Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový boj s otřesy mozku: hledají se pětihvězdičkové helmy

HELMA LETÍ VZDUCHEM. O postup do finále juniorského MS se tvrdě bojovalo. Kanaďan Dumba přišel při střetu s Finem Mustonenem o helmu. | foto: AP

24 2014
Zkažené životy, žaloby a soudní pře o stamiliony – nebylo toho dost? Nelze všemu zabránit? Do hokejového boje proti otřesům mozku se snaží přispět výzkumníci prestižní univerzity Virginia Tech. Cílem je ochranný prvek nazvaný „pětihvězdičková helma“, inspirací americký fotbal.

„Chceme vytvořit mechanismus, jenž by zvládl snížit riziko otřesů mozku,“ řekl pro New York Times profesor Stefan M. Duna, šéf oddělení biomedicínského inženýrství na Virginia Tech.

Dvě nutné informace: přesný vliv helem na možnost zabránit otřesům mozku se (zatím) vyčíslit nedá, také jsou ve hře ekonomické zájmy výrobců sportovního vybavení. I s těmito otazníky je však snaha pochopitelná. Šéfům NHL způsobují otřesy mozku bolení hlavy tak jako obětem nárazů. I kvůli žalobám, které podávají v průběhu let bývalí hráči, jejichž zdraví trpí.

„Glorifikace násilí je opravdovou Achillovou patou NHL,“ prohlásil právník Charles Zimmerman, když připravoval žalobu. Vše komplikuje fakt, že za mořem ani v Evropě nepanuje jasná shoda na tom, co je čistý „hit“ a co už zákeřný úder. Právě tyto souboje způsobují otřesy mozku nejčastěji.

Třeba loni začaly diskuse v NHL po druhém dni příprav (a zákroku na obránce Rostislava Kleslu), v extralize pak po dvou kolech. Za Atlantickým oceánem na vše bedlivě dohlíží „hokejový šerif“ Brendan Shanahan, šéf disciplinárky.

Když vědci z Virginia Tech představovali svůj záměr, za ilustrační obrázek zvolili řez helmou pro hokej a pro americký fotbal. Ta vypadá mnohem sofistikovaněji. Má tři tlustší a měkčí vrstvy vnitřní vycpávky, hokejová dvě pevnější.

I bývalí hráči NFL dohnali snahu o řešení následků před soud. Čísla jsou ohromující: 675 milionů dolarů na kompenzace, 10 milionů jen na výzkum a vzdělání... Pokud někomu v 50 letech diagnostikují Alzheimerovu chorobu, dostane 1,6 milionu dolarů. A tak dále.

To je inspirace i pro hokejisty. Jak totiž stojí v jedné z žalob bývalých borců NHL: „Liga nám neřekla, jak nebezpečná mohou opakovaná zranění hlavy být.“

Když „pětihvězdičkové helmy“ vtrhly do amerického fotbalu, překopaly trh. Rodiče usoudili: Pro děti chceme to nejlepší, a tak nebudeme kupovat jen čtyřhvězdičkové. „Uvidíme, kam to povede. Je jasné, že nové vědomosti mohou dodat nový potenciál,“ uvedl Pierre-Luc Beauchamp z CCM, jedné z nejznámějších hokejových firem. I ona teď čeká, zda na ledě proběhne pětihvězdičková revoluce.Najdete na iDNES.czmobilní verze