Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nováček obdivuje profesionály ze zámoří

9 2004
Karlovy Vary - V hokejové extralize bude v osmadvaceti letech nejmladším hlavním rozhodčím, přesto nemá obavy, že by si kvůli tomu nedokázal na ledě zjednat respekt. "Je úplně jedno, jestli budu řešit konfliktní situaci s mladým hráčem nebo Dopitou, Králem, Paterou nebo jinými osobnostmi. S tím jsem nikdy neměl problémy," ujišťuje Jiří Florian.

V jeho osobě se po dlouhých letech v tuzemské nejvyšší soutěži objeví rozhodčí z Karlových Varů.

Na ledě působíte suverénním dojmem, ale extraliga pro vás bude novinkou. Skutečně s vámi diskuse s největšími hvězdami, mnohdy v rolích kapitánů týmů, nic neudělá?
Hráči dokážou situaci zneužít v případě, kdy si to rozhodčí nechají líbit. Já si nikdy a s nikým servítky nedělal, jedno, jestli to byl brácha, kamarád, nebo to teď bude třeba Dopita. Slušnou formou můžeme diskutovat, ale je hranice, za kterou se jít nedá. Za tou hranicí je trest pro hráče. Jestli jde o přátelák nebo soutěžní zápas, o výpad na mě nebo čárové, je to úplně jedno.

Co emoce diváků? Publikum často není zrovna slušné, s tím se vypořádáte?
Pouštím to jedním uchem dovnitř, druhým ven, ještě se tomu kolikrát zasměju. Přesná hokejová pravidla neznají tak tři čtvrtiny publika, i kvůli tomu pak padají ostřejší slova.

Zažil už jste v kariéře nějaký hodně problematický zápas?
Hodně horko bylo loni při utkání Ústí nad Labem s Berounem. Ošemetná situace, hostující hráč nastřelil domácího do hrudi, já dobře viděl, že se mu nic nestalo, tak jsem nechal pokračovat ve hře a Beroun z té akce dal gól. Navíc rozhodující. Ústí mě pak vetovalo pro play-off. Musím ale zaklepat, ochranka nebo policie mě nikdy ze stadionu nevyváděla.

A horkou chvilku, o které víte, že vznikla po vaší chybě?
V první lize na Kladně mi ujela ruka a já v nepřehledné situaci ukázal gól, který nebyl. Hned jsem si to uvědomil, ve středovém kruhu jsem se omluvil a rozpažil, branka neplatila. Tenkrát bylo super, že to vzaly obě strany. Vím, že takovou chybu už nikdy neudělám.

Proč jste se vlastně pro kariéru rozhodčího rozhodl?
V jedenadvaceti letech jsem skončil s hokejem kvůli problémům s kolenem. Do té doby jsem hrál na levém křídle.

A pak vás to začalo táhnout k pruhovanému dresu?
Už v patnácti letech jsem měl třetí rozhodcovskou třídu. Právě do těch patnácti let jsem na ledě jako hráč moc velký slušňák nebyl, ale potom jsem začal otáčet. Zkusil jsem rozhodčího a začalo mě to bavit.

Napadlo vás tehdy, že byste někdy mohl řídit extraligu?
Do juniorů určitě ne. Až když jsem se ze druhé ligy dostal k pískání první ligy, začal jsem tušit, že by extraliga mohla vyjít.

Zmínil jste soutěže, ve kterých jste dosud jako hlavní rozhodčí účinkoval. Jaké z pohledu sudího jsou?
Určitě je nejtěžší druhá liga. Krajský přebor mají chlapi jako koníčka, první liga už je docela sledovaná a pod kontrolou, ale ve druhé lize se to často hodně mydlí. Jsou tam mladí hráči, kteří hrajou tvrdě, ale čistě, jenže naopak starším hráčům vadí, když je někdo takový zbourá u mantinelu. Ve druhé lize se dá naučit pískat, ale je to pro rozhodčí nejtěžší soutěž.

Říká se, že rozhodčí musí mít na věc jiný pohled než hráč. Nedělalo vám problémy, když jste do konce hráčské kariéry současně řídil zápasy?
Snad trochu v dorostu, pak už jsem se dokázal přeorientovat. Ale jiný pohled to často je. Jako hráč bych někdy řešil situaci stejně jako hokejista na ledě, ale jako rozhodčí stejnou věc vidím jako faul.

Často se rozhodčí liší tím, jak tvrdou hru připustí. Někdo trestá vše, jiný toho na ledě dovolí víc. Kam patříte vy?
Líbí se mi tvrdá hra, pokud jsou ruce a hokejka dole. Tvrdé, ale férové zákroky nepískám.

Když jste na hokeji jako divák, sledujete hru stále pohledem rozhodčího?
Opravdu spíš koukám po rozhodčích. Hodně zápasů jsem třeba letos viděl na mistrovství světa, na vlastní oči i v televizi.

A jak se vám líbily?
Myslím, že kvalita rozhodčích letos byla hodně slabá, chybovali až příliš často. V extralize jsou lepší.

A co současný Světový pohár a sudí ze zámoří?
To jsou super profíci. Pískají to s přehledem, ale k tomu se mi líbí, že jsou to svým způsobem i šoumeni. Ukážou na hráče, elegantně nabruslí před časomíru, žvejknou si a předvedou, za co vyloučí. Tak nějak v pohodě a často s úsměvem, není to tak upjaté jako u nás. To kolikrát rozhodčí vypadají až jako gymnasti, jak jsou v gestech strnulí (smích).

Jaké je vaše civilní povolání?
Dělám v Karlových Varech skladníka a mám výborného šéfa, protože mi vychází vstříc především s časem. Ten rovněž toleruje má přítelkyně, ona má z padesáti procent zásluhu na tom, kde jsem.

Měli by být rozhodčí profesionální?
Vzhledem k tomu, jak moc časově náročné pískání je, by to asi věci prospělo.

Autoři:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze