Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL v Praze je také krokem k olympiádě

29 2008
Praha - Na jaře roku 2006 zaplavili Prahu basketbaloví fanoušci. Sazka Arenu barvily světlice při Final Four, závěrečném turnaji o krále Euroligy. Jeden sen vlivného sportovního podnikatele Tomáše Petery byl úspěšně dokonán. A co dál? Tehdy Petera začal další ambiciózní plán: "Přivezeme do Prahy NHL."

Veřejně tu myšlenku vyslovil v létě téhož roku, kdy už běžela první jednání. "Museli jsme jasně dokumentovat, že na NHL v Praze máme. Ale při Final Four po nás chtěli Španělé složit kauci 500 tisíc eur, NHL ji však nepožadovala. To mě překvapilo," líčí Miroslav Černošek, majitel agentury Česká sportovní, jež bude zápasy New York Rangers a Tampy Bay v Praze v říjnu letošního roku organizovat.

NHL poprvé zavítala do Prahy roku 1989 při Friendship Tour, kdy tým Calgary Flames dvakrát prohrál s výběrem Československa.

O 10 let později se dokonce mluvilo o tom, že Sparta bude jako součást evropské divize zámořské ligy vítat týmy NHL na svém ledě. Spolumajitelem pražského klubu se totiž zrovna v té době stal Philip Anschutz, milionář z hokejového prostředí NHL.

"Mnoho lidí tehdy mohlo hledat odpověď na to, proč investoval prostředky do šesti evropských klubů," míní Martin Urban, tehdejší člen vedení Sparty. "Byla to součást jeho strategie. Možná na tom něco pravdy bylo. Stále podniká, byť ve zmenšené podobě, v oblasti provozu hal. Postavil ji v Londýně a další buduje v Berlíně."

Právě v aréně v Londýně začínal nynější ročník NHL soubojem Anaheimu s klubem Los Angeles, který Anschutz také vlastní.
A také tam výrazně pokročila jednaní o letošním startu v Praze. "Já do nich však vstoupil, až když nás dostali pod tlak s Ottawou," uvedl Miroslav Černošek.

Nabídka možných týmů se mu nepozdávala. Právě on si vymínil, že v Praze musí startovat Rangers, s čímž mu pomohl Jaromír Jágr, jeho známý, který si kdysi právě proti Calgary odbyl premiéru v reprezentaci.

Černošek si přál slavný tým a co nejvíc Čechů. Co třeba zvolit duel: Rangers versus Detroit s Dominikem Haškem? "Bylo nám řečeno, že mezi těmi kluby nejsou dobré vztahy," líčil Černošek.  "A že se bude hrát také ve Stockholmu? O tom jsme v první fázi nevěděli. Spíš byla varianta Moskva."

Petera, od nějž myšlenka vzešla, se postupně stáhl. Z někdejšího spolumajitele České sportovní je dnes hlavně šéf Prahy olympijské. Ale také s touhou pořádat v Česku olympiádu podzimní zápasy NHL souvisí.

"Těžko si dokážu představit prestižnější a celosvětově respektovanější sportovní akci, kterou se Praha a Česká republika může prezentovat světu a ukázat, že jsme schopni zorganizovat ty nejambicióznější sportovní projekty," říká Karel Tejkal, mluvčí Prahy olympijské.

Třeba nebude NHL v Praze naposledy. "Od sezony 2011/2012 by chtěla zahajovat na všech kontinentech kromě Severní Ameriky," uvedl Černošek. "Ale zvládněme nejprve premiéru a pak se bavme, co dál.

Teprve úspěch dává právo pouštět se do dalších projektů."

Co se také dělo
Výběr největších sportovních akcí v Česku

1993 Mistrovství světa v krasobruslení, Praha
2002 a 2004 Atletická Zlatá tretra s Marion Jonesovou, Ostrava
2004 Mistrovství světa v  hokeji, Praha a Ostrava
2004 Světový pohár v hokeji, Praha
2006 Final Four basketbalové Euroligy mužů, Praha

Pražská Sazka Aréna přivítá zápasy NHL.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze