Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceš klub NHL? Dej 12 miliard. Zájem má Las Vegas, Quebec i Toronto

Zatím hostí Las Vegas předávání cen NHL. Vyroste zde i nový klub nejlepší profiligy? | foto: Profimedia.cz

8 2015
Populární knížka s názvem Hokej pro pitomce se možná dočká dalšího vydání. Dílo bývalého výborného brankáře Johna Davidsona by jistě přilákalo nezanedbatelné množství čtenářů ve městech, do nichž se nastěhuje čerstvě narozený klub National Hockey League.

Že se třicítka účastníků brzy rozmnoží, teď vypadá dosti pravděpodobně.  Šéfové NHL v pondělí rozeslali kandidátům na rozšíření přihlašovací dokumenty.

Vyplněné papíry by se měly vrátit do kanceláří v New Yorku nejpozději 10. srpna. Hokejový obchod za mořem prospívá jako nikdy dřív. Roční příjem NHL se blíží čtyřem miliardám dolarů.

I proto není přistoupení do vybrané společnosti levnou záležitostí. Jak napsal web TSN.ca, uchazeči si pro začátek musí připravit nejméně milion dolarů (skoro 25 milionů korun). A to, prosím pěkně, jen za podání přihlášky. Přičemž pouze část této sumy je vratná.

Trestná střílení jsou vzácná

Davidson v brožuře zmíněné v úvodu představuje hokejovým neználkům svět dunících mantinelů. Vysvětluje například, co je důležité při vhazování a z čeho se skládá výstroj. Představuje věhlasné hráče i týmy. S pomocí několika legend dává tipy, jak správně trénovat.

Víc než jako spisovatel se „JD“ proslavil jako vynikající komentátor, později pracoval ve vedení St. Louis Blues a nyní je prezidentem Columbus Blue Jackets. Právě tenhle klub z Ohia a taky Minnesota Wild se před 15 lety stali zatím posledními přistupujícími do NHL.

Reportér listu Columbus Post-Dispatch v říjnu 2000 objasňoval čtenářům: „Trestná střílení jsou v hokeji dost vzácná a ještě vzácnější jsou góly z nich. Zelenáč David Výborný, pravé křídlo Blue Jackets, včera jedno proměnil.“

Poučný tón by žurnalisté mohli napříště použít v Las Vegas či v Seattlu. Naopak vzdělaná je veřejnost v Quebeku a Torontu, kde NHL sídlila (sídlí) a kde též plane touha po založení dalších ligových bašt. Touha však nestačí. Zatímco nováčci z Columbusu a Minnesoty byli vpuštěni mezi smetánku za poplatek 80 milionů dolarů, cena nyní stoupla na více než šestinásobek.

Směšně vysoký poplatek?

500 milionů dolarů. 12 miliard korun. Ta částka leckomu vyráží dech. „Je směšně vysoká,“ citoval Lamara Hunta, jednoho z nedávných uchazečů o NHL, deník Kansas City Star. Vždyť třeba Arizona Coyotes, jeden ze stávajících klubů, mají hodnotu přibližně 300 milionů.

Komisař Gary Bettman ale sumu obhajuje: „Jsme hospodářsky nejsilnější v dějinách. I proto účast v procesu přijetí není jednoduchá. Zájemci to musí myslet vážně, mít finanční podporu a odpovědět nám na sérii otázek.“

Půl miliardy dolarů. Důkazy životaschopnosti trhu. Čitelná struktura společnosti. A přítomnost arény, dostatečně přepychového domova nového týmu. To jsou hlavní podmínky NHL. Podnikatelské skupiny z Las Vegas i Quebec City do NHL nakročily nadějně.

První město by se vzhledem k poloze přirozeně zařadilo do Západní konference, to druhé by se hodilo do Východní konference. Dost hokejem poblouzněných fanoušků i peněz na zaplacení vstupenky do NHL by se našlo rovněž v Torontu, kde je poptávka po rivalovi místních Maple Leafs. Kdyby se však nový klub chtěl usadit v Ontariu, musel by zřejmě uhradit drahé odškodné právě majitelům Leafs za to, že se jim vetře do rajonu.

Stránka TSN.ca uvádí, že Mighty Ducks za průnik na trh obsazený Los Angeles Kings dali 25 milionů dolarů. S kvapícím časem by se patřičná suma určitě nesnížila. Koupě pozvánky do NHL by v Torontu klidně mohla přijít na více než 550 milionů dolarů (asi 13,6 miliardy korun).

Z Bettmana a spol. sálá sebevědomí. Liga královsky vydělává. Jen tak někoho nepřijme. „Nehodláme akceptovat přihlášku napsanou na ubrousku či zadní straně poštovní obálky,“ pravil Bettmanův zástupce Billy Daly. „Chceme všechny zájemce zevrubně poznat.“

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze