Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL v Praze: pravá americká show se blíží

V pražských duelech s NY Rangers nebude chybět ani český útočník Tampy Bay Václav Prospal. | foto: Profimedia.cz

3 2008
Bez Jaromíra Jágra, ale pořád se stejnou pompou. Tak se za měsíc představí slavná NHL v Praze. New York Rangers versus Tampa Bay Lighting budou 4. a 5. října otevírat nový ročník nejlepší hokejové ligy na světě. A se vší parádou, která k tomu patří.

"Všechno proběhne v pravém aranžmá NHL, takže se diváci na stadionu budou cítit, jako by se přenesli přes oceán," popisuje Vladimír Šafařík ze společnosti Česká sportovní, jež akci organizuje.

Skutečně jde o megalomanský projekt, jehož finanční náklady se vyšplhají k závratné výšce 100 milionů korun.

Tak například: ve druhém zápase bude domácím týmem New York Rangers a podle toho to také bude na stadionu vypadat. "Výzdoba v hale, nástup na led nebo spoty na kostce. Zkrátka každá maličkost bude probíhat přesně tak jako v Madison Square Garden," ujišťuje Šafařík.

Je jasné, že nejde o nadsázku. NHL si při jednáních o zápasech v Praze kladla nekompromisní požadavky. "Až jsme se kolikrát opotili," poznamenal Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury.

. program

První se v Česku objeví Tampa, která přiletí už v pátek 26. září. V Praze zůstane do neděle, kdy odcestuje na exhibiční zápasy do Berlína, resp. do Bratislavy. New York Rangers na pražském letišti v Ruzyni přistanou ve čtvrtek 2. října, kdy je na programu také otevřený trénink obou týmů. Vrcholem jsou vzájemné zápasy, jež se uskuteční 4. a 5. října od 18 hodin.

Největší problémy dělala Tampa. Důvod? "Změna majitele. Klub koupili producenti z Hollywoodu a původní požadavky se měnily. Tým měl být v Praze například celých deset dnů a nakonec k tomu přibyly exhibiční duely v Berlíně a Bratislavě."

Celý projekt zabral dva roky příprav, desítky letů do Ameriky, stovky telefonátů a tisíce mailů. O akci je však obrovský zájem, vždyť vstupenky zmizely v předprodeji během 27 hodin. "Halu bychom naplnili minimálně ještě jednou, ačkoli ceny lístků nebyly nejnižší," říká Šafařík.

Skutečných českých diváků však v O2 Areně bude na každém zápase jen kolem 60 % kapacity stadionu, která na tyto duely činí 17 436 míst. Zbytek patří partnerům projektu a NHL. "Ta k nám vysílá masivní účast, na jednom utkání by měl být přítomný i komisionář soutěže Gary Bettman. S každým týmem pak pocestuje zhruba pět set fanoušků."

Našinci, na které nezbylo, však nemusí zoufat. Oba zápasy totiž poběží přímým přenosem v televizi. Ten první na Nově, následující na stanici Galaxie Sport, jež za měsíc ponese jméno Nova Sport. "A přenos pak půjde do dalších 110 zemí."

A na závěr něco pro hokejové gurmány. 2. října bude v O2 Areně otevřený trénink obou mužstev, jehož součástí bude koncert skupiny Airfare, divácké soutěže nebo exhibice sledge hokejistů.

Předprodej vstupenek na trénink, které vyjdou v závislosti na vybraném patru arény na 100 a 200 korun, začne 4. září na terminálech Sazky a jejich výtěžek půjde na charitu.

. Jágr svou roli sehrál do puntíku

Smůla. Jaromíra Jágra v dresu New York Rangers čeští fanoušci na vlastní oči neuvidí. Hvězdný útočník se s klubem nedohodl na nové smlouvě a přestoupil do ruského Osmku. "Z marketingového hlediska to však pro nás nic neznamená," tvrdí Miroslav Černošek z pořádající agentury Česká sportovní. "Kdyby tu hrál, celá pozornost by byla upřena na něj, ale i tak se v Praze představí dva špičkové týmy z NHL. A bez Jaromíra by se to možná nepovedlo," dodává. Jágr měl totiž rozhodující roli při zprostředkování Rangers. "Bez něj by se tu tenhle klub neobjevil."Najdete na iDNES.czmobilní verze