Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL se do Česka nejspíš vrátí. I s Crosbym?

Pittsburgh - Detroit, Sidney Crosby - Crosby z Pittsburghu (v černém) oslavuje svůj gól. | foto: Reuters

1 2008
Pokud z jakéhokoli důvodu neuvidíte víkendové zápasy NHL v Praze a přijdete o šanci sledovat na vlastní oči souboj New York Rangers s Tampou Bay, nezoufejte. Rozhodně to nemusí být poslední možnost, jak zažít v Česku zápas nejslavnější ligy světa.

Příští sezonu chce NHL odstartovat znovu v Evropě. A hned na čtyřech místech! V budoucnu by se přitom počet těchto utkání mohl ještě rozšířit. Tím se zvyšuje i šance na to, že by se NHL do Prahy vrátila.

"Kdybychom přivezli Pittsburgh s Crosbym nebo New Jersey s Eliášem, tak by to mohlo být také atraktivní. Rádi bychom pokračovali, ale musíme to teď o víkendu perfektně zvládnout, abychom měli pro jednání s NHL dobrou výchozí pozici,“ říká Vladimír Šafařík, ředitel pořádající agentury České sportovní.

Šéf hráčské asociace NHLPA Paul Kelly včera potvrdil, že loňské premiérové zahájení NHL v Evropě založilo novou tradici. "Není to pro nás jednorázová záležitost.“

Příští rok by se tak mohlo hrát znovu v Londýně, zájem projevil běloruský Minsk i Moskva, přestože se Rusko s NHL dohaduje kvůli odchodům hráčů. "Cílem je zvýšit přítomnost naší značky v Evropě,“ řekl pro New York Times jeden z vysoce postavených mužů ligy Bill Daly.

Kdy se NHL vrátí do Prahy? "Odpovíme až v pondělí ráno,“ říká Karel Tejkal, mluvčí pořádající české agentury. Ta musí nejdřív vyhodnotit, jak úspěšná byla víkendová akce po finanční stránce. Náklady na ni vystoupaly na 100 milionů korun, hlavně kvůli tomu, že newyorský klub patří vůbec mezi ty nejdražší.

I proto na hokejové fandy čekalo vysoké vstupné. "Příště už bychom tak vysoké ceny nasadit ovšem nemohli,“ říká Šafařík. "Letos to šlo, protože tu nic takového nikdy nebylo. A mohl tu za Rangers hrát Jágr.“

Zahájení sezony by v budoucnu nemusel být jediný prostor pro zápasy NHL v Evropě. "Rádi bychom tam byli přítomni trvale,“ říká Bill Daly.

On sám tvrdí, že by se do deseti let v Evropě mohla hrát i jedna z divizí NHL. "Jednou nějaký typ světové ligy bude. A jestli my jsme její průkopníci, tak je to jenom dobře,“ říká Tom Renney, kouč Rangers.

To jsou zatím všechno plány. Praha se na svou velkou zkoušku teprve chystá. A i nadále platí, že je na představení Rangers s Tampou možné sehnat vstupenky.

Na zítřejší otevřené tréninky zbývá přes 2 tisíce lístků, na víkendové zápasy na oba dny kolem čtyř stovek. Tato čísla už několik dní zůstávají stejná. "Další vlna zájmu přijde, až se tu objeví Rangers. Známe to z Davis Cupu. O tenis se Švýcarskem byl zájem až ve chvíli, kdy Federer začal chodit po Praze. Najednou vstupenky neexistovaly,“ vysvětluje Tejkal. "Čekáme tedy na impulz, který dodají Rangers.“

Slavný klub v Praze přistane zítra. Dnes jej čeká zápas proti Magnitogorsku ve švýcarském Bernu, kde Rangers už včera sehráli přípravný zápas proti místnímu týmu. Tampa do Prahy ze včerejšího exhibičního duelu na Slovensku přiletěla už v noci.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze