Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL v Praze: show s Jágrem, či bez něj?

Jaromír Jágr | foto: Reuters

29 2008
New York - Je to jako sen. Praha poprvé uvidí dva zápasy NHL, navíc v duelech New York Rangers – Tampa Bay nastoupí řada českých hráčů v čele s tím nejslavnějším: Jaromírem Jágrem. Nepřijde ale nepříjemné procitnutí? Může se totiž stát, že Jágr v příští sezoně na soupisce Rangers nebude. A nemusí být zdaleka sám.

Zatímco nyní působí v Rangers pět českých hráčů a v Tampě Bay tři, na podzim může být všechno jinak.

Rangers mají pod smlouvou jenom útočníka Petra Průchu a Tampa zase obránce Filipa Kubu.

Martin Straka, Michael Rozsíval, Marek Malík, Václav Prospal a Jan Hlaváč, ti všichni budou po sezoně volnými hráči a jejich setrvání v Rangers, respektive v týmu Tampa Bay, je nejisté.

A Jaromír Jágr?

Na něj sice mají Rangers opci, ale uplatní ji pouze za předpokladu, že Jágr dosáhne v základní části na 84 kanadských bodů, nebo Rangers přejdou přes první kolo Stanley Cupu.

A obojí je v současné době krajně nejisté. Jágr nastřádal v 51 zápasech pouze 46 bodů a s průměrem méně než bod na zápas by musel pořádně zabrat, aby 84 bodů nasbíral. A týmový úspěch? Rangers zatím ztrácejí i na holý postup do Stanley Cupu.

Neobávají se organizátoři zápasů NHL v Praze, že do Prahy přivedou nejdražší tým v NHL, ale bez jeho nejatraktivnějšího klenotu pro české fanoušky?

"V případě Jágra jsem velký optimista. Podle toho, co vím, tak bude hrát za New York na devadesát devět procent i v příští sezoně," tvrdí Miroslav Černošek, šéf České sportovní, která se zástupci NHL zápasy v Praze vyjednala.

Češi na soupiskách

NY Rangers
Petr Průcha – Smlouva mu pokračuje i v příští sezoně. Opakovaně ale prosakují informace o možném trejdu expardubicého hráče. Nedávno o něj usiloval Columbus.
Jaromír Jágr – K pokračování v týmu musí splnit podmínky opce, jinak se stane volným hráčem.
Martin Straka – Po sezoně mu končí smlouva. Pokud nezůstane v Rangers Jágr, Straka téměř na sto procent novou smlouvu neuzavře.
Michal Rozsíval – Spolehlivý bek se také stane volným hráčem.
Marek Malík – Po neshodách s koučem Tomem Renneym nějaký čas s týmem netrénoval. Mezi fanoušky není oblíbený, často na něj bučí.

Tampa Bay
Filip Kuba – Spolehlivý obránce je pod smlouvou a v Praze by neměl chybět.
Václav Prospal – Po sezoně se stane volným hráčem. Sice se mu daří, ale Tampa prožívá bídnou sezonu a je možné, že jihočeského centra čeká stěhování. Spekuluje se, že by mohl být před koncem přestupního termínu vyměněn on a Martin St. Louis.
Jan Hlaváč – Po sezoně se stane volným hráčem. Vzhledem k tomu, že v Tampě neoslnil, nedá se počítat s tím, že by v klubu pokračoval. Měl se v týmu "Blesků" stát střelcem, který by těžil ze hry Brada Richardse, realita je ale jiná.

Může to být pravda, ale také nemusí. Známý newyorský novinář Larry Brooks v aktuálním čísle prestižního časopisu The Hockey News Jágrovu přítomnost v Rangers zpochybňuje. Jeho analýzu doprovází fotografie na záda odcházejícího Jágra, což má symbolizovat, že jeho kariéra v NHL se chýlí ke konci.

Brooks připomíná podmínky uplatnění opce a pochybuje o tom, že je Jágr splní, když po odchodu jeho dvorního nahravače Michaela Nylandera nenašel společnou řeč s centrem Scottem Gomezem a českou hvězdu nespasil ani experiment, kdy hrál s mladičkým Brandonem Dubinskym.

Další komplikací je, že vyprší dohoda s Washingtonem z ledna roku 2004. Když vyměnil Jágra za Ansona Cartera do Rangers, zavázal se tým z hlavního města USA, že bude platit část Jágrova kontraktu. Rangers tak Jágr – s roční gáží 8,36 milionu dolarů – stál pouze 4,94 milionu.

Následný argument Larryho Brookse: Když po výluce Rangers dosáhli po dlouhé době na play-off, bylo jádro týmu složeno kolem Jaromíra Jágra a tomu odpovídala i hra s výraznými evropskými rysy. To už ale neplatí. Zejména když Rangers v létě vynaložili nemalé prostředky za Chrise Druryho a Scotta Gomeze.

Rangers by se mohli chtít zbavit Jágra dokonce ještě v této sezoně. Nedávno se spekulovalo o zájmu San Jose. Jenomže Jágr má ve smlouvě, že s případným trejdem musí souhlasit. A česká megastar nechce New York opustit.

Proto zůstává ve hře i varianta, že by v New Yorku zůstal i za předpokladu, pokud by nesplnil podmínky opce a podepsal by smlouvu jako volný hráč. Tím by se stal vůbec poprvé v kariéře. A podle Brookse by musel souhlasit se snížením platu, aby se Rangers nedostali do problémů kvůli napjatému rozpočtu. Přitom jiné týmy by mu jistě dokázaly nabídnout více peněz.

"Není to jenom na mně, jestli se stanu po sezoně volným hráčem," cituje Jágra list New York Post. "Jediná věc, která mi dělá starosti, je to, že i kdybych byl v létě opravdu bez smlouvy, chtěl bych příští rok dál hrát v NHL a v New Yorku, nikde jinde. Musíme být ale letos dobří, protože proč někoho v týmu držet, když to nezvládá?" přemítá kapitán Rangers.

Zůstane, nebo nezůstane? To teď bude hlavní otázka příštích týdnů a měsíců. Každopádně NHL v Praze bez Jágra, to by byla letos 4. a 5. října v Sazka Areně poloviční show. Vždyť vzpomeňte, jak Jágr v roce 2004 pobláznil během výluky NHL českou extraligu!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze