Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL spěje k verdiktu, zda začne sezona

Dominik Hašek - Brankář Dominik Hašek, který se stal novou posilou týmu NHL Ottawa Senators, se usmívá na tiskové konferenci. | foto: ČTK

26 2004
Praha - Už jen několik dnů a hokejoví fanoušci mohou mít jistotu. NHL, slavná soutěž sužovaná výlukou, letos nezačne. Dvě znesvářené strany, hráči a vlastníci klubů, se musí kvůli nové kolektivní smlouvě rychle dohodnout. „Nejpozději do 2. prosince,“ míní agent Martin Stloukal.

Proč? Hrát se musí začít zkraje ledna. Tak, aby se stihl minimální počet akceptovatelných zápasů pro základní část - 45 pro každý tým.

Měsíc oddělující domluvu od prvního vhazování by byl perný. Je třeba rychle svolat hráče z celého světa, navrátit normální chod managementu klubu.

Dojednat nájemní kontrakty v halách, ty mají mezitím nasmlouvaný jiný program. „Rozjet kolos s miliardovým obratem nejde ze dne na den,“ vysvětluje Stloukal.

Zástupce hráčů se však s představitelem vlastníků sešel naposledy v září. Jak Gary Bettman, bojovník za práva vlastníků, tak Bob Goodenow, jeho soupeř z tábora hráčů, jsou tvrdohlaví vyjednavači. Nemíní ustoupit.

„Představte si dva rozjeté autobusy, které se řítí proti sobě. Jde o to, který první uhne,“ popisuje hráčský agent Petr Svoboda. Jenže uhne někdo? „Takových osm majitelů z horších klubů vlastně ani nemá zájem, aby se začalo hrát. Nejde jim o hokej, jen o peníze. Nejsem optimista,“ smutní další agent, Jaromír Henyš.

Hráčská asociace plánuje na začátek prosince předložit vstřícný návrh. Vypadá to skoro jako poslední šance. „Pokud by měla NHL začít, pak musí ustoupit hráči,“ míní Stloukal.

Hokejisté, kteří jsou během výluky bez příjmu od klubů NHL, už začínají z fondu své asociace, do kterého sami přispívali, dostávat finanční kompenzace. Za listopad a prosinec to dělá pro každého 20 tisíc dolarů.

Během výluky si našlo přechodné angažmá v Evropě více než 200 z nich. Další čekají na definitivní verdikt o zbytku sezony.

Za žádný tým tak zatím nenastupují Sakic, Blake, Hull. Nebo Dominik Hašek. Český gólman stále věří, že soutěž včas zahájí. Odmítá, že by se zabýval myšlenkami na působení v extralize, nebo dokonce přímo ve Spartě, jak psal český tisk.

„Sparta? Tomu se Dominik jen pousmál,“ řekl Haškův obchodní partner Jiří Ponikelský.

„Hašan čeká, jestli ročník odpískají. Teprve pak se bude zabývat tím, kam zamíří,“ tvrdí Henyš. „Podle mého je šance na to, že bude Hašek hrát v extralize, tak dvacet procent. Je možné, že se mu kvůli rodině nebude chtít stěhovat z Kanady.“

Hašek se neflinká. Na ledě trénuje třikrát týdně s týmem Ottawa 67's. Jiní si volna užívají. Obránce Scott Niedermayer z New Jersey se s rodinou sluní na Havaji. Dallaský útočník Jason Arnott vyráží do divočiny na lov. „Mladší kluci mají  mnohem více času na své koníčky. Ty je teď plně zaměstnávají,“ říká Stloukal.

Co dělají nehrající hokejové hvězdy bez NHL?

Dominik Hašek
Pilně trénuje v Ottawě. „Vyřiď všem, že jsem ve vynikající formě. Hlavně ve squashi,“ řekl se smíchem agentu Henyšovi. Hašek se zúčastní exhibice v Plzni. Teprve až bude jasné, že NHL nezačne, dá najevo, co dál. „On a extraliga? Vidím to tak na 20 procent. Je možné, že se nebude chtít z Kanady stěhovat kvůli rodině,“ tvrdí Henyš.

Robert Lang
Měsíc se připravoval na ledě Phoenixu. I on se chce na exhibici ukázat. Popovídá si s Reichlem, sportovním manažerem Litvínova. „Pokud se v NHL nezačne hrát, je podle mě reálný jeho příchod do Litvínova,“ myslí si hráčův agent Pavel Maršoun. Letní přípravu začal Lang později, v americkém Hilton Head si léčil poraněná žebra a ruku.

Robert Holík
Pobývá s rodinou na horské farmě ve Wyomingu. Na led se dostane jednou týdně, dře na suchu. Vybíhá třeba příkré sjezdovky. Od ledna by chtěl hrát někde v Rusku. „Celou sezonu bych to v Evropě nevydržel,“ svěřil se tátovi Jaroslavovi. Do Ruska lákal Roberta naposledy Kasparaitis, spoluhráč z Rangers, jenž nyní hraje v Kazani.

Martin Brodeur
V létě ho agent Stloukal přemlouval: „Pojď hrát během výluky do Česka. Máme pěkný holky.“ Gólman odvětil: „Tak to bych rád.“ Jenže nešel ani do Česka, ani do Ruska, jak se psalo. „Je takový typ, že by pro to musel mít pragmatický důvod. Nemyslím peníze,“ tvrdí Stloukal. Brodeur se teď připravuje na exhibiční turné po Evropě.

Jarome Iginla
Když se mu v říjnu narodila dcera Jade Grace, nastaly mu jiné starosti než hokej. „Vlastně bych mohla být za výluku NHL ráda. Má teď na nás víc času,“ pochvaluje si jeho manželka Kara. Přesto je Jarome často na ledě, vede školu pro mladé hokejové žáčky. Do Evropy se kvůli čerstvému otcovství nežene.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze