Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL nezačala, Holík chodí po horách

15 2004
Jacksonville, Praha - Kolem profukuje čerstvý větřík, k mrakům se zdvihají majestátní štíty velikánů. Otec a syn, Jaroslav a Robert Holíkové, se spolu procházejí po horách v americkém Wyomingu. Obvykle by touhle dobou Holík junior, hokejista klubu New York Rangers, už hrál v NHL. Soutěž měla začít ve středu, ale kvůli sporu hráčů s majiteli se nerozběhla.

Chudší hokejisty tíží vysoké hypotéky a jiné finanční náklady, i kvůli tomu shánějí po světě narychlo angažmá. Holík nemusí. Patří mezi hráče, kteří si v NHL vydělali tolik, že jim existenční problémy nehrozí.

„Nádhera! Je tu krásně,“ rozplývá se na své „chalupě“ ve Wyomingu. „Kolem bydlí samí slavní lidé, i proto tu mám totální klid.“

Obyčejně v horách tráví jen léto. Jezdí na koni, chodí venčit psy. Letos zůstal kvůli výluce déle. Každé ráno poctivě trénuje, teď se věnuje rodičům, kteří přiletěli z Česka.

„Byli jsme třeba v muzeu Buffalo Billa. V dětství jsem tyhle kovbojské příběhy hltal. Teď jsem přímo na místě,“ pochvaluje si otec Jaroslav, bývalý reprezentant a kouč.

Nebývalé volno si užívá i detroitský útočník Robert Lang, vítěz ankety Zlatá hokejka 2004. Nedávno se vrátil z návštěvy u manželčiných rodičů ve Phoenixu.

S rodinou tráví čas v sídle na ostrově Hilton Head, baví se rybařením v Atlantiku. S kondičním trenérem si udržuje fyzičku.

Se ženou i tříletým synkem Robertem-Kellym se vrhli na golf. Na hřištích se potkává se slavným centrem Messierem, jenž bydlí nedaleko.

„Lanýž by se mohl během podzimu objevit v Evropě při turné hvězd,“ řekl Langův agent Pavel Maršoun. „Jeden ze zápasů by se mohl konat v Ostravě nebo v Bratislavě.“

Už 200 hráčů NHL hraje během výluky v Evropě. Někteří na „exotických“ místech - do Amsterdamu zamířil obránce Berard, ve slovinské Olympii Lublaň je kanadský ofenzivní talent Malhotra. Calgarská dvojice Montador - Reinprecht působí ve francouzských Mylhúzách. „Jako kdyby šel Zidane hrát divizi,“ říká šéf klubu Paul Heyberger.

Další hráči se během výluky baví jinými věcmi než hokejem. Detroitský bek Chris Chelios provozuje restauraci Cheli's Chili Bar. A teď si chce splnit další sen. Na olympiádě v Turíně 2006 míní reprezentovat Řecko, zemi svých rodičů, v jízdě na bobu. Minulý týden zkoušel roli brzdaře na dráze v Lake Placid.

Z torontského bitkaře Tie Domiho udělala výluka laskavého tatínka. „Vyzvedávám děti ve škole, můžu vidět jejich besídky,“ libuje si.

Útočník Alyn McCauley ze San Jose zase využívá volného času ke studiu na univerzitě.
Tuhle dobu přitom měli trávit úplně jinak. Kdybyste se kohokoliv z nich zeptali, co dělají, odpoví vám asi stejně jako Mario Lemieux. „Čekám. Pořád hlavně čekám, až NHL zase vypukne. Musím být na tu chvíli připraven.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze