Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL mění některá pravidla, přidá se i Evropa?

Gary Bettman - Komisionář NHL Gary Bettman mluví na tiskové konferenci před zápasem Vancouver - Chicago. | foto: Andy ClarkReuters

19 2008
Hokejová NHL by v nové sezoně měla nabídnout útočnější podívanou a víc gólů. Vedení soutěže totiž ve středu jednomyslně odsouhlasilo tři změny pravidel, které by k tomu měly výrazně napomoci.

S návrhem přišli generální manažeři jednotlivých klubů a soutěžní komise.

Změna číslo 1 se týká prvního vhazování při přesilovce. To se bude vždy provádět v obranném pásmu mužstva, které se dopustilo faulu.

I druhá novinka se týká místa vhazování. Pokud se nyní odrazí puk od brankové konstrukce a skončí mimo hrací plochu, bude následovat buly v útočném pásmu.

Dosud se před brankou vhazovalo pouze v případě, kdy byla střela tečována bránícím hráčem.

U třetí úpravy pravidel jde o zakázané uvolnění. I nadále ho budou rozhodčí pískat až v okamžiku, kdy se kotouče dotkne hráč z útočícího mužstva, NHL však zpřísnila posuzování nebezpečných soubojů při souboji o vyhozený puk.

Hokejisté nyní musejí mít za cíl dojet pro kotouč a neomezovat se přitom v pohybu. Zbytečné zákroky pak budou trestány dvouminutovým vyloučením.

"Chceme tím zamezit faulům, které hrozí zraněním," vysvětluje komisionář NHL Gary Bettman, a naráží tím především na zlomenou nohu obránce Kurtise Forstera z Minnesoty, kterou mu letos v březnu přivodil v bruslařském souboji o vyhozený puk Torry Mitchell ze San Jose.

Vedení zámořské soutěže také potvrdilo zmenšení brankářských výstrojí a zdůraznilo, aby se dodržovaly maximální standardy pro jejich velikost a nošení.

Dají se podobné novinky očekávat i v české extralize? "To, co dělají v NHL, pro nás může být zajímavé, a někdy dokonce i inspirativní, ale rozhodující jsou pravidla Mezinárodní hokejové federace," říká ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Ta se mění jednou za čtyři sezony a stávající platí do roku 2010. "Teprve potom se bude jednat o změnách. Navíc vždycky trvá rok dva, než projdou velkými diskusemi a schválí se," přibližuje svazový sekretář Martin Urban.

Nejdřív by tedy k úpravám mohlo dojít v roce 2011 a k nim by se automaticky přidalo Česko.

"To je logické. Hrajeme hokej podle obecně platných pravidel, a pokud změny posvětí Mezinárodní federace, přijmeme je. Nejde, abychom se u nás řídili jinými regulemi než na mezinárodních akcích," dodává Šulc.Najdete na iDNES.czmobilní verze