Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL je risk, v Rusku mám výborné peníze, přiznal Marek

Jan Marek odpovídá čtenářům iDNES.cz | foto: Jaroslav TomasiDNES.cz

3 2008
Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec hokejové KHL? V obou případech každého napadne Jaromír Jágr. Omyl, Kontinentální lize vévodí drobný štírek se jménem Jan Marek.

Přesto zůstává skromný. "Hlavní tváří soutěže rozhodně nejsem, tou je pořád Jarda," usmál se Marek během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz a přidal jednu historku.

"V Rusku jsem se dočetl, že jsem o Jágrovi říkal, ať si dělá reklamy a já že zatím budu dávat góly. Ale to vůbec není pravda, nikdy bych si to nedovolil."

odpovědi Jana Marka

nejproduktivnější hráč KHL odpovídá čtenářům iDNES.cz

Marek do Česka přiletěl na sraz národního týmu, za který si zahraje v přípravném zápase proti Slovensku a pak i na finském turnaji Karjala. Ještě před prvním tréninkem si udělal čas a v jedné z kaváren v centru Prahy hodinu odpovídal na dotazy čtenářů.

Ti Marka zasypali pochvalnými vzkazy. "Je to milé, ale stárnu a vím, že jsem teprve na začátku sezony. Pokud se v Rusku nedaří týmu, můžete být na prvním místě v bodování, ale tlak na vás jako na cizince bude obrovský," vykládal.

O čem Marek ještě mluvil

O Spartě


Samozřejmě sleduju její výsledky a fandím jí. Jsem v kontaktu s Petrem Tonem a Tomášem Netíkem. Teď se jim sice nedaří, ale věřím, že mají natolik kvalitní mužstvo, že se zvednou a v play-off budou mít velkou sílu. Mají na titul.


O trenéru Růžičkovi


Že vede Slavii i reprezentaci? To pro něj v žádném případě problém nebude. Je to výborný kouč a má za sebou řadu úspěchů. Ať už trenérských, tak hráčských. Všichni hokejisti z něho mají obrovský respekt.


O své postavě


Jsem drobný, ale myslím, že v dnešní NHL bych se prosadil. Techničtí hráči jsou v ní dnes zvýhodněni novými pravidly. Kdybych dostal důvěru, sám sobě věřím. V Rusku se mě ale protihráči snaží vyprovokovat, protože se mi daří. Naštěstí máme v týmu Vladislava Bulina, a když je nějaký problém, mám ho za zády. Jsem za to rád.

Přesto tak skvělý vstup sám nečekal a přiznal, že prožívá své nejlepší hokejové období. "Všechno má základ ve výborné letní přípravě. A potom mi také hodně dává důvěra trenéra a kvalitní spoluhráči."

Hodně fanoušků zajímalo, zda Marek netouží vyzkoušet zámořskou NHL, ve které na něj vlastní práva Los Angeles.

"Moc o tom přemýšlím. Před sezonou jsem od nich dostal nabídku, ale šlo jenom o dvoucestnou smlouvu, na což jsem nepřistoupil. V Rusku mám totiž výborné platové podmínky. O takových jsem v životě nesnil," poznamenal.

Jihočeský rodák se nestydí přiznat, že právě finance jsou hlavním důvodem, proč v Rusku hraje. Však kvůli nim také hodně vytrpí. Především při dlouhých leteckých přesunech na zápasy.

"To je hrůza. Letadla v Rusku nejsou zrovna nejlepší a já se bojím. Tuhle jsme se dostali do obrovské turbulence. Seděl jsem jak zařezaný a měl úplně zpocené ruce."

A ještě si nejspíš užije. V Magnitogorsku, kde hraje od roku 2006, mu v dubnu sice končí smlouva, o nové nabídky mít ale nouzi rozhodně nebude. "Všechno začnu řešit po Vánocích," říká Marek, kterému se už ozvaly tři kluby.Najdete na iDNES.czmobilní verze