Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nic jsem nechytil, přiznal po porážce s Chomutovem ústecký gólman Salfický

Dušan Salfický | foto: Martin Adamec, MAFRA

24 2008
Hokejový masakr slibovali ústečtí fanoušci, ale jatka řídil Chomutov: v pondělním hitu první ligy vyhrál v Ústí 6:2 a uniká konkurenci. Co derby ukázalo? "Že jsme potvrdili formu, což proti silnému soupeři těší dvojnásob. Nechci to přeceňovat ani podceňovat," řekl chomutovský útočník Miroslav Hlinka. Dušan Salfický, brankář Lvů, přiznal: "Sílu jednoho a slabiny druhého týmu."

Je mezi týmy rozdíl třídy, jak vypadá z výsledku?
Hlinka
: Absolutně to odmítám. Ústí má skvělý tým, výborného trenéra. Nejsme o třídu jinde, jen jsme z minima vytěžili maximum.
Salfický: Výsledek ukázal realitu. Neřekl bych rozdíl třídy, ale momentální stav našeho mužstva.

Znamená to, že Chomutov je superfavorit 1. ligy?
H:
Taková vyjádření neberu, nedá se to říct ani o jednom týmu první ligy. Ano, máme dobré mužstvo, výborné vedení i trenéra. Ale sezona se rozhoduje v březnu a dubnu, může ještě přijít krize.
S: Ukázal, že se může měřit i s extraligovou kvalitou.

Souhlasíte s tvrzením chomutovského trenéra Pešouta, že tempo a nasazení Chomutova je jinde než u ostatních týmů 1. ligy?
H:
Trenér se na to dívá víc komplexně a globálně, má přehled. On sleduje i jiné soupeře. Pokud má tento názor, je třeba ho akceptovat. Snaží se dávat do hry čtyři lajny, ať jsou oslabení nebo přesilovky. Možná by někdo chtěl víc času, ale zatím všechno šlape, jak má.
S: Hráli výborně, nasazení měli enormní. Ale to má hodně týmů. Spíš jde o herní kvality, a v tom zatím všechny převyšuje.

Jak může debakl zamávat s Ústím?
H:
Nemluvil bych o debaklu, ten je 8:1, 9:1. Od zítřka klidně může Ústí vyhrát desetkrát v řadě a nikdo ho nemusí chytit.
S: Může nás jenom probrat. Ukázal nám realitu. Na čem musíme pracovat, abychom byli na tyhle těžké zápasy připraveni.

Je Chomutov vůbec k poražení?
H:
Rád bych pověděl, že ne. Hokej je ale jen sport. I na nás přijdou slabší chvilky, může se stát, že nebudeme šlapat. Jsme pasovaní na favority a každý se na nás chce vytáhnout. O to je naše role těžší.
S: Každý je k poražení. Jsou to také jen lidi. Proč ne.

Mohl brankář Salfický zabránit některému gólu?
H:
To je otázka hlavně pro něj, zaobírat se tím je pro nás zbytečné.
S: Všem. Utkání ovlivnilo i můj výkon, z prvních tří střel jsem dostal dva góly a tyčku. Na nic jsem si nesáhl, na začátku nechytil nic navíc a to se odrazilo v celém utkání.

Má Chomutov lepšího brankáře?
H:
V Janem máme plnou podporu, je spolehlivý. Ale nerad bych se vyjadřoval, kdo je lepší. Každý má jiný styl, jinou roli v kabině.
S: To ať posoudí jiní. Můžu jen říct, že Honza Lundell chytal spolehlivě. Nehledě na to, že jsme ho nepřinutili ukázat všechno, co umí.

Jak to vypadalo po zápase v šatně?
H:
Příjemně, pohodově. Ale nejsme uspokojeni! Já říkám, že každé vítězství nebo i prohra by měly končit úderem půlnoci. Po psychické stránce nám to ale pomůže, vždyť to byl skoro extraligový zápas.
S: Zklamání. Řekli jsme si, že něco budeme hrát. A nehráli jsme to. Bouřky byly o třetinách, po zápase už to nemělo smysl. Spíš to bylo o tom, aby každý začal sám u sebe, v klidu to rozebrat.

Ovlivnily Ústí dohady, zda zůstane trenér Hořava?
H:
To je jejich záležitost, my se o tom v kabině vůbec nebavili, to by bylo naší první chybou.
S: To nás hráče vůbec nemůže zajímat, je to věc vedení. Samozřejmě, je důležité, kdo nás bude trénovat. Ale kouč to nehraje, my jsme na ledě. Vůbec to nemělo vliv.

Pobavil vás transparent "Ústecký masakr žlutomodrou silou"?
H:
Vůbec jsem si ho nevšiml. Soustředím se na zápas, diváky nepočítám. Ale když si zaplatili, klidně ať si vyvěsí tankový prapor.
S: Transparent tam byl už dva dny dopředu, věděli jsme o něm. Jistě, po tom výsledku mohl vypadat směšně, ale od diváků to bylo hezké. I za stavu 2:6 fandili. Po Brodu to bylo horší, vypískali nás. Tentokrát bylo publikum výborné.

Kde jsou slabiny soupeře?
H:
Já proti Ústí hrál poprvé, těžko soudit. Ale šancí si nevytvořili tolik co my, to je asi největší slabina. V tom byl markantní rozdíl.
S: Nepřinutili jsme je, aby je ukázali. Hráli v pohodě. Jsou výborní dopředu, ale vzadu? Hrát lépe, mohli jsme je víc prověřit.

Mohli byste hrát extraligu už teď?
H:
Je brzy. Extraliga je někde jinde. Hraje se tam úplně jiným tempem, zápasy jdou rychleji za sebou, kvalita mužstev je jiná.
S: Cha. Na tohle nechtějte odpověď.

Panuje mezi severočeskými rivaly nevraživost?
H:
Nevraživost ne, rivalita ano. Derby bývá pikantnější, vyhecovanější. Lepší, než hrát vlažný zápas před 300 diváky. Až na závěr to bylo korektní.
S: Ano. Ale nebylo to jako při derby Sparta - Slavia. Vše v rámci slušnosti.

Kdo podle vás vyhrál bitku Révay Sklenička?
H:
Je škoda, že si to hráči neumí rozdat jako v Americe, kde po buly shodí rukavice a jdou se poprat. Je smutné, když Sklenička vystartuje ze střídačky a skočí našemu hráči zezadu na záda.
S: Neviděl jsem začátek, když jsem to zaregistroval, už byli pomlácení. Asi jsme vyhráli na body.

Chomutov vyhrál venku o 4 góly. O kolik to tedy bude doma?
H:
Je dost času. Nám se každopádně hraje venku dobře, zatímco u nás doma soupeři jen betonují.
S: Víme, co od nich čekat. Teď se musíme vrátit k naší hře. Strašně moc jsme se hecovali, strašně chtěli. A pak předváděli úplné nesmysly. Chomutov každou chybu trestá.

Tipněte si, jak bude vypadat tabulka před dalším derby?
H:
Já bych byl nejradši, kdyby vypadala jako teď.
S: Chomutov bude okupovat pozici, co má. My jim snad budeme dýchat na záda.

Najdete na iDNES.czmobilní verze