Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL se připravuje na potíže, možná sníží platový strop

Rangers: Nikolaj Žerděv (vlevo) a Scott Gomez slaví gól - Nikolaj Žerděv (vlevo) a Scott Gomez z Rangers slaví Gomezův vítězný gól v duelu NHL mezi New Yorkem Rangers a Tampou Bay v Praze | foto: Reuters

11 2008
Ekonomická krize dopadá i na hokejovou NHL. A může být hůř, začíná se dokonce mluvit o snižování platového stropu. Majitelé klubů a vedení ligy proto řeší, jak předejít ještě větším problémům. "Žádné odvětví není v současné době v bezpečí," připustil Brian Burke, prezident Toronta, jednoho z nejbohatších týmů v NHL.

Podle prvních odhadů by se platový strop neměl v příštím ročníku minimálně zvedat. Pesimističtější prognózy hovoří dokonce o poklesu v řádu několika milionů dolarů.

Liga ho přitom od výluky v sezoně 2004/05 dosud pouze zvyšovala na současných 56,7 milionu. Jeho výše se určuje podle obratu celé soutěže. "Jestliže bude letos nižší než 2,1 miliardy dolarů, bude se muset jít dolů," říká Jiří Hrdina.

Jaké okolnosti mohou soutěž ohrozit? Příjmy klubů jsou závislé na třech faktorech.

Prvním je návštěvnost, prodej lístků pokrývá v průměru 35 procent rozpočtu týmů. Problémy mají zejména kluby s malou tradicí na jihu Spojených států. Columbus například oznámil, že fanouškům umožní platit za vstupenky dodatečně.

"Důležité kluby si návštěvnost ale pořád drží kolem šestnácti sedmnácti tisíc," tvrdí Hrdina. Ovšem i Detroit nedávno zlevnil vybrané lístky na lidových devět dolarů. Dobré časy na druhou stranu zažívají v Chicagu, nárůst zaznamenali díky Ovečkinovi i ve Washingtonu.

Podstatný je pro ligu prodej televizních práv, o něž je poslední dobou menší zájem. A pro příjmy klubů je také důležitý merchandising.

"Jestli budou lidé na zápasech míň utrácet, může to být problém," přitakává Hrdina. "Když si místo šesti párků koupí jenom tři a místo čtyř dresů během sezony jenom dva, budou mít mužstva nižší obrat."

Už nyní je však jasné, že manažeři nebudou hráčům nabízet dlouhodobé smlouvy na vysoké částky. "Protože to jsou peníze, které vyhodíte z okna. Pracujeme na několika scénářích a jedním z nich je klesající úroveň ekonomiky," přiznal Eugene Malnyk, majitel Ottawy Senators.

"Věřím tomu, že takové smlouvy se už podepisovat nebudou," souhlasí Hrdina. Kluby jsou zkrátka obezřetné, nemohou si dovolit investovat obrovské peníze v době, kdy se neví, jaký bude další vývoj.

"Nejvíc to asi mrzí manažery, kteří s hráči uzavřeli dlouhodobé kontrakty v létě, kdy o ekonomické krizi ještě nikdo nic netušil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze