Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL: Kdo vyhraje Conn Smythe Trophy ?

1 2003
Anaheim - Po prvních dvou finálových zápasech by byla odpověď jednoznačná - cenu pro nejlepšího hráče play-off NHL by měl získat brankář Martin Brodeur z New Jersey. V domácích střetnutích nepustil ani jeden gól a působil sebejistým dojmem. Po jeho hrubé chybě a vítězství Anaheimu ve třetím utkání se však situace znovu otevírá. Kandidátů je znovu několik.Dále čtěte: O prvním - druhém - třetím utkání
Karty jsou rozdány následovně:

Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play-off obvykle získá hráč z týmu, který vyhraje Stanley Cup. 

Od prvního předání trofeje v roce 1965 se tak nestalo pouze čtyřikrát.

Na zisk trofeje má vliv výkon hráče během celého play-off, největší důraz je však kladen na hru během finále. New Jersey i přes dnešní porážku v sérii vede stále 2:1.

Brodeur v prvních dvou zápasech nepustil ani jeden gól, ve třetím utkání se však dopustil ostudné chyby. Obránce Anaheimu Sandis Ozolinš nahazoval ve druhé třetině puk do útočného pásma, načež Brodeur při výjezdu z branky z nepochopitelného důvodu pustil hůl. Puk se vzápětí od hole odrazil a propadl odzbrojenému Brodeurovi mezi betony a do branky.

Ačkoliv se rozhodovalo až v prodloužení, jeho neskutečná hrubka přispěla k výhře Anaheimu 3:2 velkým dílem. Série je znovu zcela otevřená, stejně jako boj o samotnou trofej.

Kdo je tedy ve hře:

Martin Brodeur, New Jersey (1.52 branky na zápas, 93.9 % pochytaných střel, 6 shutoutů)

Vyhráli poražení

Pouze čtyřikrát v historii si cenu pro nejlepšího hráče play-off odnesl někdo, kdo nezvedl nad hlavu Stanleyův pohár. Naposledy v roce 1987 brankář Ron Hextall.   
--

1966-Roger Crozier (Detroit)
1968-Glen Hall (St.Louis)
1976-Reggie Leach(Philadelphia)
1987- Ron Hextall (Philadelphia)


Nikdo, včetně samotného gólmana, nedělal okolo minely ze 35. minuty velký cirát. Takové věci se stávají. "Myslíte, že Patrick Roy nikdy nepustil takový gól ?", položil na tiskové konferenci po zápase otázku trenér Devils Pat Burns.
Brodeur zůstává stále největším favoritem. Jediný celkově nevydařený zápas ho potkal v prvním kole proti Bostonu, kdy po pěti gólech musel ve 4.zápasu střídat. Jinak hraje s nevídaným klidem a jeden nevydařený moment ho nerozhází.

Jean-Sebastian Giguere, Anaheim (1.39 branky na zápas, 95.4 % pochytaných střel, 4 shutouty)

Giguere si svou poukázku na trofej Conna Smythe vystavil ještě před finále. Ani jednou neodešel poražen v sérii s obhájcem loňského titulu z Detroitu, v šesti zápasech vychytal obávaný Dallas a v sérii s Minnesotou pustil jediný gól. Giguere, rovná se Anaheim. V prodloužení nepustil branku téměř 170 minut v řadě. Stěží by mohl letos trofej, pojmenovanou po bývalém trenérovi a manažerovi Toronta, vyhrát jiný hráč Anaheimu. Pokud se série otočí, Giguere v tom bude mít dozajista prsty a cena připadne jemu.

Jamie Langenbrunner, New Jersey (9 branek, z toho 4 vítězné, 7 asistencí, +9 bodů v bilanci plus/minus)

Má-li trofej vyhrát nějaký střelec, pak to bude nejspíš Langenbrunner, který prožívá vynikající play-off. Série by se však musela protáhnout na šest či sedm zápasů a Langenbrunner by musel střelecky ještě více vyčnívat. Srazit kredit Giguerovi a sám si polepšit. Kolika góly ? Možná čtyřmi nebo pěti.

John Madden, New Jersey (6 branek, 9 asistencí, +10 bodů v bilanci plus/mínus)

Madden je nejlepším hráčem Devils v poli. To, že se proti New Jersey v play-off neprosazují největší hvězdy soupeře, je zásluha především jeho řady. Thornton z Bostonu, Lecavalier z Tampy Bay, nebo nyní Paul Kariya z Anaheimu, všem jaksi dochází na ledě jiskra. Kromě vynikající hry dozadu je Madden aktivní i v útoku, což dokazuje pátým místem v kanadském bodování. Jestli Anaheim v příštích zápasech vyhoří a Brodeur nepředvede nijak oslnivý výkon, mohla by být trofej jeho.

Nejlépe bodující hráč Anaheimu je až na 15. místě útočník Adam Oates s 11 body.
S útočníky Anaheimu tak není radno přílši počítat. Oates, Kariya nebo Steve Rucchin by museli vstřelit pět branek, rozhodnout přinejmenším dva zápasy a možná navíc hrát se zlomenou nohou, aby cenu získali.

Na závěr ještě malá poznámka. Brodeur je současně nominován i na Hartovu trofej pro nejplatnějšího hráče základní části a Vezinovou trofej pro jejího nejlepšího brankáře. I když nelze odhadnout, jak vše dopadne, Brodeur by mohl vejít do dějin jako první hráč NHL, který všechny tři trofeje (plus Stanleyův pohár) vyhrál během jediné sezony.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze