Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


NHL oslaví sté narozeniny, chystá obří párty. Přidejte se! zve její šéf

Šéf NHL Gary Bettman (vlevo) a legendární Wayne Gretzky představují plány na oslavy 100. výročí nejslavnější hokejové soutěže světa. | foto: AP

27 2016
Toronto (Od našeho zpravodaje) - Přijela pouť! Od založení National Hockey League v listopadu 2017 uplyne 100 let. A výjimečné výročí hodlá nejslavnější hokejová soutěž náležitě oslavit. Po Severní Americe bude například putovat pojízdné muzeum, skládací kluziště a obří obrazovka s pódiem. Patronem velkolepého festivalu byl v Torontu jmenován Wayne Gretzky.

Na schůzce v montrealském hotelu Windsor byla 26. listopadu 1917 vytvořena nová liga.

Její současný šéf Gary Bettman v úterý na okázalé tiskovce v Air Canada Centre vzpomněl na 7 435 hráčů, kteří v ní nastoupili aspoň k jednomu utkání.

Na jejich rodiče, kteří museli prodat svatební prsteny, vzali si hypotéku nebo v zimě stříkali vodou dvorky za domem, aby klukům umožnili hrát hokej.

A rovněž na pány Lichtenheina, Kennedyho, Gormana, Quinna a Caldera, kteří se o její založení nejvíc zasloužili.

Gretzky baví sál

Stovky hostů v sále se rozesmály, když Wayne Gretzky vyprávěl veselou historku.

"Před pár lety jsem vzal syna do Síně slávy. Měl jsem čepici, aby mě nikdo nepoznal. Za dvě hodiny jsme si všechno prošli, pak chtěl syn zkusit střelbu na branku. Šlo mu to, trefil čtyři rány z pěti. A ať to zkusím taky. Třikrát jsem minul. Přišel mladík, který měl tu atrakci na starosti, a říká: Pane, měl byste chytit hůl o trochu níž. Sundal jsem kšiltovku a povídám: Co kdybyste mi přinesl jeden puk z tamté vitríny. Je jich tam 802."

(Gólem číslo 802 Gretzky v březnu 1994 překonal rekord Gordieho Howea)

„Děkuju jim, že dotáhli své záměry,“ prohlásil z jeviště, za nímž svítilo logo oslav stých narozenin. „Asi by se divili, jak se NHL rozvinula. Určitě si nedovedli představit, že budou v kotoučích i hráčských dresech čipy. Že zápasy budou k vidění po celém světě.“

Prvního ledna 2017 se spustí série akcí, na jejichž programu je uctívání bohaté historie, jásání nad znamenitou současností a vyhlížení ještě zářivějších zítřků.

„Jsme na vzestupu, nikdy jsme před sebou neměli tak báječnou a rozmanitou budoucnost,“ pravil Bettman.

Snad mu optimistický tón vydrží do září 2020, kdy má vypršet kolektivní smlouva s hráči a hrozí start další výluky. Možné nepříjemnosti ovšem byly v úterý v Torontu zatlačeny do pozadí.

Hned na Nový rok se v Torontu uskuteční utkání domácích Maple Leafs proti Detroit Red Wings pod širým nebem.

Na exhibici All Star Game v Los Angeles (25. - 27. ledna) bude vyhlášena stovka nejlepších hráčů v dějinách NHL.

Města, ve kterých sídlí její kluby, navštíví monstrózní kamion, jehož součástí bude muzeum, skládací kluziště a obří obrazovka s pódiem.

Seznam akcí je dlouhý a pestrý, vyvrcholí v listopadu a prosinci. Lesk jim dodá patron oslav Wayne Gretzky, legenda a nepřekonatelný rekordman.

„Je to pro mě čest,“ prohlásil. „Vždycky tvrdím, že mi hokej otevřel spoustu dveří. Jsem vděčný NHL, vážím si její historie a zůstávám jejím nadšeným divákem.“

„Wayneův přínos se nedá změřit,“ poklonil se Bettman muži, jenž číslo 99 učinil ikonickým. „Díky němu je nyní cool hrát hokej i na jihu USA. Taky proto máme kluby v Kalifornii i na Floridě. I tam se bude slavit. Zvu každého, aby se k nám připojil.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze