Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vegas Golden Knights? Klukovská láska, která přerostla v klub

Bill Foley, majitel klubu Vegas Golden Knights | foto: AP

27 2017
NHL bude od podzimu hrát 31 klubů. Nováček z Las Vegas již představil logo, dresy a také získal několik desítek hráčů. Sen byznysmena Williama P. Foleyho II. o špičkovém hokeji v nevadské poušti se naplňuje.

Za vše může klukovská láska. Když se v polovině minulého století přestěhovala Foleyho rodina z texaských rančů do Kanady, propadl malý Bill nové vášni. Tuhé zimy v provincii Ontario mění rybníky, jezera i plácky v kluziště, stačí už jen popadnout brusle a hokejku.

Zatímco Foleyho otec sloužil u US Air Force, Bill hrával hokej. Možná už tehdy snil o vlastním klubu NHL. K němu vedla cesta přes úspěch ve světě byznysu. Foley v mládí zbohatl na akciích, později se věnoval korporátnímu právu, velké peníze vydělal ve finančnictví. A pak si řekl: „Budu mít klub NHL, ať to stojí, co to stojí.“

Stálo to hodně, Foley zaplatil poplatek ve výši 500 milionů dolarů, aby se s Golden Knights do zámořské soutěže dostal. Nutno dodat, že není jejich jediným majitelem, 15 procent patří rodině Maloofových, známému vegaskému klanu, tvářím „profláknutým“ i na televizních obrazovkách a dříve spojeným s basketbalovým klubem Sacramento Kings. S NBA se před časem nerozcházeli v dobrém, nyní hrají o lepší reputaci v NHL.

Pomáhaly slavné osobnosti

Maloofovi stojí v pozadí, na veřejnosti je duší Golden Knights stříbrovlasý dvaasedmdesátník Foley. To on byl na podzim u odtajnění názvu, loga i klubových barev. Nechyběl ani minulý týden při oficiálním představení dresů, z jeho úst zněla jména hráčů, včetně Marka-Andrého Fleuryho, dosud největší hvězdy Vegas, při rozšiřovacím draftu.

Foley se na každém kroku usmíval, svůj hokejový projekt si hýčká jako novorozeně. „Já jsem prostě hokejem posedlý,“ přiznal. Před třemi lety se ve městě hříchu rozhodl pro odvážnou hru, právě tehdy odstartovala riskantní mise - přivedení jedné ze čtyř nejprestižnějších amerických sportovních lig do turistické destinace, kde je spousta jiných kratochvílí.

Fotogalerie

S popularizací hokeje a případného klubu mu postupně pomáhalo 75 známých osobností veřejného života v Las Vegas. Daly si za úkol prodávat permanentní vstupenky, angažovaly se v médiích.

Třeba kanadský pokerový hráč Daniel Negreanu opakovaně veřejně vystoupil na podporu budoucích Golden Knights. Mimochodem permanentky na tehdy ještě negarantovaný a neexistující klub se začaly prodávat předloni v únoru. Za 48 hodin jich zmizelo pět tisíc, loni v září pak Foley oznámil, že je všech 16 tisíc kusů vyprodáno. Tou dobou již bylo tři měsíce jasné, že Vegas od sezony 2017/18 skutečně vstoupí do NHL.

Odhodlání, síla, čest

O pár týdnů později Foley odhalil na tiskové konferenci logo v podobě rytířské helmy a klubové barvy: zlatou, černou, ocelově šedou a červenou. Ke zvolenému názvu Golden Knights pronesl: „Chceme, aby náš tým byl známý pro své odhodlání, čest, sílu, kuráž a tím, že se nikdy nevzdá. Na ledě i mimo něj.“ Název i barvy odkazují, byť trochu skrytě, k vojenské akademii West Point, kde Foley studoval. Známé jako Black Knights.

Zbývalo již jen ukázat dresy a začít stavět mužstvo. Prakticky vše stihli Golden Knights minulý týden. Nejprve ve své hale T-Mobile Arena ukázali trikoty se zajímavým detailem v podobě pelyňkových ratolestí, poté na témže místě v rámci rozšiřovacího draftu, kdy sáhli po jednom hokejistovi z každého klubu NHL, jmenovali českého útočníka Tomáše Noska a nakonec ovládli víkendový vstupní draft v Chicagu, kdy volili nadějné teenagery.

Vegas mělo tři z prvních patnácti výběrů, a získalo tak velmi slibné hokejisty pro blízkou budoucnost. „K prvotřídnímu talentu jinak než draftem nepřijdete,“ vysvětloval generální manažer George McPhee, proč vynaložil tolik sil a sháněl pro Golden Knights co nejvíce draftových výběrů.

Do Foleyho klubu ještě před hektickým týdnem přivedl jiného Čecha Tomáše Hyku, smlouvu podepsal také s ruským forvardem Vadimem Šipačovem. To on by měl patřit k ofenzivním tahounům týmu hokejem poblázněného miliardáře. Miliardáře, jemuž se splnil velký sen.Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze