Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Popudlivý divoch, který není Rus. Znaroks mění hokejovou sbornou

Trenér Olegs Znaroks na střídačce hokejistů Dynama Moskva. | foto: Profimedia.cz

4 2014
Společné mají jen jedno: notorickou neochotu odpovídat novinářům na otázky. Dál však mezi Zinetulou Biljaletdinovem a jeho o osm let mladším nástupcem Olegsem Znaroksem vynikají hlavně rozdíly. Místo škrobeného kouče v saku sovětského střihu buduje tým pro mistrovství světa ďas, který ani nemá ruský pas.

Když se mu něco nelíbí, zařve ze střídačky jako tur. Mává rukama a hráče nelítostně sjede. Po sedmileté éře upjatých šéfů, kteří jen neradi sahali do přednapsané sestavy, se na nevděčnou židli ruského trenéra usadil Olegs Znaroks. Muž, jenž má přinést nový vzduch do hodně zatuchlé ruské kabiny.

Má na to předpoklady: v Rusku si vydobyl respekt jako dvojnásobný šampion Kontinentální ligy s moskevským Dynamem, uplatňuje útočnější taktiku než jeho předchůdci, a dokonce - jako vůbec první trenér sborné v historii - to není Rus!

Alisa Znaroksová, dcera kouče ruské reprezentace Olegse Zanrokse, se živí jako

TRENÉROVA DCERKA. Nový kouč ruské reprezentace upoutává pozornost také díky své dceři Alise, která se živí jako fotomodelka.

V zemi, kde i poslední šroubek na stadionu pro olympiádu v Soči musela vyrobit domácí firma, je to nečekaná novinka. Znaroks, někdejší sovětský reprezentant, přijal po pádu impéria lotyšské občanství a od roku 2001 navíc vlastní německý pas.

Ač se o zádrhelu diskutovalo, vedení svazu nakonec uchlácholil fakt, že se úspěšný trenér narodil jako Oleg Znarok v Usť-Katavu v Čeljabinské oblasti, tudíž jako etnický Rus. "Mluví naším jazykem, pochází z Čeljabinsku. Německé občanství tak není podstatné," nechal se slyšet prezident svazu Vladimir Treťjak.

Za Rusko se nebudete stydět

Sbornou nejen proto čekají změny, o nichž však nikdo nepochybuje, že jsou potřeba. Po fiasku na domácí olympiádě musejí Rusové zabojovat alespoň částečný revanš na mistrovství světa v nedalekém Bělorusku, kde budou téměř jako doma. Poprvé od roku 1956 se kvůli tomu měnil trenér v olympijské sezoně.

Od Znarokse se očekává, že vtiskne nejednotnému týmu tvář, kterou ukazuje v KHL Dynamo Moskva. Tedy kolektivní pojetí hokeje, agresivní přístup, aktivní napadání a bruslení. Hokej až na dřeň, který může platit i bez velkých hvězd.

"Nebudu se vymlouvat na to, že nemáme hráče na určité pozice a úkoly jako Bykov a Biljaletdinov," řekl Znaroks pro server R-Sport. A právě tento přístup se mu bude hodit, jelikož do Minsku pravděpodobně nepřijedou z NHL Ovečkin s Malkinem a zároveň Kovalčuk s Radulovem, kteří válí v Kontinentální lize.

Ruský trenér Vjačeslav Bykov slaví s hráči titul mistrů světa pro rko 2009
NAD HLAVAMI. Ruští hokejoví reprezentanti vyhazují po finálové výhře nad...

NEVDĚČNÁ ROLE. Takto nosili ruští hokejisté nad hlavami dva poslední trenéry: Vjačeslava Bykova (vlevo) a Zinetulu Biljaletdinova. Oba se ovšem po několika neúspěších museli pakovat. Jak dlouho vydrží Olegs Znaroks?

Do týmu naopak počítá s produktivními útočníky Danisem Zaripovem a Sergejem Mozjakinem, kteří se za Biljaletdinova ocitli na černé listině. Znaroks podle vlastních slov nezavírá dveře nikomu, zároveň však vyžaduje tvrdou disciplínu.

Mezi hokejisty je známý nekompromisní povahou i drsnými kempy v běloruském městě Pinsk, kde jeho svěřenci často zažívají nevídaný dril. "Je to noční můra, nikdy jsem tolik netrénoval. Ani jsem netušil, že toho tolik zvládnu uběhnout," popisoval loni Znaroksovy tréninkové metody lotyšský útočník Martins Karsmums.

Oproti strnulým postojům Bykova nebo Biljaletdinova se však dlouholetý kouč lotyšské reprezentace činí i při zápase. Udílí pokyny, rozděluje formace, snaží se rozhýbat a motivovat mužstvo. I proto vyhrálo Dynamo Moskva dvakrát v řadě titul.

Nyní se po něm žádá, aby tu samou energii přenesl také do národního týmu. Rozzlobeným fanouškům už slíbil: "Za ruskou sbornou se nebudete muset stydět!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze