Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když mecenáš pláče. Subbana dojal návrat do Montrealu k slzám

Dojatý PK Subban mává divákům v montrealské hale Bell Centre. | foto: AP

3 2017
Vzduchem poslal polibek paní Elise Beliveauové, vdově po hokejové legendě. Přímo na ledové ploše se rozplakal při sledování videa z časů u Canadiens. Ve třetí třetině na něj domácí fanoušci bučeli. Návrat kanadského obránce P.K. Subbana do Montrealu byl plný emocí.

Subban poprvé dorazil do slavné haly Bell Centre jako soupeř, přijel s Nashville Predators. „Když mě tam loni vyměnili, termín zápasu v Montrealu byl prvním datem, které jsem si poznačil v kalendáři,“ přiznal.

Pro známého beka zůstalo hokejem posedlé město ve frankofonní provincii Quebec důležitým místem.

Právě tam poprvé naskočil do NHL. Právě tam se stal uznávanou hvězdou a získal Norrisovu trofej pro nejlepšího zadáka zámořské soutěže. Právě tam stojí nemocnice, které věnoval 10 milionů dolarů.

Byl favoritem fanoušků Canadiens, získal si je odvážnou hrou, povahou baviče i dobrým srdcem.

Fanoušci v dresech PK Subbana sledují rozbruslení před zápasem Nashvillu proti...

Fanoušci v dresech PK Subbana sledují rozbruslení před zápasem Nashvillu proti Montrealu.

„Těšil jsem se, až se do Montrealu vrátím a zajdu do nemocnice za dětmi. A také až uvidím bývalé spoluhráče a všechny fanoušky,“ říkal krátce před svým prvním utkání v Belle Centre v nashvillském dresu.

Jak jej přijmou diváci a jak se k Subbanovu návratu postaví kanadský klub?

Montreal zanechal loňský nelehký rozchod, který provázely ukřivděné reakce Subbana i hněv části příznivců Canadiens, stranou. Subbana přivítal tak, jak se na prvotřídní organizaci se slavnou historii sluší.

Subban vyjel na led a při potemnělých světlech sledoval, jak na kostce nad ledem běží 85 sekund dlouhé video připomínající velké momenty z jeho období v červeném dresu s ikonickým logem. Pozdravil diváky, po tváří mu tekly slzy.

Jeho typický úsměv tentokrát zůstal skryt.

„Najednou se mi vybavily všechny ty vzpomínky. Na nemocnici a děti, mou rodinu, spoluhráče, emotivní zápasy. Cítil jsem, že jsem vše sdílel se všemi fanoušky Canadiens. A tak mi vyhrkly slzy,“ říkal posléze.

Subban vs. Weber

Subban byl vyměněn loni v létě do Nashvillu za Shea Webera. V novém prostředí se rychleji rozkoukal ostrostřelec Weber, nicméně i druhý z Kanaďanů už podává velmi dobré výkony. Subban za sebou nemá lehké období, v prosinci jej vyřadila ze hry vyhřezlá ploténka. Do ideálního tempa se dostal v únoru, za posledních 11 zápasů nastřádal 13 bodů.

V samotném duelu pomohl Predators do vedení, v první třetině přichystal palebnou pozici pro Ryana Ellise. Nashville vedl ještě na začátku třetí třetiny a zdálo se, že pro Subbana vyhraje.

Právě v tu chvíli se začal ozývat hukot při každém Subbanově kontaktu s pukem. „Bylo to poprvé, kdy na mě v Bell Centre bučeli. Tak trochu jsem si to užíval,“ přiznal.

Populární hokejista, který je mužem mnoha talentů - má herecké i muzikální vlohy, nakonec z dobře známého ledu neodcházel jako vítěz.

Montreal skóre v samotném závěru třetího dějství otočil. Subban přesto hledal pozitiva: „Teď už mohu nechat výměnu za sebou a soustředit se na cestu za Stanley Cupem.“

Lesklým pohárem, po němž tolik prahnou oba jeho kluby. Starý i nový.Najdete na iDNES.czmobilní verze