Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL by ráda viděla góly. A ví, jak na to

9 2003
New York, Praha - Kacířská myšlenka? Podraz na gólmany? Nebo jediný správný recept na fádní výsledky v hokejových zápasech? Zvětšete branky! zní už pár týdnů v NHL. Dokonce i komisař Gary Bettman při finále Stanley Cupu v žertu o tohle téma zavadil. Jenže tahle myšlenka přestává být legrací. Začíná se o ní vážně uvažovat.

"Je pravda, že když se kouknete na deset let staré záběry gólmanů a porovnáte je se současností, uvidíte obří rozdíl," tvrdí útočník Václav Prospal z Tampy. "Ale já tyhle věci neřeším, dokud se opravdu nestanou."

Brankářská výstroj v poměrně krátké době výrazně nabobtnala a ani předpisy na její rozměry tomu příliš nezabránily. Útočník najíždějící v sólovém nájezdu téměř nemá kam vypálit a gólů neustále ubývá.

NHL je byznys a její "produkt" s chudým skóre 1:0 či 1:1 působí skoro tak nevábně jako koblihy zabalené v celofánu.

Pryč jsou časy otevřených zápasů, končících 7:4, nebo dokonce 12:5. Diváky nevzrušuje vláda gólmanů. Návštěvy klesají, televizní sledovanost upadá.
Nezabraly dosavadní změny v pravidlech ani přísnější posuzování obranných zákroků.

Tak proč nedat Jágrovi, Kariyovi a Sundinovi větší terč? Jistě, byla by to hokejová revoluce. Uznávaný novinář Kevin Allen z USA Today však připomíná z minulosti třeba debaty o zhoubnosti zavedení tříbodových košů pro basketbal. Přijdou vám dnes "trojky" nepřirozené? "Tohle téma žádá po hokeji, aby se zbavil strachu ze změny," píše Allen.

Než se převratný návrh uskuteční, představil ještě další "zlepšováky". Nechal by třeba faulujícího hráče na trestné lavici celé dvě minuty, přestože jeho mužstvo jednou nebo víckrát inkasuje. Dosud se provinilec při obdrženém gólu vracel na led.

Jenže žádná z podobných drobných úprav zatím nepřinesla žádoucí efekt. Větší branky by to dokázaly.

Nemyslete si, že se na ledě zakrátko objeví obří monstra známá z fotbalu a výsledky se změní na házenkářských 31:23. Konstrukce by se roztáhla o pár centimetrů. Ale rány nyní břinkající o tyčky by poté pleskly do síťky.

"Pro mě jako útočníka by to bylo jedině dobře," tvrdí Václav Prospal. "Jenže brankáři zase budou křičet, že máme lepší hokejky než dřív a že střely jsou prudší."

Radikální zvěsti se nejvíc dotýkají těch, kteří svou dokonalostí krizi způsobují. Tedy brankářů. Diskuse o revolučním nápadu je dráždí. "To by byla katastrofa," řekl Johan Hedberg z Pittsburghu reportérům listu Post-Gazette.

"Museli bychom výrazně změnit styl, víc vyjíždět. Bylo by to pro nás moc těžké. A menší gólmani by z NHL úplně zmizeli. Místo nich by nastoupili basketbalisté." Stěží se hokejový převrat uskuteční už letos o prázdninách. Musí se důkladně projednat a promyslet.

Bezpochyby by přinesl spoustu problémů. Způsobil by statistický předěl. V ročenkách by se k údajům musela přiřadit hvězdička s vysvětlivkou na konci stránky.

A co nových branek by se muselo vyrobit! Kolik kovových konstrukcí by na světě bylo náhle na vyhození? Miliony? Každý pokrok v lidských dějinách ovšem něco stál...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze