Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Medveděv vyhlásil NHL válku. S Putinem chtějí uloupit ruské hvězdy

Alexander Medveděv, šéf KHL, Petrohradu a plynárenského gigantu Gazprom | foto: Profimedia.cz

9 2013
Hokejovým světem se šíří zpráva, že se ruští mocnáři snaží za každou cenu udržet v KHL své největší hvězdy, jako jsou Kovalčuk, Dacjuk nebo Malkin. Vše může vyústit v otevřený konflikt se slavnou NHL, ve které mají zmiňovaní borci platné kontrakty.

"KHL se hráče pokusila podplatit a penězi je přesvědčit, aby se nevraceli," píše renomovaný deník Globe and Mail.

Tak silná slova však odmítá šéf ruské soutěže Alexander Medveděv. "Samotní hráči nejsou naklonění tomu, aby v NHL dodrželi stávající kontrakty. Rozhodnutí je zkrátka na nich," řekl tamním médiím s tím, že se nejedná pouze o trojici zmiňovaných.

"Spousta hráčů se rozhodla zůstat a vyčkává. Můžu vás každopádně ujistit, že KHL bude jednat podle našich a mezinárodních pravidel. Ale když se rozhodnou zůstat, pomůžeme jim," dodal.

PREMIÉR. Ruský politik Vladimir Putin v Bratislavě při projevu na podporu kandidatury Ruska na MS v roce 2016.

Podle informací deníku NY Post by zvučná jména v Rusku kromě Medveděva, jenž je také šéfem plynařského gigantu Gazprom, také rád viděl samotný prezident Vladimír Putin.

Je jasné, že se Rusové snaží z NHL přetáhnout největší hvězdy, čímž by potvrdili odvážný záměr dostat Kontinentální ligu na stejnou úroveň. Ostatně Kovalčuk už bez okolků prohlásil: "Do Ameriky zatím nespěchám. Čas teprve ukáže, jestli zůstanu v KHL."

Za vším stojí peníze

Kovalčuk má sice platnou patnáctiletou smlouvu s New Jersey na 100 milionů dolarů, ale v Rusku ho zřejmě vábí na podobně tučný obnos. Má to jednu výhodu: zatímco v Americe z této sumy zaplatí na daních téměř polovinu, doma by shrábnul celý balík. Podobně kdysi uvažoval i jeho krajan Alexander Radulov, jenž utekl z Nashvillu.

V zámoří se přitom chystají podepsat novou kolektivní smlouvu a jednotlivé týmy mají na neděli naplánovaný začátek přípravných kempů. Kovalčuk zatím v klidu nastoupil k úternímu zápasu Petrohradu a dokonce uvažuje, že v neděli bude hrát Utkání hvězd. Podobně se vyslovil i Dacjuk.

V Americe už proto začínají být nervózní. Zástupce šéfa NHL Bill Daly se ke slovům Medveděva zprvu nechtěl příliš vyjadřovat. "Uvidíme, co se stane," řekl. Jenže vzápětí upozornil na vzájemnou dohodu obou lig o respektování hráčských smluv. "Předpokládám, že by se měla dodržovat a Kovalčuk i ostatní se vrátí."

Pokud by se to nestalo, dalo by se počínání Rusů považovat za vyhlášení války, které by mohlo vyústit v sankce od Mezinárodní hokejové federace. Nebo dokonce k zákazu startu ruských hvězd na olympijských hrách v Soči.

ŽVÝKAJÍCÍ KAPITÁN. Petrohradský útočník Ilja Kovalčuk před zápasem v O2 areně

A toho se nejspíš v KHL zalekli. I když... Vedení soutěže například ve středu zveřejnilo soupisku hráčů, kteří se zúčastní nedělního Utkání hvězd. Podle prvotního očekávání se na ní sice neobjevilo tolik jmen z NHL, to Kovalčukovo přesto ano. O podobném kroku vážně přemýšlí i Dacjuk.

"Nebojte," uklidňuje fanoušky Detroitu jeho agent Gary Greenstin. "Vrátí se včas, během pár dnů bude zpátky. Všechno máme pod kontrolou." To samé však tvrdil i Jay Grossmann, zástupce Kovalčuka.

"Pavel se ale do Ameriky ještě nevrátil," poznamenal Kovalčuk. "Jestli Medveděv řekne, že můžeme zůstat, tak zůstaneme." O podobné možnosti nedávno hovořil i Alexander Ovečkin, pod tlakem byl i Malkin, kterého z Ruska stále lákají. To se však zdá jako hodně velké sci-fi, jelikož už odcestoval za oceán.Najdete na iDNES.czmobilní verze