Islanders na šampionát nepřijel.

Dalším příkladem pomalého sbližování svou hokejových světů jsou úvodní zápasy nového ročníku NHL hrané na evropské půdě. Letos je na řadě Stockholm a Praha.

Letos se také poprvé uskuteční Victoria Cup, na kterém se utká ruský Metallurg Magnitogorsk, vítěz Super Six, s New Yorkem Rangers. V dalších letech bude Evropu zastupovat vítěz Hokejové ligy mistrů.

"Victoria Cup je další příklad rostoucí spolupráce mezi Evropu a NHL," říká Bettman.

Komisař má v hlavě i další plány spolupráce Evropy a zámoří. "Odhalíme je, až přijde ten správný čas," směje se tajemně Bettman.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze