Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL možná vyroste konkurenční liga

15 2003
Edmonton - Kdo si ještě vzpomene na hokejová sedmdesátá léta, možná se mu vybaví i vysmívané oranžové puky. Tehdy se s nimi hrálo v lize WHA, která konkurovala slavné NHL. V roce 1979 zkrachovala pro nezájem diváků a televizních společností, ale teď se skupina podnikatelů snaží o znovuzrození soutěže. Obchodníci by od příští sezony chtěli soutěž znovu odstartovat, v roce 2005 by podle nich mohla expandovat i do Evropy.

Podle Tima Keighana, výkonného ředitele World Hockey Association, není velký rozdíl, jestli mají týmy cestovat jen po Severní Americe, nebo létat i do Evropy.

"Mnoho talentů přichází do NHL z Evropy, takže jsme si řekli: Proč by nemohly v soutěži hrát i týmy z Evropy?" vysvětlil Keighan. Potenciální majitele evropských mužstev už prý WHA kontaktovala a reakce na novou ligu jsou prý velmi příznivé.

Myšlence americko-evropské soutěže jsou prý nakloněni i zástupci Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Plánované zahájení WHA navíc spadá do doby, v níž bude podle mnoha odborníků hrozit NHL krize.

V září 2004 totiž vyprší hráčům NHL současná kolektivní smlouva a očekává se, že hráčská asociace bude chtít WHA využít k prosazení svých zájmů. Někteří hokejisté mohou v případě, že dohoda s NHL bude váznout, odejít ke konkurenci. V době svého vzniku v roce 1972 přetáhla WHA konkurenční NHL sedmdesát hráčů.

Kdo hrál WHA v 70. letech

Baltimore Blades
Birmingham Bulls
Calgary Cowboys
Chicago Cougars
Cincinatti Stingers
Cleveland Crusaders
Denver Spurs
Edmonton Oilers (později v NHL)
Houston Aeros
Indianapolis Racers
Jersey Knights
Los Angeles Sharks
Miami Screaming Eagles
Michigan Stags
Minnesota Fighting Saints
New England Whalers (později jako Hartford Whalers v NHL, dnes Carolina Hurricanes)
New York Golden Blades
New York Raiders
Ottawa Nationals
Philadelphia Blazers
Phoenix Roadrunners
Québec Nordiques (později v NHL, dnes Colorado Avalanche)
San Diego Mariners
Toronto Toros
Vancouver Blazers
Winnepeg Jets (později v NHL, dnes jako Phoenix Coyotes)

V obnovené premiéře soutěže by se mělo podle Keighana představit 12 týmů. Velmi důležitou součástí politiky ligy bude podle něho finanční kázeň, varováním pro kluby mají být ekonomické problémy mnoha týmů z NHL.

Zatím sice Keighan nezveřejnil, která města se do WHA zapojí, předběžně se ale hovoří například o Hamiltonu, Québecu, Saskatoonu a Vancouveru z Kanady či Chicagu, Cincinnati, Clevelandu a Hartfordu ze Spojených států.

V 70. letech ve WHA odstartoval svou hvězdnou kariéru například legendární Wayne Gretzky i celý tým Edmontonu Oilers, z NHL přetáhl tehdejší velkou hvězdu Bobbyho Hulla tým Winnipegu.

Po sedmi letech své existence ale WHA zkrachovala a čtyři týmy pohltila mocnější NHL. S Edmontonem se tak do ní přesunulo mužstvo, které o pár let později lize dominovalo a celkem pětkrát vyhrálo Stanleyův pohár.

K dlouholetým favoritům NHL dnes patří i Colorado, někdejší Québec, který rovněž přišel z WHA. Dalšími dvěma týmy byly Winnipeg (nynější Phoenix) a Hartford (nyní Carolina).

Zajímavosti z historie WHA:
- v prvním roce angažovaly týmy WHA víc než 300 hráčů, 70 jich přišlo z NHL
- Bobby Hull přestoupil z Chicaga do Winnipegu, za podpis smlouvy dostal tehdy závratnou sumu milion dolarů
- z New York Islanders odešlo do WHA sedm hokejistů, tým pak prohrál 60 zápasů z sezonu
- Edmonton, Québec, New England a Winnipeg přijala po rozpadu soutěže NHL za vstupní kauci šest milionů dolarů, NHL se tím rozšířila na 21 klubů
- obdobu Stanley Cupu AVCO Trophy (Aviation Corporation of America) vyhrál
3x Winnipeg, 2x Houston a jednou Québec a New England.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze